Deprem Değil Rant Öldürür!

Deprem Değil Rant Öldürür!

Merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıkları olan şiddetli deprem meydana geldi.

İzmir merkezli İstanbul, Bursa ve Tekirdağ’da da hissedilen bir deprem meydana geldiği aktarıldı. Depremin merkez üssü İzmir Seferihisar olduğu olduğu belirtildi. Ege Denizi’nde 4.1 büyüklüğünde iki artçı ve 4.8 büyüklüğünde bir artçı deprem daha meydana geldi.

Kandilli Rasathanesi, Ege Denizi açıklarında meydana gelen depremin büyüklüğünü 6,8 olarak açıkladı.

AFAD Deprem Dairesi, saat 14.51 sularında Ege Denizi’nde 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

Son açıklanan bilgilere göre depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 17, yaralıların sayısının ise 763 olduğu öğrenildi. Yıkılan ve hasar gören 4 binada arama kurtarma çalışmaları tamamlandı 13 binada ise arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Soma’da direnen madencilerden oluşan bir ekip enkaz bölgesine ulaşarak arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Enkaz altındaki ve yaralı yurttaşlar için arama kurtarma çalışmaları esnasında bir görevli enkaz altındaki kişiyle telefonla konuşurken Bakan Bekir Pakdemirli, telefonu görevlinin elinden alarak enkazın üzerine çıktı ve görüşmeye kendisi devam etti.

Bayraklı’da Binali Yıldırım’ın gelişiyle alana polis bariyerleri konuldu ve yurttaşlar çatlak binaların önünde beklemek zorunda bırakıldı.

Depremde yıkılan ve hasar gören evlere bakıldığında neredeyse tamamının insan sağlığına uygun koşullarda olmayan evler olduğu görülmektedir. Bu durum 21 senedir toplanan deprem vergilerinin halk yararına kullanılmadığını, deprem için devlet tarafından hiçbir önlem alınmadığını ve halkın yaşamının hiçe sayıldığını bizlere gösterdi.