Özgürlük

317 GÜN ZULÜMDÜR ZULME ORTAK OLMAYIN

317 GÜN ZULÜMDÜR 
ZULME ORTAK OLMAYIN 
AÇLIĞA ALIŞMAYIN 
NURİYE VE SEMİH'in TALEPLERİ KABUL EDİLSİN! 
OHAL KOMİSYONU NURİYE VE SEMİH'in DOSYASININ KARARINI DERHAL AÇIKLASIN!

Nuriye ve Semih'in OHAL rejimine ve KHK uygulamalarına karşı başlattığı, Yüksel direnişinin 437. ,açlık grevinin 317. günü.

Öğretmen Esra Özakça açlık grevinin 242. , Mehmet Güvel 203. ,Feridun Osmanağaoğlu ise 161. gününde. Siyasi iktidarın direnişi kriminalize etme ve itibarsızlaştırma çabaları; saldırı, işkence, gözaltı, tutuklama ve tecrit politikasıyla birlikte amacına ulaşamamıştır . Nuriye ve Semih'in direnişi tüm toplumun vicdanında yer bulmuştur. 
Nuriye ve Semih'in talepleri için mücadele eden 200'e yakın direniş dostu, 12 Eylül 'de ve devamında yapılan 6 farklı operasyon ile ezilenlerin, emekçilerin, halkların ve direnişin 21 avukatı gözaltına alınıp ,121 gündür tutuklu. Komplonun 121. gününde devrimci avukatlık geleneğinin teslim olmayacağını bir kez daha haykırıyoruz.

49 haftadır alanlarda KHK ve OHAL'e karşı “İş ,ekmek,onur mücadelesi” veren Muhammed Sevinçtekin “686 sayılı KHK ile ihraç edilip, 17 Ocak 2018 tarihinde yapılan ev baskını ile göz altına alınmıştır.Muhammed öğretmen derhal serbest bırakılmalıdır.

Bunca karanlık kuşatmanın arasında iyi şeylerde oluyor.Süreyya Operası önünde yapılan basın açıklaması sırasında işkence ile gözaltına alınan 33 arkadaşımız yargılama sonucu beraat etmişlerdir. 
15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL, ile birlikte kanun hükmünde kararnameleri hayatımıza girdi.

AİHM'in işaret etmesiyle 2 Ocak'taki Bakanlar Kurulu'nda karar verilerek 23 Ocak tarihli 685 Sayılı KHK ile 7 üyeli OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU kuruldu. 
Komisyon KHK’larla kamu görevinden ihraç edilen emekçilerin, dernek, vakıf, sendika, özel sağlık ve eğitim kurumları ile basın kuruluşlarının kapatılması, emekli personelin rütbelerinin alınması şeklindeki işlemlere ilişkin başvuruları karara bağlama görevi ile yetkilendirilirken komisyonda dosyası incelenmiş ve kararlaştırılarak açıklanmış memurların 15 gün içinde göreve dönüşleri sağlanabilecekti. 
15 Temmuz sonrası 100 bine yakın memur ihraç edilip 30 binden fazlası açığa alındı. Cemaat kapsamında 149 bin 833 şüpheliye işlem yapıldı. 1500 dernek ve 123 vakıf kapatılırken Anayasa Mahkemesi’ne 70 bin civarı bireysel başvuru yapıldı. İdare mahkemelerine on binlerce dava açıldı. Toplamda OHAL ile komisyona 200 bine yakın başvuru yapıldı. 
Komisyon başvuru almaya 17 Temmuz 2017 tarihi itibarı ile başlarken, başvuru süresi 60 gün olarak tanımlandı. Nuriye ve Semih bu çerçevede, 20 Temmuz'da 685 Sayılı KHK'de ifade edilen şartlara uygun olarak üç gün içinde komisyona başvuru yaptılar. Komisyona başvuru süresinin 14 Eylül'de tamamlanması ile komisyon ellerindeki dosyalara dair kararları Kasım ayının 2. haftası ilan etmesi gerekiyordu. Üç farklı tarihte yaptıkları açıklamalar ile beyan ettikleri tarihlerde herhangi bir dosyaya dair kamuoyuna bilgi vermediler. Nuriye ve Semih'in dosyasının öncelikli ele alınacağını açıklamalarına karşın , gerek Nuriye Semih'in, gerek avukatlarının gerekse ailelerinin çabaları muhattapsız kaldı. Yayınladıkları KHK'nin içeriğini ve kapsamını ihlal eden komisyon Nuriye ve Semih'in direnme, çalışma ve yaşama hakkını siyasi iktidarın müdahalesi ile gasp etmekteyken, yüzbinlerce emekçinin yaşamı, binlerce dernek, yüzlerce vakfın hakları komisyonun işlevsizliği ile çalınmaktadır. 
OHAL İnceleme Komisyonu kurulalı 381 gün, çalışmaya başlayalı 187 gün oldu. Avukatların, ailelerin, HDP ve CHP milletvekillerinin Ohal İnceleme Komisyonu ile görüşme ve iletişim çabaları yanıtsız ve muhattapsız kalmıştır. Komisyon başkan ve üyelerine ulaşmak mümkün değilken, komisyonun çalışıp çalışmadığı ise tam bir muamma olarak karşımızda duruyor. OHAL İnceleme Komisyonu Nuriye ve Semih dosyasını öncelikli ele alacağı beyanına uygun bir açıklama henüz yapmadı. 
Nuriye ve Semih İçin Dayanışma olarak açlık grevinin 317 gününe gelmiş iki eğitimcinin kazanılmış çalışma hakkı, uluslararası insan hakları beyannamesinde tanımlanmıştır.Direnme ve yaşama hakkına yönelik siyasi iktidarın tecrit politikasının derhal son bulmasını istiyor ve bunun için mücadele ediyoruz. 
Nuriye ve Semih, direnişin başında dışarıda işkence görüp itibarsızlaştırılmaya çalışıldı. Sonra tutuklanarak cezaevinde siyasi, fiziksel, psikolojik tecrite maruz kaldılar. Bugün siyasi iktidarın komisyon aracılığı ile yürüttüğü süreç bu tecritin devamıdır. 
Nuriye ve Semih İçin Dayanışma olarak OHAL İnceleme Komisyonu başkan vekili Salih Tanrıkulu, OHAL Komisyonu'nun üyeleri; Mehmet Karagöz, Murat Aytaç, Hasan Işıldak ve Mustafa İkbal'e sesleniyoruz; 
Nuriye ve Semih'in başvuru sonucunu neden açıkla mıyorsunuz? 
Bu sessizliğin amacı Nuriye ve Semih'i öldürmek mi? 
Eğer amacınız bizleri açlığa alıştırmak ve Nuriye Semih'i öldürtmek ise cevap veriyoruz; 
Ne açlığa alışacağız ne de Nuriye ve Semih'i size öldürteceğiz... 
Bizler sadece ve sadece komisyonun işini yapmasını istiyoruz, ne kimseden birşey bahşetmesini ne de fazlasını istiyoruz. Komisyon işini yapmalı ve karar derhal açıklanmalıdır. Açlık grevinde iki eğitimcinin ve yüzbinlerce emekçinin hayatını gasp etmek suçtur. Siyasi iktidar ve Ohal İşlemleri İnceleme komisyonu suç işliyor. İki eğitimcinin göz göre göre sakatlanma ve ölüm riskini seyrediyor. Nuriye ve Semih'in sağlıklarında görülebilecek herhangi bir olumsuzluktan siyasi iktidar sorumludur. Biz Nuriye ve Semih'in işe iadesi ile ilgili somut bir karar verildiğini biliyor ve komisyonun bu kararı siyasi müdahale ekseninde açıklamadığını da biliyoruz. Alınmış bir kararın açıklanmaması siyasi iktidarın OHAL ve KHK'lerin ipini pazara çıkaran Nuriye ve Semih'ten intikam alma biçimi olduğunu da anlıyoruz.

Devlet bir intikam alma örgütü değildir. Devlet vatandaşlarının haklarını korumak ve temin etmekle yükümlüdür.Siyasi iktidarı ve tüm yetkilileri son bir kez daha uyarıyoruz; Derhal Nuriye ve Semih'in işe iade kararını açıklayın.Bu ülkenin emekçilerinin çalışma ve yaşam hakları siyasal çekişmelerinizin malzemesi olamaz. Nuriye ve Semih'in yaşamından siz sorumlusunuz.

Artık yeter; cinayet işliyorsunuz, derhal devlet olma sorumluluğunuzu yerine getirin! 
OHAL Komisyonu derhal ve ivedi olarak Nuriye ve Semih'in işe iade kararını açıklasın! 
Nuriye ve Semih İşe İade edilsin! 
Nuriye ve Semih'in Talepleri Kabul Edilsin! 
NURİYE VE SEMİH İÇİN DAYANIŞMA

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve yazı
Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, gülümseyen insanlar
Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, gülümseyen insanlar, kalabalık ve yazı
Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, kalabalık
Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar
(ÖZGÜRLÜK)
 
 

Afrin'e "Zeytin Dalı Harekatı" başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin'e operasyona başladığı açıklandı. 

Başbakan Binali Yıldırım, TSK'nın Afrin'de "PYD/PKK ve DEAŞ unsurlarını yok etmek için havadan harekata başlamıştır" açıklamasında bulundu. Yıldırım, "Bizim kimseye düşmanlığımız yok. Bizim hiç kimseyle alıp veremediğimiz, herhangi bir sorunumuz yok. Biz bu topraklarda barış hakim olsun diyoruz, kardeşlik hakim olsun diyoruz" dedi.

Operasyonun adı: Zeytin Dalı Harekatı

TSK tarafından yapılan açıklamada da, "Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00'dan itibaren 'Zeytin Dalı Harekatı' başlatıldığı" belirtildi. Açıklamada, operasyonun hedefinin Türkiye'nin hudutlarında ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak olduğu kaydedildi.

Harekâtın, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin terörle mücadeleye yönelik kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde "Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra" edildiği vurgulandı.

"Afrin'deki PYD/YPG hedefleri bombalanıyor"

Reuters haber ajansı, üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde savaş uçaklarının Afrin'deki PYD/YPG hedeflerini bombaladığı duyurdu. Anadolu Ajansı'nın haberinde ise Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birliklerin bir kısmının, Afrin'de PYD/PKK kontrolündeki bölgelere girmeye başladığı belirtildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada da, en az 10 Türk jetinin hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da bugün Kütahya'da Adalet ve Kalkınma Partisi 6'ncı Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek" demişti.

 (ÖZGÜRLÜK)

Cumhurbaşkanı'ndan taşeron işçilere: Kaç kere konuştuk, anlamıyorsunuz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kütahaya'da partisinin il kongresi öncesi AKP'lilere hitap etti.

Türkiye'nin dünyada büyüme sıralamasında 1 nurama olduğunu ileri süren Erdoğan, "Kılıçdaroğlu Rabiamızı anlamıyor. PKK'lı teröristlerle el ele, kol kola. Varsın öyle yürüsün. İstanbul'a getirdiği il başkanıyla belli oluyor zaten ne olduğu" dedi.

TAŞERON İŞÇİSİ KADRO TALEP ETTİ, ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERDİ

Erdoğan kendisini protesto eden ve kadro talep eden taşeron işçilerine de tepki göstererek, "Bu zamana kadar size ne anlatıldığını duymuyorsunuz, bilmiyorsunuz, anlamıyorsunuz. Kaç kere bunları söyledik, anlattık. Sen Karayolllarında kimin elemanısın. Devletin değil. İhale almış olan bir şirketin elemanı mısın? Bu bir. Eğer taşeron elemanıysan, şu anda taşeron kalkıyor" diye yanıt verdi.

"ABD'NİN NE DEDİĞİ ARTIK BİZİ HİÇ İLGİLENDİRMİYOR"

Erdoğan, kongre salonunun önündeki konuşmasını bitirdikten sonra içeri de de konuştu. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada "ABD'nin ne dediği artık bizi hiç ilgilendirmiyor. Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç operasyonu takip edecek" dedi.

Erdoğan konuşurken salondan "İşçilere Kadro" sloganı yükseldi. Erdoğan sloganlara öfkelenerek, "İşçilerin hepsi hakkını almıştır. Aldığını bilmeyenler, gitsin anlayanlardan öğretsin.Siz hala 10 kişi, 15 kişi anlamamışsınız. Bütün bu yaptıklarımız birilerini şımartmasın. Kimsenin yapamadığını biz yaptık. Elemanların hepsini iş sahibi yaptık. Ne yapıldığını bilmeden, sloganik bir gençlik biz istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

Tekbir atan gençleri uyardı

Erdoğan solanda tekbir getiren gençleri de uyararak, "Biz bu tür etkinliklerimizde bunları cenazedeymiş gibi yapmayalım. Neyi nerede değerlendireceğimizi çok iyi bilmemiz lazım. Ne dediğimi anlıyorsunuz değil mi?" ifadelerini kullandı.

 (ÖZGÜRLÜK)

Hrant Dink Hamburg'da anıldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 11'inci yılında Almanya'nın Hamburg kentinde anıldı. Hamburg ve çevresindeki Alevi dernekleri, Rosa Lüksemburg Vakfı, Uluslararası Af Örgütü Hamburg Birimi, Denkfabrik Hamburg tarafından St. Petri Kilisesi'nde düzenlenen anma töreninde Hrant Dink cinayetenin hala aydınlatılmadığına dikkat çekildi. Davanının aynızamanda Türkiye'nin demokratikleşmesinin anahtarlarından biri olduğu vurgulandı.

İLGİLİ HABER: HRANT'IN ARKADAŞLARI 11. KEZ 'BURADAYIZ AHPARİG' DEDİ

Erhan Erdoğan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen anma töreninde St. Petri Kilisesi'nden pastör Annette Reimers-Avenarius, Hamburg eyaletinin Yeşiller Partili Başbakan Yardımcısı Katharina Fegebank, Kuzey Almanya Alevi Toplumu Başkanı Canan Canlı, AGOS gazetesinde bir dönem görev yapan ve Brüksel'de yaşayan Hrant Dink'in yakın arkadaşı Aris Nalcı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Grubu'ndan Amke Dietert birer konuşma yaptı.

Konuşmalarda Hrant Dink'in Türkler ile Ermenilerin ortak geleceklerini inşa edebilmelerinin yol ve yöntemini arayan bir aydın olduğu ve demokrasi yolunda verdiği mücadelenin gelecek kuşaklara ışık tuttuğu vurgulandı.

Hamburg eyalet Başbakan Yardımcısı Fegebank, Hrant Dink'in verdiği mücadelenin aynı zamanda tüm toplumlara cesaret verdiğini belirterek insan hakları yolunda mücadele veren tüm güçlerin desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

'TÜRKİYE'DE AZINLIKLARA KARŞI DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK'

Anma etkinliğinde konuşan Kuzey Almanya Alevi Toplumu Başkanı Canan Canlı Alevi toplumu olarak her zaman Hrant Dink ailesinin yanında olmaya devam edeceklerini belirterek, "Hepimiz Hrant Dink'iz. Hepimiz Ermeni'yiz, Kürt'üz, Alevi'yiz, Hristiyan'ız, Ezidi'yiz, Tahir Elçi'yiz. Hangi dil, din, ırktan ve mezhepten olursak olalım her zaman ezilenlerin, mağdurların yanında olduk. Dün Dersim katliamını unutmadık. Bugün de Hrant Dink cinayetini unutmayacağız. 2018'de Türkiye tarihinde azınlıklara karşı demokrasi yolunda hiçbir değişiklik yaşanmadı' dedi.

Kilisede bugün farklı milletlerin aynı karede buluştuklarına ve yan yana geldiklerine dikkati çeken Canlı, "Hrant Dink'in öldürülmesi sonrasında nasıl biraraya geldiysek, bundan sonra da Türkiye'de OHAL rejimine, haksızlıklara, faşizme karşı barışı yakalama uğruna hep birlikte olmalıyız. Siyasal cinayetlerin olmadığı toplum yaratma düşü içindeyiz. Gün el ele  birlik olma günüdür" diye konuştu.

ARİS NALCI: 11 YIL HAYAL KIRIKLIĞI İLE GEÇTİ

Agos Gazetesi eski çalışanlarından ve aynı  zamanda Hrant Dink'in yakın arkadaşı gazeteci Aris Nalcı konuşmasına "11 yıl sonra bugün burada hep birlikte olmamız onun verdiği mücadelenin bir göstergesidir. Bugün burada kilisede farklı milletlerden, kültürlerden toplulukların biraraya gelmesi aynı zamanda umutların yaşandığını göstermektedir. Cinayetten on bir yıl geçti. On bir yıl hayal kırıklıklarıyla geçti. Yüzlerce dava oldu. Biz kendimiz için bir adalet beklemedik. Ermeni gazeteci olarak adaletin asla gönlüme su serpmeyeceğini biliyorum. Çünkü Türkiye hala aynı karanlık noktada ve bu karanlık fikirlerini de yaymaya devam etmektedir" şeklinde başladı.

Umuda gerçek anlamda sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Nalcı şöyle devam etti: "Bugün barış isteyen akademisyenler, yüzlerce gazeteci, siyasetçi cezaevinde. Hrant  Dink cinayeti unutturulmak isteniyor. Ancak gerçekleri dile getiren aydınlardan, gazetecilerden korkuyorlar. Hrant Dink de gerçekleri  insanlara anlatmak istediği için ondan korktular. Korkuyorlar çünkü gerçeğin kazanacağını biliyorlar. Milli Mutabakat,  Hrant Dink cinayetini içişlerinde on bir yıl birbirlerini suçlamak için kullandı.  Bizler kendimiz için bir adalet istemiyoruz. Hrant Dink davasıyla Türkiye kendi içinde bir temizleme hareketine gidebilirdi ama bunu yapmadı. Bundan sonra yeni umutlara ihtiyacımız var. Hrant Dink aramızda yok ama sizler varsınız, bizler varız burada. Umuda sahip çıkmalıyız. Bu umudu yeşerttiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum."

Anma etkinliğinde Almanya'nın tanınmış çevirmenlerinden Sabine Adatepe Hrant Dink'in kitaplarından kesintiler okudu. Kilisede ayrıca Ali Taşyapan, Ali Temiz, Engin Çelik, Devrim Kavallı, Emre Aktaş, Grup Çalcaz, Nur Deniz Kaplan korosu, Taylan Acar ve Tuncay Akçay müzik dinletisinde bulundu.

 (ÖZGÜRLÜK)

Erdoğan: Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kütahya'da Adalet ve Kalkınma Partisi 6'ncı Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada Afrin'e ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek" dedi.

Erdoğan konuşmasında isim vermeden ABD'ye de tepki gösterdi. Erdoğan, "Suriye'de kendilerince bir oyun kurgulayanlar, terör örgütünün adını değiştirerek kurnazlık yaptıklarını sanıyorlar. Bizim gözümüzde adı ne olursa olsun teröristlerden müteşekkil her türlü organizasyonun adı terör örgütüdür. Yok Suriye Demokratik Güçleri'ymiş, yok sınır ordusuymuş, yok sınır muhafızlarıymış, yok iç güvenlik oluşumuymuş, siz kimi kandırıyorsunuz ya. Bu örgütün adı PKK'dır, bu örgütün adı PYD'dir, bu örgütün adı YPG'dir" şeklinde konuştu.

TSK: Taciz ve saldırılara karşılık verildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından bugün yapılan açıklamada ise Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdaafa kapsamında karşılık verildiği belirtildi.

Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyonlar hakkında bilgi verilen açıklamada, PKK ve YPG'nin "Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru gerçekleşen saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edildiği" vurgulandı. Açıklamada, "Bu kapsamda özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdafaa kapsamında karşılık verilmektedir" denildi.

Açıklamada, TSK birliklerinin İdlib bölgesinde Astana görüşmeleri kapsamında oluşturulan Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yaptığı hatırlatıldı. Bu kapsamda bugüne kadar üç gözlem noktası tesis edildiği, "diğer gözlem noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edildiği" belirtildi. "Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana görüşmelerinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir" ifadesi kullanıldı.

Bunun yanı sıra "Fırat Kalkanı Harekâtında, TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2 bin 015 kilometrekarelik alanın kontrol altına alındığı" kaydedildi.

 (ÖZGÜRLÜK)

Unterkategorien

317 GÜN ZULÜMDÜR ZULME ORTAK OLMAYIN

317 GÜN ZULÜMDÜR  ZULME ORTAK OLMAYIN

317 GÜN ZULÜMDÜR ZULME ORTAK OLMAYIN AÇLIĞA ALIŞMAYIN NURİYE VE SEMİH'in TALEPLERİ KABUL EDİLSİN! OHAL KOMİSYONU NURİYE VE SEMİH'in DOSYASININ KARARINI DERHAL AÇIKLASIN! Nuriye ve Semih'in OHAL rejimine ve KHK uygulamalarına karşı başlattığı, Yüksel direnişinin 437. ,açlık grevinin 317. günü. Öğretmen Esra Özakça açlık grevinin 242. , Mehmet Güvel 203. ,Feridun Osmanağaoğlu ise 161. gününde. Siyasi iktidarın direnişi kriminalize etme ve itibarsızlaştırma çabaları; saldırı, işkence, gözaltı, tutuklama ve tecrit politikasıyla birlikte amacına ulaşamamıştır . Nuriye ve Semih'in direnişi tüm toplumun vicdanında yer bulmuştur. Nuriye ve Semih'in talepleri için mücadele eden 200'e yakın direniş dostu, 12 Eylül 'de ve devamında yapılan 6 farklı operasyon ile ezilenlerin, emekçilerin, halkların ve direnişin 21 avukatı gözaltına alınıp ,121 gündür tutuklu. Komplonun 121. gününde devrimci avukatlık geleneğinin teslim olmayacağını bir kez daha haykırıyoruz. 49 haftadır alanlarda KHK ve O... Read more

Afrin'e "Zeytin Dalı Harekatı" başladı

Afrin'e "Zeytin Dalı Harekatı" başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin'e operasyona başladığı açıklandı.  Başbakan Binali Yıldırım, TSK'nın Afrin'de "PYD/PKK ve DEAŞ unsurlarını yok etmek için havadan harekata başlamıştır" açıklamasında bulundu. Yıldırım, "Bizim kimseye düşmanlığımız yok. Bizim hiç kimseyle alıp veremediğimiz, herhangi bir sorunumuz yok. Biz bu topraklarda barış hakim olsun diyoruz, kardeşlik hakim olsun diyoruz" dedi. Operasyonun adı: Zeytin Dalı Harekatı TSK tarafından yapılan açıklamada da, "Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00'dan itibaren 'Zeytin Dalı Harekatı' başlatıldığı" belirtildi. Açıklamada, operasyonun hedefinin Türkiye'nin hudutlarında ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak olduğu kaydedildi. Harekâtın, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ile Birleşmiş Millet... Read more

Hrant Dink Hamburg'da anıldı

Hrant Dink Hamburg'da anıldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 11'inci yılında Almanya'nın Hamburg kentinde anıldı. Hamburg ve çevresindeki Alevi dernekleri, Rosa Lüksemburg Vakfı, Uluslararası Af Örgütü Hamburg Birimi, Denkfabrik Hamburg tarafından St. Petri Kilisesi'nde düzenlenen anma töreninde Hrant Dink cinayetenin hala aydınlatılmadığına dikkat çekildi. Davanının aynızamanda Türkiye'nin demokratikleşmesinin anahtarlarından biri olduğu vurgulandı. İLGİLİ HABER: HRANT'IN ARKADAŞLARI 11. KEZ 'BURADAYIZ AHPARİG' DEDİ Erhan Erdoğan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen anma töreninde St. Petri Kilisesi'nden pastör Annette Reimers-Avenarius, Hamburg eyaletinin Yeşiller Partili Başbakan Yardımcısı Katharina Fegebank, Kuzey Almanya Alevi Toplumu Başkanı Canan Canlı, AGOS gazetesinde bir dönem görev yapan ve Brüksel'de yaşayan Hrant Dink'in yakın arkadaşı Aris Nalcı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Grubu'ndan Amke Dietert birer konuşma yaptı. Konuşmalarda Hrant Dink'in Türkler ile Ermenilerin ort... Read more

Cumhurbaşkanı'ndan taşeron işçilere: Kaç kere konuştuk, anla…

Cumhurbaşkanı'ndan taşeron işçilere: Kaç kere konuştuk, anlamıyorsunuz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kütahaya'da partisinin il kongresi öncesi AKP'lilere hitap etti. Türkiye'nin dünyada büyüme sıralamasında 1 nurama olduğunu ileri süren Erdoğan, "Kılıçdaroğlu Rabiamızı anlamıyor. PKK'lı teröristlerle el ele, kol kola. Varsın öyle yürüsün. İstanbul'a getirdiği il başkanıyla belli oluyor zaten ne olduğu" dedi.TAŞERON İŞÇİSİ KADRO TALEP ETTİ, ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERDİErdoğan kendisini protesto eden ve kadro talep eden taşeron işçilerine de tepki göstererek, "Bu zamana kadar size ne anlatıldığını duymuyorsunuz, bilmiyorsunuz, anlamıyorsunuz. Kaç kere bunları söyledik, anlattık. Sen Karayolllarında kimin elemanısın. Devletin değil. İhale almış olan bir şirketin elemanı mısın? Bu bir. Eğer taşeron elemanıysan, şu anda taşeron kalkıyor" diye yanıt verdi. "ABD'NİN NE DEDİĞİ ARTIK BİZİ HİÇ İLGİLENDİRMİYOR" Erdoğan, kongre salonunun önündeki konuşmasını bitirdikten sonra içeri de de konuştu. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada "ABD'nin ne... Read more

Erdoğan: Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır

Erdoğan: Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kütahya'da Adalet ve Kalkınma Partisi 6'ncı Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada Afrin'e ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek" dedi. Erdoğan konuşmasında isim vermeden ABD'ye de tepki gösterdi. Erdoğan, "Suriye'de kendilerince bir oyun kurgulayanlar, terör örgütünün adını değiştirerek kurnazlık yaptıklarını sanıyorlar. Bizim gözümüzde adı ne olursa olsun teröristlerden müteşekkil her türlü organizasyonun adı terör örgütüdür. Yok Suriye Demokratik Güçleri'ymiş, yok sınır ordusuymuş, yok sınır muhafızlarıymış, yok iç güvenlik oluşumuymuş, siz kimi kandırıyorsunuz ya. Bu örgütün adı PKK'dır, bu örgütün adı PYD'dir, bu örgütün adı YPG'dir" şeklinde konuştu. TSK: Taciz ve saldırılara karşılık verildi Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından bugün yapılan açıklamada ise Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdaafa kap... Read more

Spiegel: Berlin Türk tanklarının modernizasyonunu onaylayaca…

Spiegel: Berlin Türk tanklarının modernizasyonunu onaylayacak

Haftalık Der Spiegel dergisi Alman Federal Hükümeti'nin savunma sanayii şirketi Rheinmetall'e Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait Leopard tanklarının modernizasyonu için onay vereceğini iddia etti. Derginin bu haftaki sayısındaki haberde, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Türk mevkîdaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile iki hafta önce Goslar'da yaptığı görüşmenin ardından konuyla ilgili talimat verdiği belirtildi. Buna göre, Gabriel'in silah ihracaatına ilişkin olarak müsteşarlar düzeyinde yapılacak ilk toplantıda Leopard tanklarının modernizasyonu konusunun gündeme alınması ve incelenmesi talimatı verdiği ifade edildi. Haberde, Türkiye'nin Leopard tanklarının modernizasyonu için ilk kez geçen yıl mart ayında talepte bulunduğu kaydedildi. Ancak Almanya Dışişleri Bakanlığı, Der Spiegel'deki habere ilişkin henüz açıklama yapmadı. Rheinmetall ile projelere onay verilmemişti Ankara ile Berlin arasında yaşanan gerilim nedeniyle son aylarda Almanya'dan Türkiye'ye yapılan silah ihracaatı askıya alı... Read more

Tek tip kıyafetler Diyarbakır Cezaevine gönderildi!

Tek tip kıyafetler Diyarbakır Cezaevine gönderildi!

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, “KHK kapsamında çıkarılan tek tip kıyafetler Diyarbakır Cezaevine gönderildi. Uygulama için yönetmelik bekleniyor” dedi. Darbe girişimi sonrası 20 Temmuz 2016'da ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar nedeniyle tutuklu veya hükümlü bulunanlara, duruşmaya sevk nedeniyle ceza infaz kurumu dışına çıkarılmaları durumunda, ceza infaz kurumu idaresince verilen giysileri giyme zorunluluğu getirilmişti. 'Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs' ile 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' suçunu işleyenler veya bu suç iddiası ile tutuklu bulunanlar badem kurusu renginde tu... Read more

Hrant Dink, ölümünün 11'inci yılında katledildiği yerde anıl…

Hrant Dink, ölümünün 11'inci yılında katledildiği yerde anıldı: O gün devlet buradaydı!..

19 Ocak 2007'de uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 11'inci yılında vurulduğu yerde anıldı. Binlerce kişinin katıldığı anma etkinliğinde konuşan Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, “O gün devlet buradaydı. Polisiyle, jandarmasıyla, istihbaratçısıyla devlet buradaydı. Ama Hrant Dink’in can güvenliğini sağlamak ve yaşama hakkını korumak için değil, tetikçilerin işini yaptığından emin olmak için buradaydı" dedi. Çetin, sözlerine "Gelin Hrant Dink olalım. Çünkü biz adalet, özgürlük ve eşitlik isteyenlerin soyundanız" diye devam etti.  İstanbul'da Şişli Halaskargazi Caddesi üzerinde bulunan eski gazete binası önünde düzenlenen etkinlikte "Buradayız Ahparig", "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz",  “Hrant için adalet için” dövizleri açıldı; "Faşizme inat, kardeşimsin Hrant", "Katil devlet hesap verecek", "Katilleri koruyan, cinayete ortaktır" sloganları atıldı.  "Burada bizimle olması gereken, amacezaevine kon... Read more

Meşale Tolu'nun eşi yeniden gözaltına alındı

Meşale Tolu'nun eşi yeniden gözaltına alındı

Türkiye'de sekiz ay tutuklu kalmasının ardından Aralık ayı ortasında serbest bırakılan Alman vatandaşı gazeteci ve çevirmen Meşale Tolu'nun kendisi gibi daha önce tutuklanan eşi Suat Çorlu, perşembe günü yeniden gözaltına alındı. Çorlu'nun üyesi olduğu Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) tarafından yapılan açıklamada, perşembe günü dört ilde ESP ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin evlerine polis baskını düzenlendiği ve Çorlu da dahil olmak üzere toplamda 5 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Çorlu'nun gözaltına alınma gerekçesininse henüz açıklanmadığı kaydedildi. Polisin Çorlu'nun evini aradığı ve bir laptop ve bir cep telefonuna el koyduğu bildirildi. Nisan 2017'de gözaltına alınan Çorlu, Kasım ayı sonunda tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. 6 Mayıs'ta tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ne gönderilen Alman vatandaşı Meşale Tolu'nun üç yaşındaki oğlu da kendisiyle beraber bir süre cezaevinde kalmıştı. Tolu, çıktığı ikinci duruşmada ... Read more

ABD’den Türkiye’ye Afrin uyarısı

ABD’den Türkiye’ye Afrin uyarısı

Son günlerde Türkiye'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin'e başlatabileceğini söylediği operasyonla ilgili ABD'den çağrı geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Afrin'e askeri bir harekat yapmaması için Türkiye'ye çağrıda bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü  Heather Nauert, Perşembe günkü günlük basın toplantısında konuyla ilgili gelen bir soruyu, "Türklere bu tip eylemlere kalkışmama çağrısında bulunuyoruz... Şiddete bulaşmamalarını ama IŞİD'e odaklı kalmalarını istiyoruz” diyerek yanıtladı. Türkiye ile ABD ilişkileri, ABD öncülüğündeki IŞİD ile mücadele koalisyonunun Suriye'de Halk Savunma Birlikleri (YPG) militanlarından oluşan 30 bin kişilik bir "sınır koruma gücü" oluşturmak için çalışma yürüttüğünü açıklaması üzerine gerildi. Türkiye tarafından sert tepkilerle karşılanan bu açıklama sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır" dedi. Türkiye, YPG'yi PKK'nin Suriye'deki uzantısı ve terörist bir grup olarak değerlendiriy... Read more

115 hamile çocuğun polise bildirilmemesini ihbar eden person…

115 hamile çocuğun polise bildirilmemesini ihbar eden personel: Yılda 450-500 hamile çocuk geliyor!

İstanbul Küçükçekmece'deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2017 yılında 5 ayda yaşları 18'in altında 39'u Suriyeli 115 çocuğun hamile olduğunun saptanmasını ve durumun polise bildirilmemesini sağlayan  hastane personeli İclal N.  yılda 450-500 arası hamile çocuğun hastaneye geldiğini söyledi. Cinsel istismar mağduru çok sayıda çocuk ile birebir görüştüğünü söyleyen İclal N.: “16 yaşındaki hamile bir kız doğum için bizim hastaneye geldi. O sırada doğumhaneye ben de indim. O gün korkudan çığlık çığlığa ağlayan o kızın sesi hâlâ kulaklarımda. O çocukları düşündükçe bu işin peşini bırakmamaya karar verdim.” ifadesini kullandı. Bakanlıkların yanı sıra kadın dernekleri başta olmak üzere birçok kesim açıklama yaptı. İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşandığı iddia edilen korkunç olayın ortaya çıkmasını sağlayan isim ise hastanede soysal hizmet uzmanı olarak çalışan İclal N. (32). Astsubay bir baba ve ev kadını bir... Read more

Ankara Tabip Odası: Nuriye 33, Semih 45 kiloya düştü

Ankara Tabip Odası: Nuriye 33, Semih 45 kiloya düştü

Ankara Tabip Odası, ihraç edildikleri işlerini geri alabilmek için açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen, öğretmen Semih Özakça ve Esra Özakça ile Mehmet Güvel’in sağlık durumu ile ilgili açıklama yaptı. Eğitimcilerin uyku bozukluğu, özellikle ayak ve bacaklarda ağrı ve yanma hissi, denge kaybı, kas-iskelet sistemine ait problemler, tansiyon düzensizlikleri, sindirim sistemi rahatsızlıkları çektiklerini belirten hekimler, açlık grevinin 241. gününde olan Esra Özakça’nın 57 kilodan 37 kiloya, 316 gündür açlık grevi yapan Semih Özakça’nın 86 kilodan 45 kiloya, Nuriye Gülmen’in ise 59 kilodan 33 kiloya düştüğü bilgisini verdi. Üç eğitimcinin de sıvı alımını engelleyen ağız içi yaraları olduğunu son bir haftadır sıvı alımında ciddi azalma olduğunu aktaran hekimler, “Sağlık durumlarının kritikliği ve anlık değişimlere açık olması nedeniyle; açlık grevcilerini her gün farklı uzmanlık alanlarından, en az iki hekim muayene etmektedir. Derin kaygılar çerçevesinde, bireylerin özerkliğine... Read more

OHAL altıncı kez uzatıldı

OHAL altıncı kez uzatıldı

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimi sonrasında 20 Temmuz 2016’da ilan edilen olağanüstü hal (OHAL), Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yapılan oylama sonrasında altıncı kez uzatıldı. TBMM Genel Kurulu'nda, OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi Perşembe günü kabul edildi. Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 4,5 saat süren Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) OHAL’ın uzatılması yönünde tavsiye kararı alınmıştı. MGK sonrası toplanan Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da MGK’nın tavsiye kararı doğrultusunda OHAL uygulamasının 3 ay daha uzatılması hususunda anlaştıklarını ifade etmişti. Bozdağ, "19 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere olağanüstü halin 3 ay daha uzatılması benimsenmiş ve bu konuda hazırlanan tezkere, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanılığı'na gönderilmiştir” demişti. OHAL'in uzatılmasını Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partis... Read more

Ne darbe, ne OHAL, ne KHK!

Ne darbe, ne OHAL, ne KHK!

Roboskili aileler her hafta olduğu gibi bu hafta da kaybettikleri yakınlarının mezarlarını ziyaret ettikten sonra yaptıkları basın açıklamasında adalet istedi. Aileler adına basın açıklamasını okuyan Veli Encü, “Bizler 316 haftadir ilk günkü acıyla ilk günkü öfkeyle katliam da yitirdilerimizin huzurun da yetkililere seslenmeye, kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz. Ne darbe, ne OHAL, ne KHK! Hukuk istiyoruz ! Adalet istiyoruz. Demokrasi istiyoruz! Roboski ve diğer bütün katliamlar aydınlatsın sorumluları bir an önce cezalandırılsın diyoruz .OHAL’den Roboski’ye değişmeyen bu zihniyet, bu baskıcı politikalar artık değişsin diyoruz.OHAL dönemi boyunca milletvekillerinden gazetecilere akademisyenlerden öğretmenlere binlerce kişi tutuklandı. Binlerce kişi ihraç edildi.Roboski Derneği başta olmak üzere binlerce kurum, dernek ve STK’ nin faliyetleri durduruldu, kapılarına mühür vurularak kapatıldı. Tüm bunları yapmakta geri durmayan yetkililere şunu sormak istiyoruz. FETÖ’cü askerle... Read more

Sakarya'da metal işçilerinden tabutlu protesto

Sakarya'da metal işçilerinden tabutlu protesto

Türk Metal Sendikası üyesi işçiler, Adapazarı Demokrasi Meydanı'nda toplanarak Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın zam teklifini protesto etti. İşçiler ellerinde, 'MESS şaşırma sabrımızı taşırma' sloganları atarken, üzerinde 'Bu mevta çok çalıştı, açlıktan öldü' yazılı tabut başında gıyabı cenaze namazı kıldı. Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, metal işçisinin açlığa terk edildiğini belirterek, "Bugün burada MESS tarafından açlığa mahkum edilen bir metal emekçisinin cenaze töreni için toplandık. Şimdi size, 'Merhumu nasıl bilirdiniz?' diye sorsam, 'İşinin ustasıydı, ailesinden, ülkesinden ve emeğinden başka derdi yoktu' dersiniz. 'İş yerini evi, işini namusu bilirdi' dersiniz. 'Üretti, kazandırdı ama maalesef kendi kazanamadan mevta oldu' dersiniz. Bu onurlu metal emekçisini toprağa vereceğiz. O kalp krizinden, kanserden, ya da trafik kazasında ölmedi. Neden öldü biliyor musunuz? Açlıktan öldü. MESS tarafından açlığa terk edildi" ifadelerini kullandı.  (ÖZGÜRL... Read more

115 hamile çocuğun polise bildirilmemesiyle ilgili savcılıkt…

115 hamile çocuğun polise bildirilmemesiyle ilgili savcılıktan açıklama

İstanbul Küçükçekmece'deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2017 yılında 5 ayda yaşları 18'in altında 39'u Suriyeli 115 çocuğun hamile olduğunun saptanmasına ve durumun polise bildirilmemesi iddialarına ilişkin Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı.  TCK'nın 103. Maddesi uyarınca 'Çocuğun cinsel istismarı' suçu kapsamında ayrı bir soruşturma yürütüldüğü belirtilen açıklamada "Çocuğun cinsel istismarı suçunu işleyenlerin tespitine yönelik olarak yapılan çalışmalar çerçevesinde mağdurların tümü ifadeye çağrılmıştır" denildi.  Skandalla ilgili olarak Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ise "Hata ve ihmal kimdeyse ortaya çıkarılacak" dedi. Demircan, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bu sosyal yönü, sağlık yönü, hukuk yönü olan bir mesele. Böyle bir olayın yaşanması bütün toplumu ilgilendirir. Diğer yandan sağlık tarafı var, bedenen olgunluğa ulaşmamış insanların bu durumla karşı karşıya kalmış olmaları kabul edilebilir değil. Bizim için bize müracaa... Read more

KATLEDİLİŞİNİN 11. YILINDA HRANT'I ÖZLEMLE ANIYORUZ

KATLEDİLİŞİNİN 11. YILINDA HRANT'I ÖZLEMLE ANIYORUZ

8.01.2018   "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim..." Katledilişinin on birinci yılında Hrant Dink'i sevgi ve özlemle anıyoruz.  (ÖZGÜRLÜK) Read more

AKP, OLAĞANÜSTÜ HALİ SAVAŞ HALİNE ÇEVİRMEK İSTİYOR!

AKP, OLAĞANÜSTÜ HALİ SAVAŞ HALİNE ÇEVİRMEK İSTİYOR!

18.01.2018   20 Temmuz 2016 tarihinde 3 aylığına ilan edilen OHAL'in, 6. kez uzatılması üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz 18 Ocak 2018 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirdi.   AKP, OLAĞANÜSTÜ HALİ SAVAŞ HALİNE ÇEVİRMEK İSTİYOR! Tam 18 aydır devam eden Olağanüstü Hal bugün bir kez daha uzatıldı. AKP, 3 ay daha hiçbir hukuki sorumluluk üstlenmeden, hiçbir denetim olmadan, anayasal ilkelere bağlı kalmaksızın ülkeyi yönetecek. OHAL’in amacının darbecilerle hesaplaşmak, Gülen Cemaati üyelerini tasfiye etmek olmadığı konusunda artık kimsenin şüphesi kalmamıştır. OHAL’in amacı, AKP’nin iktidar olanaklarını sınırsız ve sorumsuz biçimde kullanabileceği bir korku rejimini sürekli kılmaktır. OHAL rejiminin ekonomide, siyasette ve toplumsal yaşamda yarattığı tahribat, ülkeyi büyük bir karanlığa doğru sürüklemektedir. Kapsamı ve içeriği öngörülemeyen Kanun Hükmünde Kararnamelerin yarattığı istikrarsızlık ve endişe, sadece siyasal krizi... Read more

Kardeşimiz Musa Erdal

Kardeşimiz Musa Erdal

Kardeşimiz Musa Erdal'ın uğurlama töreni'nin,Gültepe Nihat Aydın Kültür ve Dayanışma Derneği önünde gerçekleşen bölümünde,ailemiz adına yaptığım konuşmayı bütün dostlarımızla bu biçimde de paylaşmak istiyorum.''Musa Erdal benim kardeşimdir. Bu uğurlama töreni'nin yapıldığı bu derneğe adı verilen Nihat Aydın benim devrimci bir arkadaşımdır. Bugün burada,bu mahallede,bir dönem içinde benim de yer aldığım direnislerle anılan bu mahallede 1979'tan sonra ilk kez ve yeniden bugün siyasi bir konuşma yapmak arkadaşımın adına kurulan bu dernekte ve kardesimin cenazesinde olacakmış:Bu tarihin -bana karşı -garip bir cilvesidir.  Musa, aynı adını taşıdığı Musa Erdal'ın, namı diğer 'Hardal Musa'nın 11 çocuğundan 10.dur.5 kız ve 6 erkek kardeşten birisidir.Tire'nin Ayaklıkırı köyünde bir çiftçinin,bir bakkalın oğlu olarak 04.03.1962 yılında doğmuştur.İlkokulu, artık şimdi yıkık bir bina olan aynı köydeki okulda okudu.Ortaokulu İzmir Fevzi Çakmak Ortaokulu'nda okudu.Lise'yi okumak için Esrefpada L... Read more

EMPERYALİST FAŞİST ABLUKA DAĞITILACAK

EMPERYALİST FAŞİST ABLUKA DAĞITILACAK

EMPERYALİST FAŞİST ABLUKA DAĞITILACAK Ankara'daki bombalı saldırı ve kitle katliamı emperyalizmin Ortadoğu da sürdürdüğü savaş politikasının bir parçası olarak dün yine, yeni bir katliamla emekçi halklarımıza saldırmıştır. Emperyalistler ve işbirlikçileri, kaos yaratarak,korku salarak,ve sindirerak insanlığı katledilerek Ortadoğuyu yeniden inşa etmeye (savaş baronlarının kapitalist kan emicilerin istem ve talepleri doğrultusunda)ve ortadogu coğrafyasının dogal ve yeraltı zenginliklerinin paylaşım savaşının bir parçası olarak halka ve halklara yönelik katliamlarla sürdürülmektedir. ülkemizi ve halklarımızı da bu paylaşım savaşımının içine çekmeye çalışan kapilalizm ve yerli işbirlikçileri, istikrar adı altında ülkeyi kaosa sürüklemektedirler.kaos ve kandan beslenen iktidar gerek kürt halkına yönelik,saldırı ve katliamlarla gerekse devrimcilerin bulundugu mahallere saldırarak katliamlar yapmaktadır. Katiamlar yaparak, kaos yaratarak kendi iktidarını güçlendirmek adına korku imparatorluğu... Read more

FACEBOOK SAYFAMIZ