Özgürlük

İRAN REJİMİ YENİ KİTLE HAREKETİYLE SARSILIYOR

 
 
Hamid Alizadeh 
01 Ocak 2018
 
Son dört gündür İran 1979 Devriminden bu yana en geniş alana yayılmış protestolara sahne oluyor. Yine de büyüklük olarak 2009 Yeşil hareketinden halen daha küçük olsa da, bu hareketin genelde hapsolduğu büyük şehirlerin başlıca kentsel bölgelerinin çok ötesine yayıldı. Bu ani bir değişim ve rejimi temellerinden sarstı.
 
Şu ana kadar göründüğü kadarıyla 27 bölgede 52 şehir 28 Aralık'ta insanlar Meşhed sokaklarına çıktıklarından beri protestolara şahit oluyor. İlk protesto gösterileri Mashad'da gerçekleşti ve başlangıçta Başkan Hasan Rouhani'yi hedef aldı. Aslında başlangıçta, tutucu gericiliğin, Meşhed'in Cuma Namazı İmamı ve 15 milyar dolarlık İmam Reza Vakfının sorumlusu olan Ahmad Alamolhoda'nın desteğini aldı.
 
Buna rağmen sloganlar dini düzen aleyhine döndü. İran'ın ikinci büyük şehri Meşhed, tutucu grupların büyük desteğin keyfini sürdüğü muhafazakar ve dini bir şehir olarak her zaman görüldü. Ancak geçtiğimiz yıllarda şehrin ruh hali değişti. Aslında, bu protestoların hepsinin belirleyici özelliği, onların rejimin geleneksel olarak daha yüksek bir desteğe sahip olduğu alanlarda ve kesimler arasında meydana geldiği gerçeğidir.
 
En büyük dini kurumların evi olan kutsal Kum şehrinde, ayın 29'unda binlerce insan, "Hizbullah'a Ölüm," "Seyad Ali Hamaney defol, iktidarı bırak" ve "İslam Cumhuriyeti'ne Ölüm" gibi sloganlarla sokaklara döküldü.  Bir noktada Che Guevara'nın resmi de demoda görüldü.
 
 
 
 
 
Raman Ghavami on Twitter
“#Update7 :protesters attacked the governor office of #Hamedan, chanting: “ Death to the Islamic Republic”, “We ...
 
Protestocular hükumet binasına saldırırken.
 
 
Kuzey kenti Reşt'te kalabalıklar, "Asil ordu, halka yardım et," sloganlarını atıyordu. Hashtgard'da büyük bir kalabalık, "Tek hedef rejim, bu bizim son sözümüz," diyordu.
 
 
 
 
 
 
 
IranWire on Twitter
“Day 4. Protesters in Rasht are asking the army to help them: Noble Army Help Your People https://t.co/OKnnd4EDT5”
 
4.Gün Reşt kentindeki protestocular orduyu yardıma çağırıyor.
 
 
Diğer sloganlar, "Suriye'yi rahat bırakın, bizi düşünün" şeklinde, İran'ın Suriye'deki müdahalelerine karşıydı. 
 
Dün ilk defa Tahran'da da küçük çaplı olsa da protestolar patlak verdi; özellikle de Tahran Üniversitesi çevresindeki gençler tarafından başlatıldı. İranWire'deki bir görgü tanığı raporu, "sloganlar ekonominin etrafında toplanmıştı. İşsizlik, yoksulluk ve yoksunluk insanları umutsuz hale getirdi. Sonra sloganlar, özgür olma hakkı da dahil olmak üzere siyasi ve sivil haklara -yani bireysel özgürlük, düşünce özgürlüğü ve halkın her kesimine özgürlük- dönüştü. Üniversite öğrencileri halka katıldı çünkü öğrenciler halkın bir parçası," diyerek açıklamada bulundu. 
 
Tahran'da çekilen demoda yükselen sloganlar, "Diktatöre Ölüm," Mollalar Tanrı gibi yaşarken, halk yoksul" ve "Bağımsız Özgür İran Cumhuriyeti," şeklindeydi.
 
 
 
 
 
 
Babak Taghvaee (@BabakTaghvaee) | Twitter
The latest Tweets from Babak Taghvaee (@BabakTaghvaee). Book Author, Freelance Military Historian, Defense Analy...
 
 
 
 
 
 
 
Babak Taghvaee on Twitter
“NOW in front of university of #Tehran, security forces are beating a student. Iran's Islamic regime media a...
 
 
Diğer sloganlar arasında, "Ölürüz, ölürüz ancak İran'ı geri alacağız,"Reformcular ve İlkeciler, hikaye burada sona eriyor" ve "Ekmek, İş, Özgürlük," "Öğrenciler ve İşçiler Birleşin," gibi olanlar yer alıyordu. Polis Tahran'daki gösteride sert önlemler aldı ve en az 200 kişinin tutuklandığı bildirildi, ancak mahkum arabasına saldırı düzenlenen ve dediklerine göre gözaltına alınanların serbest bırakıldığı noktada gösteriler sokaklara kadar yayıldı. 
 
 
 
Aynı zamanda, özellikle Devrim Muhafızlarına bağlı birkaç bankaya saldırı düzenlendi; bu da polisi ülke genelindeki bankalara ek güvenlik uygulamaya sevk etti. 
 
Ayrıca İzeh kentinde, bir noktada güvenlik güçlerini hep beraber dışarı attıkları bildirilen protestocular arasında şiddetli çatışmalar patlak verdi. Bu çatışmalarda iki kişi öldürüldü. Devlet televizyonu sıkı önlemler sonucunda şu ana kadar 10 kişinin öldüğünü bildirdi. Bununla birlikte, protesto gösterilerinin ölçeği, devleti daha büyük bir hareketi kışkırtmaktan kaçınmak için dikkatli bir yaklaşım benimsemeye zorladı. 
 
Fakat protesto gösterileri ne olursa olsun devam edecek gibi görünüyor. Tahran'daki protestolar başlangıçta küçük iken, gösterilerin hız kazanmakta olduğunun ve bugün protestolara katılması beklenen yeni şehirlerle birlikte daha büyük gösterilere yol açabileceğinin işaretleri var.
 
Hareketin hızla yayılması, uygun bir tepki ortaya koymaya çalışan rejimi şaşkına çevirdi. Birkaç günlük suskunluktan sonra Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün televizyonda göründü. "İnsanların eleştirme hakları var," olduğunu kabul etti, fakat aynı zamanda, "şiddet ve kamu mallarının tahrip edilmesi" durumunda rejimin sıkı önlemler almaya hazır olduğunu belirterek tehdit etti.
 
Bu arada, Tahran Üniversitesi'ndeki yüzlerce barışçıl protestocu dövüldü ve topluca tutuklandı; protestocular ülkenin diğer bölgelerinde öldürüldüler. Masoumeh Ebtekar gibi diğer liberal "Reformcular", kitlelere engel olmak için sınırsız sıkı önlemler çağrısında bulunuyorlardı. Bu liberaller demokratik hakları savunurlar, tabii ki bu haklar kitlelerin asıl özlemlerini karşılamada gerçekten kullanılmadıkları ölçüde.
 
Rouhani, beş yıl önce değişim sözü ile iktidara geldi. Toplumun her katmanından milyonlarca insan, teminat altına alınmış atmosferi sona erdirme, siyasi tutsakları serbest bırakma, demokratik hakları arttırma, İran'ın izolasyonunu sona erdirme ve yaşam standartlarını yükseltme vaatleri etrafında toplandı.
 
Rouhani, beş yıl önce değişim sözü ile iktidara geldi. Toplumun her katmanından milyonlarca insan, teminat altına alınmış çevreyi bitirme, siyasi tutsakları serbest bırakma, demokratik hakları arttırma, İran'ın izolasyonunu sona erdirme ve yaşam standartlarını yükseltme vaatleri etrafında toplandı. "Sadece merkezin çarklarını değil aynı zamanda halkın geçimini de döndürme" sözü milyonlarca işçi ve yoksulda yankı buldu. Ancak dört yıl sonra, sıradan insanlar hala mücadele ediyorlar. İşsizlik giderek artıyor ve genel olarak enflasyon kontrol altına alınmış olsa da, yaşam maliyeti gittikçe artıyor. Dahası, Rouhani yönetimi, en yoksullar için nakit yardımların yanı sıra temel mallar üzerindeki sübvansiyonları azaltmayı planlıyor.
 
Infographic of Iranian protests Image
2017 İran Protestolarının Bilgi Görseli / Image: HRANA
 
Şimdi tanık olduğumuz şey, toplumun bu katmanlarının bir isyanıdır: fakir, yoksun bırakılan, alt orta sınıf ve işçi sınıfı kesimleri. Muhafazakar bölgelerden gelen bu tabakalar on yıllardır paylarına düşene rıza göstererek başlarını öne eğdiler. Aslında sokaklardaki insanların çoğu rejimin sık sık yaslandığı aynı katmanlardan geliyor. Fakat artık bu sona erdi.
 
Elbette bu aşamada sloganlar, ekonomik talepler ve "diktatöre ölüm"den tutun da Reza Khan'ı övmeye kadar, oldukça karışık. Tüm bunlar, çürümüş İslam Cumhuriyeti'ne karşı şiddetli bir öfkeyi yansıtıyor. İnsanlar  işsizlik, enflasyon ve yolsuzluklardan bıkmış durumda. Din adamlarının geleneksel olarak arkasına saklandıkları dindar ve temiz örtü onlarca yıllık çürümüş ve bozuk kurallar ile lekelenmiştir.
 
Iran Protests 2017 Image fair use
 
Bu arada İsrail'in yanı sıra Batılı rejimler ve Suudiler bu hareketten kazanç sağlamak için sıraya girdiler. Donald Trump "İran halkına"a verdiği desteği tweetledi. Açıkçası Trump, Suudi Arabistan ve İsrail, İran'a karşı bir rejim değişikliği taktiğini izliyorlar. Fakat İran halkı batı emperyalizminin kendilerine karşı işlediği suçları unutmadı, en sonuncusu ABD'nin İran kitleleri üzerinde yürüttüğü acımasız ekonomik savaş.
 
Bugünden sonra ne olacağı belli değil. Hareketin geçici olarak sönmesi mümkün. Ancak bir şey çok açık: bu, İranlı devrimci kitlelerin uyanış sürecenin başlangıcıdır. Kitlelerin yeni bir katmanı sahneye indi ve rejim krizi derinleşiyor. Bunlar, tüm bölge boyunca şok dalgaları gönderecek ve sınıf kuvvetlerinin dengesini kökten değiştirecek olan büyük tarihi olayların ilk sarsıntısıdır.
 
*www.marxist.com sitesindeki yazıdan Türkçe'ye amatörce çevrilmiştir.

BITCOIN ÇILGINLIĞININ ARKASINDA NE VAR?

 
 

İRAN PROTESTOLARININ ARDINDAKİ.

 
 
NARGES BAJOGHLI
 
(Ç.N.: Tarihte benzer örneklerde defalarca tecrübe edildiği gibi toplumsal patlamaların nereye doğru evrileceği belli olmamakla birlikte İran'daki protestolar, bir sistem karşıtı isyandan ziyade, sistem içinde daha iyi yaşama kavuşma ve erişme beklentisinin yarattığı hayalkrıklıkları sonrasında ekonomik bozulmanın ve eşitsizliğin de beraberinde getirdiği kendiliğinden ortaya çıkan, içinde her türlü düşünceden kesimlerin olduğu lidersiz bir halk hareketi olarak gözüküyor. İnsanlar daha iyi bir yaşam, daha iyi evlerde oturmak, araba sahibi olmak, tatile çıkmak, rahat bir şekilde karnını doyurmak istiyor. Buna karşın: Kapitalist sistemde ezilen halklar daha iyi bir ev, daha iyi bir araba, daha iyi bir yaşam sahibi olamaz. Bunun yolu bu sistemin yıkılmasından geçiyor, iyileştirilmesinden değil...Bu da iki şekilde olabilir. Ya toplumsal patlamalar kendiliğinden sistemi yıkmaya evrilir... Ya da sosyalistler birbirlerini yemeyi bırakıp sahaya inerler. Bitmeyen Kavga'da olduğu gibi...Ancak o zaman bu kavganın bitme umudu var!)
 
 
Vatandaşlarının liderlerine duydukları öfke ve bir sonraki Suriye olma korkusu içinde iki arada bir derede kaldıkları İran'daki protestolardan bir olay yeri raporu.
 

İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in İran İsfahan'daki bir portresi. adam_jones / Flickr
 
 
"Artık üniversitedeyim, fakat bunun bir zaman kaybı olduğunu biliyorum. Bundan sonra başka bir işim olmaz. Eğer üniversiteye gitmeseydim, bir işim olmayacaktı. Sadece bitmesine dört yılım var. Fakat benim için bir gelecek yok . . . hiçbirimiz için yok."
 
Muhsin, Tahran'ın batısına yaklaşık yirmi altı mil uzaklıkta olan Karaj şehrinde yaşayan yirmi yaşında bir protestocu. Annesi bir ev kadını ve babası küçük bir işletme sahibi. Yirmi beş yaşındaki makine mühendisi ağabeyi Ali işsiz. "Ali'nin bir kız arkadaşı var ve evlenmek istiyorlar. Ama nerede yaşayacaklar? Bizimle birlikte ailemin evinde mi? Kız arkadaşının da ailesi geniş bir aile ve bir dairede yaşıyorlar, bu yüzden Ali oraya taşınamaz. Ali benden daha akıllı ve eğer o bir iş bulamazsa ben hiç bulamam. İşte bu yüzden eylem yapıyorum. Nasıl bir geleceğe ümidimi bağlamalıyım?"
 
Muhsin'in babası, 1980-88 İran-Irak Savaşı'nın kıdemli askeri Hüseyin emekli maaşı alıyor ve kardeşiyle birlikte küçük bir işletmeye sahip. Hüseyin'in erkek çocukları doğmadan önce satın aldığı Karaj'da üç odalı bir dairede yaşıyorlar. Fakir değiller, ancak, "ay sonunu zor getiriyoruz. Şimdi her şey çok pahalı. Özellikle yiyecek. Kira ödemediğimiz için şanslıyız. Kirayı ödeyenlerin bu ekonomik ortamda nasıl yaşadıklarını bilmiyorum."
 
Hüseyin 2009'daki Yeşil Hareket yürüyüşlerine katıldı ve en büyük oğlu Ali'yi de yanına almıştı. Fakat, en küçük oğlu Muhsin politikaya yönelik herhangi bir eğilim asla göstermemişti. Hatta Mayıs 2017 seçimlerinde, kullanılan oyların yüzde 70'den fazlasını alarak seçimi yeniden kazanan Hasan Ruhani adına oylarını kullandıklarında ailesine ve ağabeyine katılmadı. Muhsin tüm günlerini Avrupa Ligi'ndeki maçların en son skorlarını ezberlemekle geçirir. En ünlü futbolcuların hayatlarını bilir, sanırsınız kendi kuzenleri," diyor gülümseyerek Hüseyin. "Bu yüzden birkaç gün önce protestoculara katılacağını bana söylediğinde, dalga geçtiğini sandım."
 
Muhsin'in annesi Fatıma söze atılır: "Muhsin ve yeğenim Meysam, her akşam protesto gösterilerine gidiyorlar. Bir anne olarak onlar için endişeliyim ve gitmelerini istemiyorum. Fakat hayal kırıklığı yaşadıklarını biliyorum. İşler değişmek zorunda. Ancak hükumet aşırı önlemler aldığında, oğlum ve yeğenimin bunun için bir bedel ödemelerini istemiyorum." 
 
Otuz beş yaşındaki diş hekimi Ahmad şehrin bir yanından öteki yanına heyecanla arabasını sürerek protestocuları arıyordu. Onlara sokaklarda katılmak istemediğini söyledi, ancak sloganlarına kornosu ile katılacak ve arabasından onları destekleyecekti. "Ne istedikleri açık değil. Öfkeliler ve bunu anlayabiliyorum. Fakat tüm bu olanlar bana biraz çok fazla karman çorman gibi görünüyor. Yine de talep edilenler biraz daha netleşene kadar sokak gösterilerine katılmayacağım." 
 
Ahmed, "Pek çok hastamızın işçi sınıfında olduğu bir diş kliniğinde çalışıyorum. Bugün bütün protestolar hakkında hastalarımla konuştum. Bazı aileler, devletin onlara verdiği nakit transferine(yaraneh: devlet yardım planı) gerçekten güveniyor ve Ruhani'nin verilen nakit yardımları geri almasından endişe ediyorlar. Nakit transferleri enflasyon sayesinde artık çok fazla bir şey değil. Ancak yine de, ay sonunu nasıl getirsinler? Yüksek gıda fiyatlarının ağırlığını hissediyorum ve ben, bir dairesi olan ve etrafta pahalı bir SUV arabayla dolaşan bir dişçiyim. Hastalarımın bu kadar pahalı olan fiyatlarla nasıl yaşadıklarını idrak dahi edemiyorum," diyerek konuşmasını sürdürdü.
 
 
KEMER SIKMA ÜCRETLERİ
 
Politik düzenin sertlik yanlısı unsurlarına darbe indirerek, Hasan Ruhani'nin ezici bir siyasi zafer elde ederek yeniden seçilmesinden altı ay sonra 28 Ocak 2017'de İran'da başlayan protesto gösterileri ülkenin her tarafına yıldırım hızıyla yayıldı. Şu anda protestolar lidersiz ve sloganlar ekonomik eşitlikten siyasi tutukluların serbest kalmasına, dini lideri alaşağı etmekten tüm rejimi çökertmeye kadar değişiklik gösteriyor.
 
Bu protestolar, 2009 Yeşil Hareketi'nin büyük ölçekli protestolarından farklı. İran politikasının kıyısında bulunan şehir, kasaba ve köylerde genellikle meydana geliyor. Şimdiye dek düzinelerce insan öldü ve yüzlerce kişi gözaltına alındı.
 
İran'daki ülke çapındaki protestoların ana itici faktörü ekonomidir. Uluslararası yaptırımlar ve ekonomik yönetim zafiyeti, yaşam maliyetinin aşırı yüksek olduğu, işsizliğin her tarafa yayıldığı ve sadece ekonomik eşitsizliğin genişlediği değil aynı zamanda zenginler tarafından caka satılan berbat bir durumla sonuçlandı. Rouhani'nin neo-liberal ekonomi politikaları işçi sınıfı üzerinde olumsuz bir etki yaptı. İranlı önde gelen bir ekonomist olan Cjavad Salehi'nin belirttiği gibi: "Bu, 'Ruhani etkisi'nin, enflasyonu düşüren fakat nakit transferlerin değerinin düşmesine ve ağırlıklı olarak başkentte ikamet eden şirket ve orta-sınıfın lehine diğer politikalara geçit vererek, enerji fiyatlarını yükseltme gibi geriye doğru giden politikalara ve istihdam artışına mal olan kemer sıkmanın bir sonucudur." 
 
İran'ın enflasyon oranı son on yılda oldukça dalgalandı ve şimdi yüzde 17 seviyesinde. Milyonlarca doları zimmetlerine geçiren rüşvetçi siyasilerin ve iş adamlarının dahil oldukları, ay sonunu zor getiren vatandaşları öfkelendiren skandallar tekrar tekrar patlak verdi. İran 2016-17 arasında genellikle düşük bir yoksulluk oranına, yüzde 4.7'ye sahip olmasına rağmen, özellikle gençler ve kadınlar arasında işsizlik yüzde 30'un üzerindedir. Bu, gerçekleştirilmemiş ekonomik beklentilerle - özellikle İran nükleer anlaşmasının imzalanmasından sonra akması beklenen yabancı yatırımlara ilişkin - katlanmakla birlikte tam bir barut fıçısıdır. Rouhani ve yönetimi, yaptırımların hafifletilmesi ve ülkedeki Avrupa yatırımları üzerine ekonomiyi iyileştirme stratejilerini dayandırdılar. Donald Trump'ın "nükleer anlaşmayı yırtma" sözü üzerine artık yabancı bankalar İran'daki yatırımlara fon sağlamada ketumlar ve Avrupalı şirketler ABD Hazinesi tarafından daha fazla yaptırım uygulanabilecek bir piyasaya girmek konusunda ihtiyatlı davranıyorlar.
 
Ve Ahmed'in belirttiği gibi, Ruhani'nin nakit transferlerini sınırlama gibi kemer sıkma önlemlerini de içeren neoliberal ekonomi politikaları endişe yarattı. UCLA sosyologu Kevan Harris'e göre, 2016 yılında yapılan kapsamlı bir ulusal anket, paralarını her iki ayda bir ATM'lerden çeken yoksul hanelerin neredeyse tamamının, 2011'de eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad tarafından başlatılan nakit transferler / yaraneh sistemi ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Ruhani ve ekonomi takımı şu anda programda kesinti yapacaklarının sinyalini verdi. Yeni bütçe, daha çok sıkıntı yaratan, programdan daha fazla haneyi çıkartma sözü veriyor. 
 
Gerçekten de, Başkan Hasan Rouhani'nin protesto gösterileri başlamadan sadece birkaç hafta önce Aralık ortasında parlamentoya sunduğu yeni bütçe tasarısı, yalnızca nakit transferleri hedeflemekle kalmadı, aynı zamanda ilk kez, az ya da hiç denetimi olmayan büyük vakıf gelirleri elde eden bir dizi muhafazakar dini ve kültürel kurumları da tek tek saydı. Parlamentoda yapılan bir konuşmada Rouhani bu kurumlara saldırarak, bu kurumların hantal bütçeleriyle milyonlarca İranlı'nın hayatlarını mahvettiklerini ve ülkedeki bu "finansal mafya"nın, eğer bu sorunla karşı karşıya gelinmediği takdirde ülkeye çok zarar vereceğini söyledi.
 
Bu konuşmayı takip eden sonraki haftalarda tutucu kesimler, -özellikle İran'ın en büyük şehirlerinden biri olan ve cumhurbaşkanı seçimlerinde Ruhani'nin rakiplerinin evi olan Meşed şehrinde- Yeşil Hareketin bastırılmasını kutladıkları 9 Dey'in önceden planlanan yıllık rejim mitingiyle doruğa ulaşacağını umdukları protestoları tetiklediler. Protestoların, yumurta maliyetinin yükselmesi ve gelecek yıl İran'da benzin fiyatlarının iki katına çıkacağı yönündeki söylentilere tepki olarak Ruhani karşıtı olması gerekiyordu.
 
Amma, protestocular kısa bir süre içinde tüm sistemin aleyhine döndüler. Rouhani'nin ilk başkan yardımcısı Eshaq Jahangiri protesto gösterileri sonrasında şunları söyledi: "Meydana gelen şeyin arkasındaki insanlar hükümete zarar verebileceklerini düşünüyorlar ancak sokaklarda toplumsal hareketler ve protesto gösterileri başladığında bunu ateşleyenler o insanları daima kontrol edemezler."
 
İran politikasının bölünmesini mübalağa etmek zor. İslam Cumhuriyeti'nin uzun süredir devam eden bir özelliği; İslam Cumhuriyeti'nde farklı kesimler, çoğu kez, ülke için politikalar ve yönergeler konusunda birbirleriyle açık bir şekilde savaşıyor ve tartışıyorlardı. Ruhani'nin cumhurbaşkanlığı süresince rejimdeki tutucu unsurlar her fırsatta onun ve yönetiminin önünde engeller oluşturmaya çalıştılar. Özellikle Mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki can sıkıcı kayıplarından bu yana, tutucular her fırsatta Rouhani'ye saldırdılar. Kendi payına Ruhani tutucu kurumların ekonomik gücünü kısıtlamaya çalıştı ve çok az bir yol katederek, Devrim Muhafızlarını politikanın dışına itmenin çaresini aradı.
 
Bu mücadelenin ortasında eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad sürpriz bir dönüş yaptı. Kasım 2017'de Ahmedinejad yolsuzluklara karşı tahrik edici açıklamalar yayınlamaya ve eğer ülkenin parası halka ait olsaydı, hükumet halkın refahına yatırım yapmayı hedeflerdi gibi niçin soruları sormaya başladı. Sosyal medyayı ana iletişim aracı olarak kullanan Ahmedinejad, İran yargı sistemine tehditler savurdu, davet edildiğinde geri çekilmeyen İran dini liderine meydan okudu ve zengin ve yolsuzluk yapanlara saldıran başkanlığı dönemindeki popülist mesajını yineledi. Çarşamba günü İslam Devrim Muhafızları Birliğinin komutanı, "ülkenin eski bir liderinin" protesto etmek için insanları kışkırttığını duyurdu. Şu anda bazıları İran'da Ahmedinejad'ın araştırıldığını(ç.n.:bugün itibariyle tutuklandığı söyleniyor) bildiriyorlar.
 
İslam Cumhuriyeti'nde alışılagelmiş bir harekette protestolar duman almaya ve bir yerden diğerine yayılmaya başlar başlamaz, rejim, özellikle de İran'da yaygın olan iki sosyal medya sitesini, Telegram ve Instagram'ı hedefledi ve iletişimi bozmak için internet hızını yavaşlattı.  Özellikle Telegram, İran'da günümüzde kullanılan en büyük mesajlaşma uygulaması olduğundan, büyük bir hedeftir. Bununla birlikte, 2009 protestolarının aksine, genelde tutucuların elinde olan ve dolayısıyla Ruhani karşıtı olan devlet televizyonu, dini lidere ve rejimin tümünü protesto eden sloganlarından bahsetmeksizin protesto haberlerine yer veriyor ve bazı durumlarda bu konuşmayı yalnızca Rouhani'nin ekonomi politikalarına odaklamaya çalışıyor.
 
Bu arada, önceki protestolardan çekilmiş görüntü ve videoların mevcut İran gösterileri olarak sunulması sorunu var. Örneğin, 2011 yılındaki Bahran protestolarının görüntüleri, sosyal medyada Tahran'daki protesto görüntüleri olarak virüs gibi yayıldı; Mısır devrimindeki yaralı ya da ölü protestocuların fotoğrafları İran'dan gelen imgeler gibi geçti.
 
 
YABANCI MÜDAHİL KORKUSU
 
İran, içişlerine yabancıların karışması konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. İran politikasında giderek artan patlamaya hazır bir zamanda ve Orta  Doğu'da gitgide artan endişe verici ve kanlı bir dönemde, dış güçlerin oynadığı rol göz ardı edilemez. İran dini lideri, tahmin edildiği gibi, İran'ın içişlerine dışarıdan müdahil olunduğu suçlamalarına son çare olarak başvurdu. Protestoların esasen tabandan gelen köklerini ve katılanların acılarını tümüyle göz ardı ederek protestolara sağlanan para ve silahlardan dışarıyı sorumlu tuttu. Her şeye karşın, ister olay yerinde müdahil olsunlar isterse olmasınlar, Suudi Arabistan, İsrail ve ABD gibi tarafların ve muhalif kesimlerin olayları kendi lehlerine çevirmek için protestoları desteklediklerini düşünmek için saf olmak lazım. Muhsin'in kuzeni, otuz iki yaşındaki mimar Shayda, "Katılmamış olmamın ana nedeni işte bu," dedi. 2009'da Yeşil Harekete iştirak etti, "fakat bu sefer, bazı şeyler bende kuşku uyandırıyor."
 
"Kuşku uyandırıcı değil," diye sinirlenerek karşılık verdi Muhsin. "Durumun iyileşmesini beklemekten bıkmış durumdayız. Düzelmiyor."
 
"Peki ya yabancı kesimler dahil oldularsa? İran'ın Suriye'ye dönüşmesini ister misin?!" diye sordu Shayda öfkeyle.
 
"Asla doğru zaman olmadı. Artık doğru zamanı beklemekten bıktım," diye karşılık verdi Muhsin, bir taraftan da dikkati cep telefonundaydı; Meysam'la birlikte yarın ne zaman sokağa çıkacaklarına karar vereceklerdi.
 
 
*www.jacobinmag.com sitesindeki yazıdan Türkçe'ye amatörce çevrilmiştir.

EVRİMDE PİŞEN DEVRİM

 
 
Danielle Anderson
 
 
Arkeolojide yeni kanıtlar ve neticelenen izahatlar, Marksistlerin uzun süre önce ulaştıkları, diyalektik materyalizmin doğal yaşama nasıl karşılık geldiğini açıklayan vargılara benzemektedir.
 

 
Evrim her zaman Marksistlerin ilgisini çekmiştir. Engels konuyla ilgili kapsamlı şekilde yazdı; orjinal teorilerdeki pek çok kusuru önceden sezdi ve bir kaç teorik boşluğu doldurdu: örneğin yazılarında modern insan beynini oluşturmada emeğin rolü üzerine değindi. Bu, Engels'ten bu yana bilim ve fosil kayıtlar tarafından geniş ölçüde ispatlandı. Engels, diyalektik materyalizmin Marksist yöntemini uygulayarak bu keşifleri öngörebildi.
 
Fas'taki Jebel Irhoud'da ortaya çıkarılan yeni fosil bulguları, bilim insanlarını Homo sapiens'in evrimini yeniden düşünmeye zorladı. Alt çene kemiğinden bir diş ve beraberindeki kümeye ait parçalar, elektron döngü rezonansı ile bir araya getirilmiş ısıl ışıldama ve uranyum dizisi yaşlandırma yöntemi tarafından 280,000 ve 350,000 arasında yıl önceye tarihlendirildi. Bunlar erken modern insan kalıntılarının en güvenilir şekilde tarihlendirilmiş bulgularıdır. Bu bulgulara dayanarak çıkan sonuçlar şu şekildedir: 1). Homo sapiens daha önce düşünüldüğünden en az 100.000 yıl önce evrimleşti ve 2). Homo sapiens, tek bir yerde değil, Afrika kıtasının çeşitli yerlerinde evrimleşti. 
 
Bilim adamları, çeşitli erken insanımsılar ve erken modern insanlar arasında belirgin sınırlar belirlemek için uzun zamandır çabalıyorlardı. Bununla birlikte, yeni delillere dayanarak, bu tür "belirgin sınırlar" ancak fosil kayıtlarında boşlukların var olduğu yerde tanımlanabilir. Diyalektik uzun süre önce değişimlerin kademeli gerçekleştiği ilkesine dayanan görüşü ortaya koydu. Stephen Jay, bu diyalektik evrim anlayışına punctuated equilibrium(kesintili veya sıçramalı denge)* teorisiyle katkıda bulundu.
 
Bununla birlikte, Gould'un katkısını genişletmek yerine, bilim insanı, kademeli değişimin gerçekleşmesi ilkesini ve sıçramalı denge kuramını tek iki seçenek gibi mekanik olarak birbirinin yakınına yerleştirir. 
 
Doğa dergisi, Jebel Irhoud'daki keşiflere değinerek şunları söyledi: "Bilhassa, günümüz 'modern" morfolojisinin [biçimbilimi;bir canlının şekli ve dış yapısı] yaklaşık olarak 200 bin yıl önce türün erken temsilcileri arasında hızlıca ortaya çıkıp çıkmadığı ya da son 400 bin yılı aşkın sürede kademeli olarak evrimleşip evrimleşmediği belirsizdir." Irhoud'da bulunan H. sapiens'in istatistiksel ve karşılaştırmalı morfolojik verileri, erken modern insanlardan neredeyse ayırt edilemez olduğunu ve çok az değişiklik olduğunu göstermektedir. Bu morfolojik veriler ayrıca, Irhoud kalıntıları ile Neandertallerin[orta Avrupa'da iskeleti bulunan ve kaba taş çağında yaşamış olan ilkel insan] kalıntıları arasında belirgin bir ayrımlaşma göstermektedir. Bu, bu erken Homosapiensler'in Neandertaller ile melezlendiğini ya da "Kuzey Afrikalı, son hayatta kalan, arkaik[kadim] bir halkı temsil ettiklerini" ileri sürer.
 
Modern akademik araştırmacılar, ya değişimin kademeli gerçekleştiği görüşünün değişmez şeklinde ya da sıçramalı dengenin yıllar sonrasının evrimci çizgisinde tek "belirgin kırılma"da ısrar ederler. Örneğin, pek çok bilim insanı, son zamanlarda yapılan diğer çalışmaların, bu ayrı "türlerin" başka yerde melezleştiğini göstermesine rağmen, Neandertallerin ve Homo Sapienslerin Irhoud'da melezleştiklerini kanıtlayan yeterli bulguların olduğuna inanmıyorlar. İnsanın fosil kayıtlarında "türlerin" yapılış şekillerinin ayırt edilmesinin doğruluğunu sorgulamalıyız diye belirtiyorum. Morfolojik olarak farklı erken dönem insanımsı gruplardan kalıntılar, otomatik olarak, her birinde tamamen farklı türlerle karşılaştığımız ve diğer insanımsılarla verimli ırk karışımından aciz kaldığımız anlamına gelmez. 
 
Hem doğada hem de toplumda nitel dönüşümlere uğrayan nicel birikimlerin varlığı reddedilemez. Bununla birlikte, durgunluğun uzun dönemlerini ani sıçramalar izler, bu temelde doğru düşünce sıkı sıkıya mekanik bir şekilde ayrıca uygulanabilir. Bu, sıçramalı denge teorisine katılan şeyin yoksunluğu yoluyla görülebilir. Doğadaki süreçler daha akışkan, organik bir şekilde gelişir. Jebel Irhoud'daki kanıtlar, değişmez mekaniğe ait analiz üzerinde gelişimin diyalektik analizinin doğruluğunu gösterir. 
 
Nature dergisi, "Evrim, ikisi eş anlı ancak birbirlerinden epeyce farklı intibak ve çeşitlilik fenomenlerinden oluşur," diye açıklar. Hayvanların yeni ve durmadan değişen çevreye uyum sağlamaları gibi intibak da zaman içinde oluşur. Bu tür çevresel değişikliklerin etkisi altında, devrim niteliğinde sonuçlarla birlikte fizyolojik farklılıkların canlandığı bardağı taşıran son noktaya ulaşılır. 
 
Buna en iyi örnek, insan beyninin evriminde niteliksel(kalitatif) sıçrama, yalnızca tamamen iki ayaklı varlıklara geçiş, çalışmak için ellerimizi kullanır hale getirme yoluyla mümkün oldu. Bu, o halde, modern beyin ve el evrimleşene kadar diyalektik olarak beyinde karşı etki yapar ve tam tersi. Ne yazık ki, Nature dergisi gibi otoriter sesler, evrimin diyalektik bir şekilde ilerlediğine dair kanıtın sonsuz akışını kabul etmede başarısızdırlar: "Bu bünyevi kanıt ve bu iki grup(erken modern insanlar ve Afrikalı arkaik Orta Buzul Çağı formları) arasındaki zaman dizgisel yakınlık, hızlı bünyevi değişim hipotezini ya da hatta bazılarının ileri sürdüğü gibi, zaman dizgisel(kronolojik) üst üste binme hipotezini pekiştirir," diye belirtir.
 
Aslında, kanıtlar bu iki sonucun da doğru olduğunu gösteriyor! Hızlı anatomik değişimler, fosil kayıtlarında erken Homo Sapiensler ortaya çıktıkça görülebilir ve hatta modern öncesi var olan insan insanımsılarla melezleşmesi bile muhtemelen görülebilir. 
 
Jebel Irhoud'da bulunan kalıntılardan çıkan bir diğer bomba sonuç, modern insanların evriminin pan-Afrikan bir olgu olmasıdır. Daha önce, Homo sapiens'in doğu ve güney Afrika'da evrimleştiği varsayılmıştır. Fosil kayıtlarında bulunan kanıtların yanı sıra, Afrika kıtasında daha erken bir göç fikrini destekleyen çevresel veriler de var. Nature dergisinin açıkladığı gibi, "Sahara Çölü, özellikle belirgin ancak kısa bir zaman ile birlikte yaklaşık 330,000 yıl önce orta Buzul Çağı 'yeşil Sahara" zaman dilimi silsilesi boyunca büyük ölçüde dönüştürüldü...Doğu ve kuzey batı Africa arasındaki biyolojik süreklilik, özellikle de orta Buzul Çağı için, güçlü faunal[bir bölgede yaşayan hayvanların tümü] benzerlikler tarafından da deslendi; en azından devamlı bir bağlantı söz konusudur."
 
Hem fosil kayıtları hem de çevresel kanıtlar, erken homininlerin[insana benzeyenler] Afrika kıtasında göç edebildiğini ve göç ettiğini göstermektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bu dönemde göçün daha önce tahmin edildiğinden daha hızlı bir şekilde gerçekleştiğini ileri sürer. Kişinin hayatta kalması av ve toplamaya bağlıysa, mevsimlik gıda kaynaklarını izlemek için göç etmek mantıklıdır.
 
Yiyecek arayan popülasyonlar, yarı sürekli yerleşim alanlarını mesken tutmak için yiyecek arayanlara olanak sağlayan geniş çaplı bir ısınma dönemini gezegen yaşayana kadar ister istemez göçebe oldular. Bununla birlikte, nüfus artışı kaynakların kısıtlanmasına yol açtı ve insanlara kalıcı yerleşim kurmalarına izin verdi. Bu sonuçta tarımsal devrime ve sınıfların ve devletin farklı kıtalarda yükselişine, birbirlerinden bağımsız olarak yol açtı.
 
 
alt
 
Homo sapiens'in tek bir bölgede değil de Afrika kıtasında evrimleştiği fikri, "çok bölgeli süreklilik" modeli ve "Afrika'nın dışı" modeli arasındaki tartışmayı yeniden canlandırdı. Çok bölgeli süreklilik modeli, Homo erectus'un[ayakları üzerinde dikilebilen eski insan] Afrika kıtasından Avrasya boyunca göç etmesiyle başlar. Bu göç oluştuğu için popülasyonlar coğrafi olarak birbirinden izole edilir ve böylece daha hızlı evrimleşebilir. Bu, bu bölgeler boyunca aynı anda Homo sapiens'in oluşumuyla sonuçlanır. Bununla birlikte, Afrika'da bulunan modern insan kalıntılarının kanıtları göz önüne alındığında, bu model artık geçerli değildir.
 
Afrika dışı model de kendi sonuçlarını aşırıya götürür. Bu model, H. sapiens'in Afrika'da tamamen evrimleştiğini, daha sonra Avrasya'ya göç ettiğini ve diğer hominin popülasyonlarının yerini aldığını varsaymaktadır. Fakat bu bir soruyu cevaplamaktan kaçınır: her iki modelde de fosil kayıtlar tarafından dosdoğru kanıtlanan unsurlar olsa da neden ya biri veyahut diğeri olmak zorunda?
 
Kanıtlar, Homo sapiens'in çok bölgeli süreklilik modelinde tanımlanan süreçte evrimleştiğini, ancak Afrika kıtasında yoğunlaştığını göstermektedir. Daha sonra, bu popülasyonlar "Afrika dışına" ulaşır ulaşmaz, şüphesiz diğer homininleri yok olmaya ittiler, ancak aynı zamanda daha önce göç etmiş olan insanlarla melezleşme sürecini sürdürmüş de olabilirler.
 
Bütün bunlar, Jebel Irhoud'un bilim adamlarının insan evrimi anlayışını sarsmasının sebeplerini açıklıyor; çünkü gerçekler, bilinçli bir diyalektik materyalist bakış açısını benimsemeleri için daha fazla baskı yapıyor. Bunun sonuçları, erken modern insanların diğer erken homininlerle uyumlu oldukları halde onlardan belirgin bir şekilde farklı oldukları ve Afrika kıtasında çeşitli bölgelerde var olduklarıdır. Kanıtlar, insanın evrimi ile ilgili iki karşıt teoriyi birine sentezliyor.
 
Doğanın karmaşıklığı kavrama ötesi değildir. Bununla birlikte, bunu anlamak, yalnızca diyalektiğin sunduğu esneklikle verileri yorumlayabilme yeteneğine bağlıdır. Eğer kanıt, önceden yazılmış/belirlenmiş felsefi görünüme dayanan belirli beklentilere uymaya zorlanırsa yanlış sonuçlara kapılınır. Deliller, sonuçları ve ondan çıkarılmış felsefi dersleri belirlemelidir. Bu, Marksistler tarafından kullanılan diyalektik materyalist yöntemdir. Bu sayede bilim, doğa, tarih ve tarih öncesi dönemi analiz edebiliriz ve geleceğe yönelik perspektifler geliştirebiliriz.
 
İnsanın varlığı ve ilişkileri, olaylardan etkilenen süreçler, sosyal temelli maddi koşullar ve geniş bir çevre yoluyla gelişmiştir. Türümüzün gelişimi doğrusal bir ilerleme değildir, ancak gelgit dönemleri ve dalgalanmalardan oluşur. Aynı şey, toplumun gelişimi, üretim araçları ve sınıf mücadelesinde de görülebilir. Muhteşem beyinlerimizi, emek verme kabiliyetimizi ve soyut düşünme ve yakın çevremizin maddi baskılarının üstesinden gelmek için akıl yeteneğimizi geliştirdik. Günümüzde, sistem "çok fazla" ürettiği gibi, kronik aşırı üretim krizleriyle karşı karşıya kalacak derecede üretim araçları da geliştirdik ve şimdi milyonlar açlık çekiyor ve dünya çapında ağır şartlarda yaşıyor. Teorik anlayışımızı genişletmeliyiz ve evrimleştiğimiz ve geliştiğimiz süreçlerden öğrenmeliyiz. O zaman bu bilgiyi, bu zamana kadar bir tür olarak aldığımız uzun evrimsel yolun erken yok oluşa ve unutulmaya yüz tutacak bir nitel sıçramaya sürüklemeyeceğinden emin olarak bir toplum inşa etmek ve bir toplum adına savaşmak için kullanmalıyız.
 
*www.socialistrevolution.org sitesindeki yazıdan Türkçe'ye amatörce çevrilmiştir.
 
 
**doğada yeni türlerin, Darwin'in savunduğu gibi milyonlarca yil boyunca çok yavaş bir biçimde gelişmediğini, sıçramalarla daha hızlı bir biçimde, birkaç yıllık süreler içinde ortaya çıktığını; ardından onu organizmanın bir dizi ufak değişmeler geçirdiği uzun dengelenme dönemleri izlediğini Darwinizm'in "kademeciliğinin" fosil kayıtları tarafından çürütüldüğünü öne süren kuram

MARKSİST OLABİLİRSİNİZ / 7

MARKSİST OLABİLİRSİNİZ....EĞER İŞÇİLERİN SÖMÜRÜLMESİNE SON VERMEK İSTİYORSANIZ
 
David S. Pena
 
Kapitalizm işçileri sömürür. Kapitalist toplumumuzdaki insanların büyük çoğunluğunun yaşamak için çalışması gerekir, bu yüzden ülkemizdeki ve dünyadaki insanların çoğunun sömürülen işçiler olduğunu söylemek abartılı olmaz.
 
İşçilerin sömürüldüğünü söylemek ne demektir? Marksist teoride sömürme, işçilerin kapitalistler tarafından kelimenin tam anlamıyla soyulduğu anlamına gelir. Tabii ki, kapitalistler bunu hiç bir zaman kabul etmezler. Çalışanlarına makul bir iş için, üç aşağı beş yukarı ürettiklerine karşılık günlük makul bir ödeme yaptıklarını iddia ederler. Ama Marksistler gerçekte olanın bu olmadığını söylerler.
 
  
 
Kapitalistler, yiyecek, giyecek ve barınma gibi hayatın ihtiyaçlarının üretilmesinde gerekli olan makineye, fabrikalara, çiftliklere ve diğer üretim araçlarına sahip oldukları(azınlığın) bir sistem kurdular. İşçilerin(çoğunluğun) genelde iş gücünü satarak geçinmekten başka bir seçenekleri yoktur. Bu yeteneği(emek gücünü), ücret kazanmak için kapitalistlere satmak zorunda kalırlar. Başka bir deyişle, iş bulmaları gerekir. Ücretler, hayatlarını sürdürmek için gerekli olan ürünlerin satın alınmasında işçiler tarafından kullanılırlar. 
 
Emek gücünün değeri nedir? Marks'a göre emek gücünüz, hayatta kalmanız ve çalışmanız için gerekli olan para(emtia) miktarı ne ise o değerdedir. Bu, çok fazla bir hayat gibi gelmiyor, fakat bu varsayıma eşlik edelim ve neler olacağını görelim.
 
Kendinizi beslemek, barındırmak ve giydirmek için günde 50 $ para kazanmanız gerektiğini düşünün. Size sekiz saat için saat başı 6.25$'dan 50$ ödemeyi kabul eden bir kapitalistin yedek parça fabrikasında bir iş buldunuz. Gününüz bir kapitalistin tanesini 100$'a büyük bir otomobil üreticisine sattığı parçaları yapmakla geçiyor ve günde 100 parça üretmeyi başarıyorsunuz. Bir düşünün! Saat başına 1,250$, günde 10,000$ ve 40 saatlik çalışmayla haftada 50,000$ değerinde ürün üretiyorsunuz. Şaşırtıcı değil mi? Siz, işçi, daha önce hiç olmadığı kadar muazzam miktarda değer yaratma yeteneğine sahipsiniz. Ya sizi daha fazla saat çalışmaya zorlayarak ve yahut daha hızlı çalıştırarak, ya da her ikisini yaparak, kapitalist için tercihen her ikisi de, insani açıdan mümkün olan en üst düzeyde üretim yapmanızı sağlamak kapitalistin çıkarınadır.
 
Fakat, fark etmemiş olabileceğiniz bir şeyi netleştirmeliyiz. Her saatte 1.250 dolarlık bir değer ürettiğinizi hatırlayın ve bu, dakikada yaklaşık $20.83 sente gelir. Bunu bilmek gerçekten önemli mi? Kesinlikle.
 
Neden mi önemli, işte burada. Dakikada $20.83 sentten 50 dolarlık bir değer üretmek, yaklaşık 2 dakika 40 saniye zaman alır. Başka bir deyişle, maaşınızı karşılayan 50 doları üretmek için 3 dakikadan az çalışmanız yeterlidir. Bu noktada, her şey tas tamam doğruymuş gibi görünür. 50 dolarlık iş yaptığınızda  size tam tamına 50 dolar ödenecektir. Ancak, 3 dakikadan daha kısa sürede ürettiğiniz 50 doları elde etmek için 8 saat çalışmanız gerektiğini unutmayın. Bu bir hiledir ve soyuluyorsunuz. Adi bir 50 dolar elde etmek için kapitalistin fabrikasında çalışma ayrıcalığı karşılığında  8 saat kalmayı kabullenmek zorunda ve kapitalist tarafından kelimenin tam anlamıyla sizden çalınan-çünkü kapitalist ona ödeme yapmadan onu sizden alır- 1000 dolardan fazla değeri üretmek zorundasınızdır. 
 
Kapitalist ısrarla size harcadığınız zamanın bedelinin adilce ödendiğini, ürettiğiniz için size para ödendiğini söyler ama gerçekte size 3 dakikadan az süren bir iş için ödeme yapar ve sizi, mini minnacık maaş çekinizi alabilmeniz için ücretsiz 7 saatten fazla çalışmaya zorlar. Örneğimizde, ürettiğiniz şey için para almış olsaydınız, o gün 1250 dolar kazanmış olurdunuz. İş yerinizde kendi durumunuzu ve bu örneğin nasıl uyduğunu bir düşünün.
 
Bu ödenmemiş artı 7 saat emek zamanı artı-emek olarak adlandırılır ve üretilen 1200 dolarlık artı-değerdir-kapitalist için artı-değer, işçi için değil. Sanki, kapitalistin size yaptığı ödemeden çok daha fazlasını siz ona ödüyormuşsunuz gibi. Ona ücretsiz emek-zamanı veriyorsunuz. Kapitalist toplumun tamamı bu durumu normal ve adil göstermek için ve polis, mahkemeler ve ordu, kapitalistlerin emeği sömürmek için iktidarlarını zorla kabul ettirebilmeleri için kurulmuştur. Artı-emek ve ürettiği artı-değer, kapitalist karın kaynağıdır. Böylece, kapitalist toplumların zenginliği, zorla alınan artı-emekle işçilerin soyulmasına dayanıyor.
 
Sömürünün, sosyalizm ve kapitalizm arasındaki çatışmanın başka bakış açılarını ve konuyu daha derin anlamak için hala okunacak en iyi kaynaklar olan bazı Marksist klasiklerde, nasıl açıklandığına kısaca bakalım. Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm Bölüm II'de Frederick Engels şunları yazar:
 
"Ücreti ödenmemiş emeğe el koyma, kapitalist üretim tarzına ve onun altında meydana gelen işçinin sömürülmesine temel teşkil eder; kapitalist emekçisinin emek gücünü pazardaki bir emtia olarak tam değerinde satın alsa bile, ödediğinden daha fazla değeri ondan elde eder; ve nihai analizde bu artı-değer, mülk sahibi sınıfların elindeki sürekli artan sermayenin yığılmış olduğu değer toplamlarını oluşturur."
 
Kapitalizmde altında emek sömürüsünün derinlemesine teknik açıklaması için en iyi kaynak Karl Marks'ın "Kapital"idir. Kapital'de, 1.Cilt dokuzuncu bölüm, Marx, işçilerin kendi ücretlerini karşılamak için emek harcadıkları günün bir kısmını belirlemek için "gerekli emek-zaman" terimini kullanır. İşçinin ürettiği günün geri kalanını "emek sürecinin ikinci dönemi" olarak nitelendirir:
 
"Emek-sürecinin, emeğin artık gerekli olmadığı ikinci dönemi boyunca da işçinin çalıştığı ve emek-gücü harcadığı doğrudur, ama onun emeği artık gerekli emek olmadığından kendisi için bir değer yaratmaz. Bu dönemde, kapitalist için, hiç yoktan yaratmanın bütün güzelliklerini taşıyan artık-değeri yaratır. İş gücünün bu kısmına ben artı-emek zamanı ve bu zamanda harcana emeğe artı-emek adını veriyorum... Toplumun çeşitli ekonomik biçimleri arasındaki temel ayrım, örneğin, köle emeğine dayanan toplum ile ücretli emeğe dayanan toplum arasındaki ayrım, bu artı-emeğin fiili üreticisinden, işçiden sızdırılması biçimine dayanır."
 
 
Bu sızdırma tarafından hakları çiğnenen ve bunu son erdirmek isteyen var mı? Kulağa siz bir Marksistmişsiniz gibi geliyor. Her türlü soruyu ve itirazı düşünüyorsunuz ve ikna olmadınız mı? Bizi izlemeye devam edin. Gelecek yazı devam edecek..........

FACEBOOK SAYFAMIZ