Özgürlük

BU DAVET SEFAKÖYÜN!

Sefaköyde Faşizme karşı verilen kavgada Halkımızın kalbine gömülen Devrimci Yol' cular özelinde tüm Devrimci Kardeşlerimizide anıyoruz. 
Anmaya yoldaşlarımızın Aile'leride katılacak. 
Slayt gösterisi, şiirsel tiyatro ve konuşmalardan sonra hep birlikte kuracağımız sofrada yemekler yiyip, Hopaçay içerek sohbet edeceğiz. 
Sizde soframıza bir tabak koyabilirsiniz.

 (ÖZGÜRLÜK)

ŞEHİR HASTANELERİ SEMPOZYUMU 16 ARALIK`TA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

TMMOB Ankara İl Koordinasyon kurulu tarafından düzenlenen `Şehir Hastaneleri Sempozyumu` 16 Aralık 2017 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu`nda gerçekleşecek

 

Şehir Hastanelerini tüm yönleriyle ele alacak sempozyum, "Sağlıkta Dönüşüm ve Sağlık Politikaları", Şehir Hastanelerinin Ekonomi Politiği" ve "Kentsel Planlama ve Mühendislik" başlıklı üç ayrı oturumdan oluşmaktadır.

Sempozyum öncesinde Düzenleme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "Kamu Özel Ortaklığı olarak bilinen sistemin sağlık alanına uyarlanmasıyla ortaya çıkan Şehir Hastaneleri projesi kısaca, kamu arazilerinin hastane yapımı için özel şirketlere devredilmesi, devletin inşaatı üstlenen işletmeci şirkete 25 yıl kira ödemesi, bu süre boyunca vergi muafiyeti sağlaması ve hastane için hasta garantisi vermesi biçiminde işleyen bir işletme modelidir" denildi.

Açıklamanın tam metni:

ŞEHİR HASTANELERİ SEMPOZYUMU

Ülkemizdeki sağlık hizmetlerini büyük ölçüde ticarileştiren Sağlıkta Dönüşüm Projesi`nin son adımlarından biri olan Şehir Hastaneleri`nin yapımı pek çok ilde devam ediyor.

Kamu Özel Ortaklığı olarak bilinen sistemin sağlık alanına uyarlanmasıyla ortaya çıkan Şehir Hastaneleri projesi kısaca, kamu arazilerinin hastane yapımı için özel şirketlere devredilmesi, devletin inşaatı üstlenen işletmeci şirkete 25 yıl kira ödemesi, bu süre boyunca vergi muafiyeti sağlaması ve hastane için hasta garantisi vermesi biçiminde işleyen bir işletme modelidir.

Yakın zamanda tamamlanan ve halka olan maliyeti her geçen gün artan Üçüncü Köprü, Avrasya Tüneli ve Osmangazi Köprüsü ile benzer bir işletme mantığıyla hayata geçirilecek Şehir Hastaneleri bir sağlık projesi olmaktan çok, sermaye kesimlerine kaynak aktarma projesi olarak öne çıkıyor.

Bu kapsamda, Ankara`da iki adet entegre sağlık kampüsünün yapımı devam ediyor. Etlik ve Bilkent`te konuşlandırılan bu hastaneler tamamlandığında sadece günlük poliklinik hasta sayısının 30 binin üzerinde olacağı tahmin ediliyor.Bununla birlikte nazım imar planı ve kent içi ulaşım ana planlarında konuya dair hazırlıkların neler olduğu ve ne gibi önlemlerin öngörüldüğü bilinmiyor.

Kentimizde Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinin hizmete girmesiyle birlikte daha önceden proje kapsamında kapatılmış olan Etlik İhtisas Hastanesine ek olarak on yıllardır hizmet vermekte olan 12 kamu hastanesi daha kapatılacak ve bu kurumların personeli de bu iki şehir hastanesine tayin edilecek.

Şehir Hastaneleri projeleri kapsamında Ankara`da Etlik İhtisas Hastanesi kapatılmış ve on yıllardır hizmet vermekte olan on iki kamu hastanesi daha kapatılacak. Kapatılacak olan hastaneler:

Sami Ulus Doğum ve Çocuk Hastanesi,

Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

Altındağ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi,

Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

Ulus Devlet Hastanesi,

Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi,

Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi,

Abdurrahman Yurtasan Onkoloji Hastanesi

Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Kent merkezinde olmaları ve ulaşım imkanları nedeniyle halkın büyük çoğunluğu tarafından tercih edilen bu hastanelerin kapatılmasının ardından, şehir hastanelerinin nitelikli sağlık hizmetini hangi ölçüde verebileceği, halkın bu hastanelere erişim probleminin nasıl çözüleceği, ortaya çıkacakulaşım yükünün trafiğe nasıl etki edeceği ve şehir hastanelerinin ekonomik maliyetinin ne olacağı soruları henüz cevabını bulmuş değil. Ankara halkını yakından ilgilendiren tüm bu sorulara ve sorunlara yanıtlara üretebilmek için Şehir Hastaneleri Sempozyumu`nda bir araya geliyoruz.

Sağlık, ekonomi, şehircilik gibi farklı boyutları olan bu konuyu tüm yönleriyle ele alacağımız Sempozyumumuz "Sağlıkta Dönüşüm ve Sağlık Politikaları", Şehir Hastanelerinin Ekonomi Politiği" ve "Kentsel Planlama ve Mühendislik" başlıklı üç ayrı oturumdan oluşmaktadır.

Şimdiye kadar projeye ilişkin oluşan fikirleri, eleştirileri değerlendirmek ve tartışmak, Şehir Hastaneleri konusuna kapsamlı ve detaylı bir bakış açısı oluşturabilmek tüm halkımızı Şehir Hastaneleri Sempozyumu`na katılmaya ve katkı vermeye çağırıyoruz.

 

TMMOB Ankara İKK
Şehir Hastaneleri Sempozyumu
Düzenleme Kurulu

 (ÖZGÜRLÜK)

TMMOB 11. ENERJİ SEMPOZYUMU 14-16 ARALIK’TA ADANA’DA

TMMOB adına Elektrik Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen Enerji Sempozyumu’nun 11.’si, 14-16 Aralık 2017 tarihleri arasında Adana’da gerçekleştirilecek. “Enerjinin Geleceği” ana temasıyla düzenlenecek TMMOB 11. Enerji Sempozyumu’nda, 6 oturum ve 2 panelin yanı sıra “Enerji ve Savaş”, “Enerjinin Geleceği”, “Enerji ve Ekonomi” konularında özel oturumlar yapılacak.

 

EMO tarafından düzenlenen 3 günlük TMMOB 11. Enerji Sempozyumu; bu yıl Adana Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi`nde yapılacak. Sempozyum; 14 Aralık Perşembe günü saat 9.00`da protokol konuşmalarıyla açılacak. İlk olarak "Enerji ve Savaş" konulu özel oturum yapılacak. TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Göltaş`ın başkanlığında saat 11.15`te başlayacak olan bu özel oturuma, Gazeteci-Yazar Murat Yetkin "Petrol Çağı Biterken Uluslararası Siyaset" konulu sunumuyla konuk olacak. 

Öğleden sonra 13.30-15.30 saatleri arasında "Enerji Çevre ve Toplum" başlıklı oturum izlenebilecek. EMO Adana Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mak`ın yöneteceği oturumda, Avukat Deniz Bayram, Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu Üyesi Orhan Aytaç, Çukurova Üniversitesi`nden Prof. Dr. Ali Kocabaş ve Hacettepe Üniversitesi`nden Doç. Dr. Sedat Çal sunum yapacak. 

Prof. Dr. Bilsay Kuruç`un yönetiminde saat 15.45`te yapılacak olan "Enerjide Planlama, Uygulama ve Sonuçları" Paneli ile sempozyumun ilk gün çalışmaları tamamlanacak. Panelde EMO 39. ve 40. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaler "Enerji-Politik Bağlamda Stratejik Planlama"; MMO Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz "Plansız Bir Dönemin Anatomisi"; Ankara Üniversitesi`nden Dr. Serdar Şahinkaya "Şehirler, Kentler ve Anadolu`ya Yeniden Yerleşmek"; Gazeteci Özgür Gürbüz ise "Enerji Demokrasisi" başlığı altında bilgi ve görüşlerini paylaşacak. 

Etkinlik kapsamında ilk gün 12.15-13.30 saatleri arasında Sempozyum Fuaye Alanı`nda Gazeteci-Yazar Murat Yetkin "Meraklısı İçin Entrikalar Kitabı"nı, EMO 45. Dönem Enerji Daimi Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi Cem Kükey de "Şimdi Mezarına Gelebilirim" kitabını okurları için imzalayacak. Sempozyum açılış kokteyli de ilk gün saat 18.15`te yine Sempozyum Fuaye Alanı`nda düzenlenecek. 

Sempozyumda İkinci Gün

Enerji Sempozyumu 15 Aralık Cuma günü saat 09.30`da İstanbul Teknik Üniversitesi`nden Prof. Dr. Belgin Türkay`ın yöneteceği "Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Teknolojik Gelişmeler" konulu oturum ile başlayacak. Oturumda ODTÜ`den Yrd. Doç. Dr. Ozan Keysan, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Şen ve Ege Üniversitesi`nden Prof. Dr. Günnur Koçar sunum yapacak. 

"Enerjinin Geleceği" konulu özel oturum saat 11.15 ile 12.15 arasında Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Ali Uğurlu`nun yönetiminde gerçekleştirilecek. Oturumda,  Almanya ve Hollanda`da ileri enerji teknolojileri konusunda çeşitli projelerde görev yapan Prof. Dr. Muhammed Eltez "Yenilikçilik Kapsamında Dünyanın Enerji Geleceği" başlıklı sunumunu paylaşacak. 

İkinci gün öğleden sonra saat 13.30`da başlayacak "Enerji Kooperatifleri" başlıklı oturumu TMMOB Denetleme Kurulu Üyesi Mustafa Asım Rasan yönetecek. Bu oturumda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı`ndan Gülsüm Gözde Ayanoğlu ve EMO Enerji Birimi Koordinatörü Olgun Sakarya sunum yapacak.

Günün son oturumu "Bölgesel Enerji Sorunları" başlığı altında, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük`ün yönetiminde, Adana, Hatay, Mersin ve çevresinden kamu ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Son Gün 3 Oturum, 1 Panel

Sempozyumun son günü saat 09.30`da "Enerjide Sürdürülebilirlik, Planlama ve Ekonomi" başlıklı oturumda enerji ile bağlantılı olarak "büyüme" kavramı sorgulanacak. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder`in yöneteceği oturumda sunumlarıyla EÜAŞ`tan Şayende Yılmaz, Altınbaş Üniversitesi`nden Doç. Dr. Sevil Acar ve Gazi Üniversitesi`nden Prof. Dr. Mustafa Durmuş yer alacak.

Sempozyumun son özel oturumu "Enerji ve Ekonomi" başlığı altında saat 11.15`te yapılacak. 1983-1993 yılları TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı olan Teoman Alptürk`ün yöneteceği oturumda, İktisatçı-Yazar Mustafa Sönmez "Türkiye`de Ekonomik Darboğaz ve Enerji" konulu sunum yapacak.

Sempozyumun "Enerjide Öncelikler" başlıklı son oturumu ise Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar`ın yönetiminde saat 13.30`da gerçekleştirilecek. Oturumda; enerji ilkeleri, enerji güvenliği, enerjide kamusal yaklaşım, enerji alanı ve emek ilişkileri, talep tahminleri ve etkileri konuları ele alınacak. Bu oturumun konuşmacıları; önceki dönemlerde TMMOB ve EMO Yönetim Kurulu başkanlığı yapmış olan Teoman Alptürk, Jeofizik Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Çetin Koçak, IndustriALL Global Union`dan (Tüm Endüstri Küresel Sendikası) Kemal Özkan, Ordu Üniversitesi`nden Yrd. Doç. Dr. Deniz Yıldırım ve Petrol Mühendisleri Odası Enerji Politikaları Çalışma Grubu Başkanı Necdet Pamir olacak. 

Program, 16.15-18.15 saatleri arasında sempozyumun ana teması olan "Enerjinin Geleceği" başlığında düzenlenecek panel ile tamamlanacak. EMO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yeşil`in yöneteceği panelde, Hazine eski Müsteşar Yardımcısı Recep Hakan Özyıldız, önceki dönem Enerji İşleri Genel Müdürü Budak Dilli, TMMOB Enerji Komisyonu ve EMO Enerji Daimi Komisyonu Başkanı Nedim Bülent Damar ve Gazi Üniversitesi`nden Prof. Dr. Aziz Konukman konuşmacı olarak yer alacak. Panelde kamu-özel işbirliği (KÖİ) projeleri, enerjide sürdürülebilir gelişme, mevcut politikaların Türkiye`ye nasıl bir enerji geleceği çizdiği ve düşük karbonlu ekonomiye geçiş sorgulanacak. 

Sempozyum boyunca fuaye alanında yerel sanatçıların resim ve fotoğraf sergileri yer alacak.

Sempozyum hakkında daha ayrıntılı bilgi ve programa aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 (ÖZGÜRLÜK)

FACEBOOK SAYFAMIZ