Kadın Üniversitesi Bir Seçenek Midir?

Resmi gazetede yayımlanan 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan başlıklardan biri Türkiye’de yalnızca kadın öğrencilere yönelik hayata geçirilmesi planlanan "kadın üniversitesi" projesi oldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran 2019’da G20 zirvesi için bulunduğu Japonya’da kendisine fahri doktora unvanı veren Mokugawa Kadın Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "İncelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını inşallah atacağız." ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan’ın 2019’da talimatını verdiği kadın üniversitesi, 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda şu ifadelerle yer aldı: "Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır. Japonya'daki kadın üniversiteleri incelenerek bir rapor hazırlanacaktır. Kız öğrencilerin ülkemizde farklı derecelerde yükseköğretime katılımları değerlendirilecek, sorun bulunan alanlar saptanacak ve buna yönelik çözüm önerileri geliştirilecektir. Kurulması planlanan kadın üniversitesinin akademik birimlerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatılacaktır."

Hedef doğrultusunda, 2021 yılında Japonya'daki örnek incelenerek bir rapor hazırlanacak. Kadın öğrencilerin yükseköğretime katılımları değerlendirilerek, 'sorun bulunan alanlar' saptanacak. Son olarak, kadın üniversitelerinin kurulması için akademik birimler oluşturulacak.

Kadın üniversiteleri 19. Yüzyılın ikinci yarısında, Japonya’daki feodal geleneklerin egemen olduğu, kadınların normal üniversitelere alınmadığı bir dönemde, kadınların sosyal yaşama katılmasının önünü açmak amaçlı olarak kurulmuştur. Bugün bu geleneğin devamı olarak vardır. Japonya’da kadınların durumu, üniversitelerden çok, kapitalist gelişmenin kadını ucuz emek nesnesi olarak iş gücü pazarına çekilmesi açısından değerlendirilmiştir. Ciddi bir demokratik devrimden geçmeyen Japonya’da kadının statüsü bugün de çok iyi değildir. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan Japonya’da, kadının toplumsal yaşama katılımı ve statüsü Türkiye’ye yakındır. Kadının statüsünün ilerletilmesi konusunda Japonya doğru bir örnek olmadığı gibi kadın üniversiteleri de Türkiye için bir seçenek değildir.

KADIN ÜNİVERSİTESİ DEĞİL, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR!