Özgürlük

YOK OLAN GREVLER

 

 

DOUG HENWOOD

 

(Ç.N.: Türkiye'de grevler ise, dogrulukpayi.com'un analizine göre; 1985-2000 yılları arasında yılda ortalama 127,5 grev gerçekleşirken grevlere katılan ortalama işçi sayısı 47 bin 534'tü. 2001-2015 arasında ise yıllık grev ortalaması 20,2'ye, greve katılan işçi sayısı ise 6 bin 713'e düştü. Sosyal Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre ise, 1960-1980 döneminde toplam 1.437 greve 344.620 işçi katılmıştır. En çok grev ve katılım sayısı 1980'de gerçekleşmiştir: 220 grev ve 84.832 işçi katılımı. 1963 yılında grev sayısı 8 iken 1964 yılında 83'e çıkmıştır. İnişli çıkışlı iki yılın ardından sayı 1967'de 101'e ulaşmıştır. Sonraki yıllarda düşme eğilimi göstermekle birlikte 1974 ve 1975'te grev sayısı 110 ve 116'dır.

 

Günümüzde ise grev sayısı parmakla sayılacak kadar azdır...Hatta OHAL ile birlikte getirilen grev yasağı da etkili olmaktadır... Tüm bu istatistiksel rakamlar acı bir gerçeği de gözler önüne seriyor... Adaletsizlik ve eşitsizlik arttıkça, ekonomik ve toplumsal kriz derinleştikçe mavi yakalı işçi sınıfı sola değil sağa kayıyor. Hem Türkiye'de hem de Dünyada... Görünürdeki tehlike ise, klasik liberalizmin çıkış ideallerini çoktan terk eden kapitalizmin yapısal krizlerini(burjuva sınıfının medeniyet krizi) aşma uğruna ve çıkarları(kar) gereği sağ politikaları aşırı milliyetçi ve din yanlısı/karşıtı söylemler ve uygulamalar üzerine bina etmesidir. Bu da, her geçen gün gerçeği görmeyip kendilerine algılatılan görüntünün peşinde kapitalizmin ve dolayısıyla egemen sınıfın paralı askerleri halinde sıraya giren ezilen halkları, hayatlarının hiçe sayıldığı savaşlara götürüyor. Peki sol ne yapıyor ?!)

 

 

Grevler, emeğin en güçlü silahıdır. Ancak geçen yıl neredeyse tüm zamanların en düşük seviyesine indi.

 

1966'daki grevdeki işçiler. Kheel Center / Flickr

 

Cuma günü yayınlanan İşçi İstatistikleri Bürosu verilerine göre, geçen yıl, tarihte kayıtlı büyük grevlerin ikinci en az sayısına şahit oldu: yedi. Bu sayı, işsizlik oranının yüzde 10'a yaklaştığı  Büyük Buhran içindeki 2009'un rekor seviyede düşük rakamına yakın; beş. 

 

Burada iki grafikte, emeğin en güçlü silahının acı geçmişi gözler önüne seriliyor:

 

1000 ve üstü işçinin katıldığı grev sayısı - "kaybolan" iş günleri - toplam iş saati yüzdesi

 

"Kaybolan" iş günü sayısı - sınıf mücadelesi aracı olarak ilginç biçimde ahlak dersi veren bir kelime - rekor bir seviyeye yakın değildi. Bu ölçümün(katılan işçi sayısı çarpı grevin uzunluğu) düşük olduğu dört yıl, hepsi son yıllardı(2009, 2010, 2013, 2014).

 

1947-1979 yılları arasında her yıl ortalama 1.000 ya da daha fazla işçi olmak üzere 303 "büyük" grev gerçekleşti; 2010'dan bu yana ortalama on dört oldu. Ortalama "kaybolan" iş günü sayısı, ilk dönemde yaklaşık 24.550.000'den 708.000'e, yani yüzde 97 azaldı. Bu düşüşün durgun ücretler, daha fazla iş istikrarsızlığı ve yok olan sosyal yardımlarla ilgisi olabilir, tabii ki, yine de bunu geriye döndürmek teşvik niteliğinde bir blog yazısı yazmaktan daha zor. 

 

İşsiz günlerin çoğu, yüzde 79'u, sadece tek bir grevden geldi; Uluslararası elektrik İşçileri Birliği'nin, bu yazıyı yazarken 318. gününe giren Charter Communications'a karşı grevi. Sadece başka iki grev özel sektör patronlarına karşıydı((AT & T ve Chicago'daki otomobil bayileri). Biri bir üniversite hastanesine karşı yapıldı((Tufts - Jane McAlevey'nin bu grev hakkındaki makalesine bakın, bu kasvetli manzara içindeki birkaç ilham verici hikayeden biri). Ve üçü, hepsi Kaliforniya'da, hükumet işverenlerine karşıydı(Riverside County, Oakland Şehri ve California Üniversitesi). Özel sektör işverenlerinin bir grev için kaygılanmalarının nedeni yoktu ve on yıldan fazladır da olmadı. Ve Yüksek Mahkeme, kamu sektörü sendikalarını neredeyse kesinlikle içini boşaltan Janus davasındaki kararını verdiğinde, hükumet işverenleri aynı şeyi düşünüyor olmalıydı.

 

McAlevey'nin akıl hocası Jerry Brown(1199 Birleşmiş Sağlık Çalışanları eski başkanı, Kalifornialı politikacı değil), grevin bir kasa benzediğini söylemişti: eğer işçiler düzenli olarak kullanmazlarsa, körelecektir. Köreldi.

 

Jacobin sitesindeki yazıdan Türkçe'ye amatörce çevrilmiştir.

 

İŞADAMLARINA İNAYET, ÇOCUKLARA SEFALET

 
21. yüzyılın başında, dünya genelinde, insanlığın acılarına sırt çeviren ve ne pahasına olursa olsun zengin olmayı, sınıf atlamayı ve sınırsızca tüketmeyi arzulayan ve bu uğurda her türlü ahlak ve erdemi kolaylıkla ayaklar altına almaya hazır olan ve de "sırtındaki kürkten başka hiç bir şeye önem vermeyen" "biz insanların" gerçeği:
 
-12 milyon çocuk beş yaşına gelmeden ölüyor.
 
-Dünyanın dört bir yanında sokaklarda yaşayan 100 milyon evsiz çocuk.
 
-Her hafta 250.000 çocuk hastalıklardan ve yetersiz beslenmeden ölüyor.
 
-2 milyon çocuk cinsel taciz nesnesi.
 
-20 milyon çocuk mülteci ya da yerinden edilmiş.
 
-10 milyon çocuk, çocuk köle.
 
-Milyonlarca kız cenin öldürme, yeni doğmuş bebeği öldürme ve ilgisizlik sonucu 'kayıp'.
 
Acaba şirketlere, bankalara, finansçılara, silah üreticilerine trilyonlarca dolar ikramda bulunan, ezan sesinin ve haçın, bayrağın ve silahın gücüne sığınan Müslüman ve Hristiyanların bu tablo karşısında bir gün olsun vicdanları sızlıyor mu?
 
Ya siz, savaş naraları atan, savaş çığırtkanlığı yapan, karnı tok sırtı pek savaş sevici sıradan insanlar, her gün yolda karşılaştığınız ve "Suriyeli," "Kürt," "Afganlı, Pakistanlı," diye iğrenç ırkçı edayla yaftaladığınız evsizler, sokak çocukları, yoksullar, yoksunlar, karanlık bir boşlukta günlerce ve aylarca karnı aç sallanan ve üzerine bomba yağdırılan köylerde, şehirlerde gözyaşı ve acı içinde kıvranan çocuklar için bir gün olsun ağlıyor musunuz?
 
Dünyanın en zengin 8 kişisinin toplam serveti dünyadaki 3,5 milyar insanın toplam servetlerini aşıyor. 2018 yılı itibariyle...Ve bu servet çocukların, kadınların, yoksulların ve yoksunların gözyaşları ve kanı üzerinde her geçen gün daha da büyüyor. Dünya servet ağalarının olduğu yeni bir feodal çağa doğru evriliyor. Ve bundan kurtulmanın tek bir yolu var.
 
Sosyalizm salt bir ideoloji, bir felsefe ya da ekonomik sistem değildir... İnsanlığın gereğidir...Sefalet içinde kıvranan tüm çocukların kurtuluşu için...Tüm ezilenlerin özgürlüğü için...

ŞU BORSA PANİĞİ HAKKINDA


 

NEDEN?

 
Holding plazalarında çalışan beyaz yakalıları sıradan işçilerden ayıran yegane şey aldıkları yüksek ücretler ve sınıf atlama umuduna ve fırsatına sıradan işçilerden daha yakın olmalarıdır. Günümüzde beyaz yakalı bir işçi orta-sınıf ve orta-üst sınıf hayatın tadını çıkarabilirken sıradan mavi yakalı bir işçi modern kapitalist toplumun her döneminde olduğu gibi kıt kanaat geçinmeye mahkumdur. Bu da beraberinde beyaz yakalı işçilerin düzen yanlısı olmasını getirir. Çünkü çıkarları her şeyin ötesindedir ve günümüzün post-modern yapılanması içinde en önemli şey lükse ve tüketime erişebilmektir.
 
Bu çerçeveden bakıldığında mavi yakalı işçilerin ise düzen karşıtı olması beklenir. Düzene isyan etmek daha iyi maaşlar ve daha iyi bir yaşam için... Ezilenlerin başkaldırması ve ayaklanması akla yakın olandır. Peki gerçekte bu böyle mi olmaktadır?
 
Günümüz dünyasının politik iklimine baktığımızda genelde ezilenlerin, özelde mavi yakalı işçilerin dünyanın hemen her ülkesinde bırakın sömürü ve baskıya karşı isyan etmeyi bir kenara, aksine kendilerini en çok ezen azınlığın arkasında gönüllü köleler olarak sıralandıkları görülüyor. En çok ezilenler kendilerini en çok ezenlere götürüp oylarını veriyorlar. Devrim saflarında olması gerekenler karşı devrimci aşırı Sağ'ın saflarında gönüllü asker olmak için sıraya giriyorlar. Bugün dünyada aşırı milliyetçi Sağ yükselişte ise bunun en büyük nedenlerinden biri işçi sınıfı mücadelesinin yok olmaya doğru hızla gidişi ve muhalif olma özelliğini kaybetmesidir. 
 
Diğer yanda ise düzen yanlısı olması beklenen ve Marxizme göre gün geçtikçe proletaryaya dahil olup ortadan kaybolacak olan ama kaybolmayıp daha da çoğalan orta-sınıf, aşırı Sağ'ın otoritesine ve baskısına karşı muhalefete geçiyor. Bunu en güzel örneği Türkiye'dir. Bugün ezilen mavi yakalıların çok büyük bir yüzdesi kendilerini en çok ezen Akp iktidarını desteklemekte, bunun karşısında ise en çok düzen yanlısı olması beklenen orta-sınıf ise Akp iktidarının özgürlük ve adaleti yok eden politikalarına muhalefet etmektedir. 
 
Bu açıdan bakıldığında sorulması gereken ve cevaplanması gereken soru budur: Neden en çok ezilen mavi yakalı işçiler kendilerini en çok ezenleri iktidara taşıyıp totaliterliğe doğru gün geçtikçe meyleden bir yapının peşinden gidiyorlar? Bu soruya, her bir işçinin cebinde her türlü bilgiye ulaşılabilen akıllı telefon taşıdığı günümüzde, "Çünkü işçilerin sınıf bilinci gelişmemiş," "Çünkü din sömürüsü," "Çünkü milliyetçi duygular," cevabını vermek kolaycılık olur. 
 
Yapılması gereken, zaten eleştirilmiş ve analiz edilmiş kapitalizmin tahlilini defalarca papağan gibi tekrar eden yazılar yazmak olmamalıdır. Bunlar binlerce kere yazıldı ve yazılıyor. Artık ilkokul çocukları bile kapitalizm ne olduğunu biliyor. 
 
Belki de yazılması gereken işçi sınıfının kendisi....Tanıdığımızı sandığımız ama tanıyamadığımız ezilen mavi yakalı işçiler...
 
Yukarıda mevzu bahis olan şey ulusal meselelerde de değişmiyor. Bugün bir ulus, içindeki "azınlık" halkları zalimce ve şiddetli eziyor. O ezilen halklardan bir Allah'ın kulu dahi meydanlara dökülmüyor. Oysa yüz binler çığlık olup sel gibi sokaklara akmalıydı. Sebep nedir? Korku mu? Çıkarlar mı? Oysa Özgürlük ve Adalet korkunun da çıkarların da çok üstünde değil mi?
 
Neden?
Özgür Devrim

ÇEKİÇ VE HAÇ

 
 
 
RAJEEV RAVISANKAR
 
 
(Ç.N.: Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de zaman zaman ve günümüzde Marxizm ve Müslümanlığı buluşturma girişimleri var. Bu girişimlerin ne kadar sağlıklı olduğu ya da ihtiva ettiği çetrefilli ve içinden zor çıkılacak sosyolojik ve ekonomi-politik sorular ve sorunlar yüzünden ezilen sınıf lehine dinin ne gibi bir duruş sergileyeceği büyük bir muammadır. Çünkü tarihte ve günümüzde dinin sergilediği politik duruş göz önüne alındığında din öğretisinin her daim egemen sınıftan yana tavır aldığı kolaylıkla görülebilir. Yine de bu konu tartışmaya açıktır. Çünkü bir kapitalist için bir işçinin dini, dili, ırkı, cinsiyeti yoktur; onun için bir işçi kar nesnesidir. Sonuç itibariyle, bir Müslüman işçiler de sosyalist mücadele altında bir araya gelebilir ve gelmelidir de...)
 
Hıristiyanlık ile Marksizm arasındaki rahatsız edici ilişkiyi inceleme.
 
 

Venedik'te bir Komünist parti ofisinin dış cephesi. Jacques Lebleu / Flickr
 
 
Azgın tüketimciliği ve mesih/kurtarıcı yüceltmesi ile birlikte Hristiyanlık, soldaki pek çok kişi için nefret edilen bir şeydir. Doğal olarak, laik ve bilimsel fikirlere sahip solcular arasında bu inancı yitirme duyguları Hristiyanlık ve dini daha geniş kapsar. 
 
Bununla birlikte, sol siyaset ve Hıristiyanlık yoğun ideolojik kuşkulara rağmen çatışmacı olmayan şekilde etkileşime girmiş ve kesişmiştir. Marxizm esaslı din eleştirileri ile bilinirken, Marx, "dinsel üzüntü"yü "gerçek üzüntünün dışa vurumu ve gerçek üzüntüye karşı bir protesto" olarak tanımlamıştır. Engels, "Hıristiyanlık, her büyük devrimci hareket gibi, kitleler tarafından yapıldı," diye yazarak Hıristiyanlığın ortaya çıkışını direnişin bir dip dalgası olarak gördü. 
 
Hristiyan işçi sınıfı, kiliseler bünyesinde hiyerarşi ve eşitsizliklerle mücadele etmek, emek, toprak ve konut haklarını savunmak ve militarizm, ırkçılık ve yoksulluğa karşı propaganda yapmak için Hristiyanlığın ilerici unsurlarını benimsedi. 1800'lerin sonunda ve 1900'lü yılların başında Protestanlar arasında Toplumsal Gerçek[Kuzey Amerika'daki Protestan Hareket] yalnızca kişisel değil sosyal kurtuluş için yolu gösterdi. Katolik İşçi Hareketi militarizm karşıtı vaaz vermeye ve yoksullara hizmet etmeye devam ediyor. 
 
Dünya Sanayi İşçileri'nin(IWW) oluşmasında en önemli figür olan Thomas J. Hagerty'de dahil olmak üzere bazı Hristiyanlar sosyalist ve komünist (hatta bariz bir şekilde Marxist) fikirleri toplumsal analizlerine ve politik uygulamalarına dahil ettiler. Güney Amerika bağlamında, Hıristiyanlık ve Marksizm, yoksul ve ezilenlere ekonomik sömürü ile savaşan ve diktatörlük, baskı ve ABD emperyalizmiyle mücadele eden birincil özneler olarak tanzim eden kurtuluş teolojisi oluşturmak için kaynaştılar. 
 
Hristiyan memur sınıfının böyle genel kabul görmüş inançlardan bir sapma karşısında tüyleri diken diken oluyor. 1949'da, Papa XII. Pius'un makamı, Katoliklerin komünist örgütlere katılmasını, onları desteklemesini ve hatta onların yazınını okumasını yasaklayan bir kararname yayınladı. Kurtuluş teolojisi on yılların ardından herkesçe tanınmaya başladığı - Oscar Romero gibi kişiler tarafından canlandırıldığı - zaman, Vatikan sol doktrine şiddetle saldırdı. 1979'da Papa 2. John Paul, kurtuluş teolojisinin "Kilise'nin ilmihali ile örtüşmediğini," ileri sürdü. 
 
Gerçi Hristiyanlık ve Marxizm arasındaki rahatsız edici ilişkinin suçu sadece seçkin muhaliflerin eylemleri üzerine yıkılamaz. Marxizmin ateizm ile olan güçlü birlikteliği, din ve kiliselerin egemen sınıfın araçları olduğu yönündeki sol görüş ve mensuplarının birbirlerine karşı aralıklı şiddet eylemleri göz önüne alındığında, kuşkucular, iki geleneğin temelde uyumsuz olduğuna dair kanıt sıkıntısı çekmezler. 
 
Bazı düşünürler, bir yakınlaşma için neden olduğunu ileri sürerek, bu gerginlikler üzerine detaylı çalışma yapmaya çabaladılar. Andrew Collier'ın Hıristiyanlık ve Marksizm: Onların Uzlaşmasına Felsefi Bir Katkı, böyle bir teşebbüstür.
 
2014'te aramızdan ayrılan Collier, Hıristiyanlığı ve Marksizm'i ayıran fay hattını sümen altı etmedi. Hıristiyanlık ve Marksizm'de, "Hristiyanlar ve Marksistler Birbirlerinden Ne Öğrenebilir" başlıklı özellikle önemli bir bölümde birkaçına değiniyor: Marksizmin ateizmi, tarihsel materyalizmi ve pasif direniş meselesi.
 
Collier, ilk önce, "Marx'ın ateizminin, onun bilimsel sosyalizmi üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını ve sosyalist politik uygulama üzerinde herhangi bir etki yaratmayacağını," savunuyor. Ve ütopyacılık da dahil olmak üzere diğer temel konular üzerinde belirgin bir örtüşme olduğunu ısrarla söylüyor: "Hem günahkarlık öğretisi ile Hristiyanlık hem de gerçekten materyalist Marxizm . . .insan toplumundaki bu tür olasılıklar ile ilgili aşırı iyimserliğe karşı uyarır: mükemmel bir toplum olamaz."
 
İki taraf da ortak bir tehdidi paylaşıyor: "burjuvalaşma." Zengin insanlar Hristiyan kilisesine katıldıkça, işçi sınıf kesimi ile olan toplumsal mesafe açıldı. Bu eğilimle mücadele etme girişimi, 
 
"Hristiyanların, nerede olursa olsun, işçi sınıfının politik hareketlerine bağlanmasına öncülük etmelidir. Böyle yapılmalıdır çünkü davaları haklıdır; fakat bu bağlanmanın ayrıca, işçi sınıfı yaşamının gerçeklerine karşı burjuvalığın kayıtsız varsayımlarını parçalayan yararlı bir etkisi de olacaktır," diye Collier yazar.
 
Collier, Doğu Bloku'nun yıkılmasına, "örneğin, Stalin sonrası rejimlerin projesini hazırladığı ancak ortaya koymakta başarısız olduğu, gerçekten sınıfsız ve adaletli bir toplum için çalışma" yerine "yeniden canlandırılmış kapitalistlerle aralarını düzeltme" ile karşılık veren Hristiyanlardan yakınır.
 
Öte yandan Collier, Sovyet'in "ayrıcalıklı bürokrasisinin" "burjuva özlemlerini" kınar ve kendilerini sosyalist olarak adlandıran devletlerin, "atomlarına ayrılmış bireylerle hantal bir devleti karşı karşıya" bırakarak, "sosyalist sivil bir toplum" yaratmada beceriksizliğine ağıt yakar. Burada, Collier şunu önerir; sosyalistler, Hristiyanların "totaliter ticari anlayışa" karşı refleksif muhalefet ve modaya uygun fikirlere karşı direnişinden öğrenebilirler.
 
Toplumsal denetimin önemini tekrar ortaya koyar:
 
"Toplumun bireyler üzerinde ya da hatta doğa üzerinde öncelikle denetimini değil hem doğa hem de insanlar üzerinde kitlesel ve sıklıkla yıkıcı etkileri olan fakat kapitalizm altında kontrol edilemeyen, toplum tarafından oluşturulan güçler, toplumsal güçler üzerindekini kastediyorum."
 
Marxizmin, "piyasa işleyişi şeklinde kendilerine yabancılaştıkları güçlerden insanoğlunun kurtuluşunu" aradığı nispette, Collier, Hristiyanlıkta bir müttefik görür. Her iki öğreti de "her şeyi satın alma ve satma" kudretini sınırlandırmanın yollarını aradı(İsa, Tapınak'taki sarrafları alaşağı etti ve Simon Magus üzerinde Peter'in laneti[[Büyücü Simon ya da Sihirbaz Simon, Bölüm 8:9-24'te kaydedilen Peter'in yüzleştiği dini bir figürdür. Dinsel görevleri satma ya da satın alma eylemi veya kilisede konum edinme ve etki için para ödemeye İngilizce'de ismini vermiştir; "simony"] bir Amerikalı evangelistine bir hayli cehennem ateşi korkusu salar").
 
Aynı zamanda, hem liberalizme hem de post modernizme karşı gelerek ve piyasa mantığı tarafından teşvik edilen "atomculuk[bölünemezcilik]" ve "parçalanmaya" karşı felsefi alemde müteffikler olarak hizmet verebilirler. Hem Marxizm hem de Hristiyanlık, "sadece toplum ile ilgili değil ayrıca kapitalizm altında yaşayan insan birey ile de ilgili parçalanmayı" açıklayabilir ve ona karşı çıkabilir. 
 
Collier'in Marksizmi ve Hıristiyanlığı uzlaştırma çabaları, yalnızca bir ittifakın siyasi olasılıklarının değil, aynı zamanda ikisi arasındaki kalıcı uçurumun da altını çizer. Çekiç ve haçın buluşması - ihtimal dışı bir Noel mucizesinden daha çok Trump çağında politik bir gereklilik olabilir.
 
http://www.jacobinmag.com/ sitesindeki yazıdan Türkçe'ye amatörce çevrilmiştir.

URSULA K. LE GUIN' İN ANISINA


 

FACEBOOK SAYFAMIZ