Aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişi gözaltında!

Aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişi gözaltında!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 28-29 Ekim’de 12 şehirde baskın düzenlendi. Düzenlenen baskınlarda; aralarında Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatları, Grup Yorum üyeleri ve İdil Kültür Merkezi çalışanlarının olduğu yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı.

Halkın Hukuk Bürosu’ndan (HHB) yapılan açıklamaya göre; Bursa, Hatay, İzmir, Mersin, Adana, Ankara, Denizli, Antalya, Diyarbakır’da birçok adrese baskın yapıldı. HHB’nin yaptığı açıklamada, “dosyada gizlilik” kararı olması gerekçe gösterilerek kendilerine bilgi verilmediği belirtildi.

Soruşturma kapsamında 24 saat süre ile “avukat görüş kısıtlaması” kararı alındığı ve avukatların müvekkilleriyle görüşemediği bilgisi de paylaşıldı.

HHB’nin yayınladığı açıklamanın tamamı ise şöyle: 

GÖZALTILAR BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ!

AVUKAT SEDA ŞARALDI DÜN GECE GÖZALTINA ALINDI!

28 Ekim 2020 tarihinde 12 farklı ilde pek çok müvekkilimiz hakkında yakalama kararı çıkartıldığını, müvekkillerimizin ve yakınlarının sabahın erken saatlerinden itibaren evlerinden, iş yerlerinden ve kimi zaman sokak ortasından sivil giyimli kişiler tarafından yakalandıklarına dair gelen bilgiler ile öğrendik.

29 Ekim tarihinde de gece boyunca pek çok müvekkilimiz evleri basılarak gözaltına alınmıştır. Sabaha karşı, iktidara yakın medyada haberler yapılmaya başlanmış ve “120 kişi hakkında yakalama kararı olduğu, 99 kişinin gözaltına alındığı” yazılmıştır.

Aynı soruşturma kapsamında, Denizli’de ailesinin yanında bulunan Büromuz avukatı Seda Şaraldı da gözaltına alınmıştır. Arkadaşımız Seda Şaraldı, halen Denizli Tavas Jandarma Karakolunda tutulmaktadır.

Soruşturma dosyasında “kısıtlılık kararı” olduğundan bahisle tarafımıza bilgi verilmemektedir. Ayrıca 24 saat süre ile “avukat görüşü kısıtlaması” kararı sebebi ile müvekkillerimizle görüşmemiz de mümkün olamamaktadır.

Demokratik hak ve özgürlükler için mücadele veren insanların bu şekilde gözaltına alınması, siyasal iktidarın korkularının ne kadar büyüdüğünü göstermektedir. Adaletsizliklerin arttığı noktada siyasal iktidar çareyi halka ve devrimci insanlara saldırmakta bulmaktadır.

Soruşturma dosyası kapsamında alınan avukat görüşü kısıtlaması ise “işkence ve kötü muamele” ihtimallerini güçlendirmektedir. Ayrıca dosya içeriğine dair kısıtlılık kararı alınması da hukuka aykırı bir soruşturma olduğunu göstermektedir.

Halkın avukatlarından Seda Şaraldı’nın hangi gerekçe ile gözaltına alındığını gayet iyi biliyoruz. Halkın haklarını savunmak, halkın avukatlığını yapmak suç değildir. Halkın hakları için mücadele etmekten ve adalet mücadelesini büyütmekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Tüm meslektaşlarımızı Vatan Caddesinde bulunan il emniyet müdürlüğüne gözaltına alınan insanları görmeye davet ediyoruz. Gözaltılara karşı tüm demokrat, duyarlı kamuoyunu ve halkımızı dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.

AVUKAT SEDA ŞARALDI SERBEST BIRAKILSIN! KAHROLSUN FAŞİZM YAŞASIN MÜCADELEMİZ!

HALKIN HUKUK BÜROSU

 

HHB tarafından gözaltına alınanların isimleri şöyle sıralandı:

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Seda Şaraldı, Grup Yorum üyeleri Metin Kaleli ve Yaşar Coşkun Karadağ, Sanem Farsak, Eray Küçükkılavuz, Taylan Cemal Sungur, Mehmet Aras, Orhan Acar, Sinan Okur, Sadık Altunöz, Volkan Baran, Yusuf Gül, Eren Erdem, Özgürcan Elbiz, Adalet Karataştan, İlyas Argun, Volkan Çeşme, Doğan Karataştan, Zeynep Gonca Karakoç, Mahir Kılıç, Yalçın Doğru, Barış Yüksel, Merve Demirel, Bengisu Demirel, Olcay Abalay, İdil Kayıkçı, Yağmur Senem Demirel, İpek Arslan, Erhan Arslan, Ümit Özçelik, Sever Işık, Sevilay Işık, Cenk Turan, Emrah Uludağ, Ferdaniye Artiğ, Ayça Artiğ, Barış Gürses, Selvi Polat, Boran Hurustan, Mehmet Ali Uğurlu, Sercan Toptancı, Özgür Karakoç, Türkan Albayrak, Mayıs Kurt, Beste Yılmaz.