YAŞASIN ÜNİVERSİTELER DİRENİŞİMİZ!

YAŞASIN ÜNİVERSİTELER DİRENİŞİMİZ!

Dün (01.02.2021) Boğaziçi Üniversitesi’nde iktidarın uşağı polis teşkilatı, öğrencilere ve kurulan direniş çadırlarına düşmana taaruz edercesine saldırdı. +150 öğrencinin gözaltına alınmasının ardından direnen üniversite öğrencilerini eylemlerini bitirmeyip daha da büyüterek ailelerini, şehir halkını da sürece dahil ettiler. Kadıköy sokaklarında devam eden eylemler her geçen saat daha da büyümekte ve hak talepleri daha da yüksek sesle haykırılmaktadır. Bugün (02.02.2021) Ankara’da farklı üniversitelerin öğrencileri Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan gözaltı, işkence ve tutuklama terörüne karşı Kızılay Çankaya Belediyesi önünde eylem yapmak için bir araya geldiler. +200’den fazla üniversitelinin katıldığı eylemde +80 öğrenci işkenceyle gözaltına alındı. Dişi kırılan, darp edilerek bayıltılan, yerde onlarca polis tarafından dakikalarca tekmelenen öğrenciler inat ve ısrar ile direnişlerine devam ettiler. Eylem yaklaşık 2,5 saat kadar sürdü. Gözaltına alınan öğrencilerin işlemleri halen devam etmekte.

Boğaziçi Üniversitesi direnişi büyük bir kazanım elde etmiştir. Üniversite öğrencilerinin ısrarlı ve iradi direnişleri göstermiştirki direnenler her zaman kazanırlar. Melih Bulu henüz istifa etmemiş olsa da ne insan içine çıkabilecek yüzü ne de rektörlük makamında oturabilecek enerjisi kalmıştır. Bunun en büyük kanıtı (01.02.2021) tarihinde üniversite özel güvenliği ve yüzlerce polisin oluşturduğu güvenlik koridorundan kaçarak kampüsü terketmesidir. Halbuki Melih Bulu öğrencilerin yanına inseydi bir  öğrenci dahi kendisine saldırmazdı. Defalarca rektörlüğü işgal edebilecekken meşru zeminde haklarını arayan üniversite öğrencileri ve akademisyenleri bu sefer de Bulu’nun suratına karşı bunu söyleyeceklerdi. Bu tablo bizlere göstermektedir ki Melih Bulu, uşaklığını yaptığı iktidarın gücüne rağmen hukuksuzca atandığı makamda duramamaktadır. Bu saatten sonra kayyım rektör olarak kalmasının dahi bir önemi yoktur. Tüm ülke de iktidarın ve uşağı Bulu’nun gerçek yüzü ortaya çıkmıştır. Kısaca yarın Boğaziçi Direnişi sonlandırılsa bile bu direniş kazanmıştır.

Bugün Saray- AKP iktidarı Boğaziçi Direnişini yayılmasından korktukları için üniversiteleri açamamaktadır. Biliyorlar ki üniversiteleri açsalar mevcut direniş Boğaziçi Üniversitesi kapsamından çıkarak tüm üniversitelere yayılacak. Ülkemizin en köklü üniversitelerine, enstitülerine niteliksiz, yandaş, sözde akademisyenleri boş a4 kağıtlarıyla atayanlar bilmelidir ki gençlik gelecek ve gelecek sosyalizmdir!

YAŞASIN ÖĞRENCİ DİRENİŞİ, YAŞASIN DEMOKRATİK-ÖZERK ÜNİVERSİTE MÜCADELEMİZ!


Yazdır   e-Posta