Özgürlük

40. yılında Beyazıt Katliamı anıldı

İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) 16 Mart 1978 ‘de katledilen 7 öğrenciyi anmak için üniversite öğrencileri Beyazıt'ta bir araya geldi. İÜ Öğrencileri katliamın 40. yılında “16 Mart'tan bugüne diz çökmedik, haykırıyoruz; Üniversiteler bizimdir!” sloganlarıyla 16 Mart ve Halpeçe katliamlarını Eczacılık Fakültesi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla andı.

Öğrencileri adına okunan basın açıklamasında şunlar dile getirildi:

“Türkiye’de devrimcilerin, komünistlerin, gençlerin tarihi; emperyalizme, yerli işbirlikçilerine ve faşist çetelere karşı mücadele tarihidir. Sermaye sınıfının ve işbirlikçisi faşist çetelerin tarihi ise, emperyalizme bağımlılık tarihidir. Sermaye sınıfı, faşist çeteler eliyle anti-emperyalist mücadelenin önünü kesebilmek adına pek çok kanlı provokasyona ve saldırıya imza atmıştır. Ülkemiz gençliğin belleğinde yer eden, en yakıcı örneği ise 16 Mart 1978’de gerçekleşen Beyazıt katliamıdır.

İstanbul Üniversitesi’nden toplu halde çıkan devrimci öğrencilere, NATO ve CIA destekli faşist çeteler tarafından bomba ve silahlarla saldırı gerçekleştirilmiştir. Saldırı sonucunda 7 öğrenci hayatını kaybederken, onlarca öğrenci yaralanmıştır. Üzerinden 40 yıl geçen Beyazıt katliamının, sonrasında açıklanan belgeler ve tanıkların ifadeleri ile emperyalist güçlerin palazlandırdığı polis destekli ülkücü-faşist çeteler tarafından gerçekleştirildiği açıkça görülüyor.

Beyazıt katliamı, sınıf mücadelesinin ve devrimci gençlik hareketinin yükseldiği, emperyalizme karşı mücadelenin güçlendiği bir tarihsel uğrakta gerçekleşmiştir. Sermaye sınıfı tüm saldırı mekanizmalarını devreye sokmuştur. Katliamlar düzenleyerek gençliği, sınıf mücadelesini, emekçi halkı, devrimcileri hedef almış ve sürdürülen mücadelenin önüne set çekmeye çalışmıştır.

Beyazıt Katliamı’nda olduğu gibi Mart ayı, başta Berkin Elvan ve Kızıldere katliamı olmak üzere birçok devrimcinin katledilmesine şahit olmuştur. Beyazıt Katliam’ından 10 yıl sonra Halepçe’ye atılan kimyasal bombalarla 5 bin kişi ölmüş, 10 binden fazlası da yaralanmıştır. Ne Beyazıt ilk katliamdı ne de Halepçe son oldu. Emperyalizm ve sermaye ne doğa tanır, ne çocuk, ne de insan; saldırır, sömürür, öldürür. Bunu en iyi yaşadığımız coğrafyadaki halklar bilir, tanır ve yaşar.

Emperyalizme karşı verdiği savaşta direngenliğini ve inancını her daim gösteren halklar, direnen bir halka hiçbir gücün boyun eğdiremeyeceğini göstermiş ve hala göstermektedir. Bugün Ortadoğu'da cihadçı ve barbar çetelere karşı süren mücadele ve 

halkların top yekun direnişi bunun göstergesidir.

Dün 6.Filoyu def edenlere saldırıp, 6.filoyu kıble belleyenler bu günde emperyalizm karşıtı bildiri dağıtan arkadaşlarımıza saldırmışlardır. AKP-MHP ittifakı, besledikleri faşist çeteler eli ile bizleri yıldırabileceklerini, mücadelemizden geri adım attırabileceklerini sanmaktadır. Beyazıt’ın geçmişi 6.Filo’yu def eden ve onu kıble edenlere karşı mücadeleleri ile bilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıdır.

Beyazıt hala direnmek ile, isyan ile, kavga ile, mücadele ile anılmaya devam ediyor. Bu saldırılar ile dün olduğu gibi bugün de faşist çeteler ve polis eli ile üniversiteler hizaya getirilmek isteniyor. Anti-emperyalist, savaş karşıtı ve demokrasi isteyen gençlerin sesleri kısılmaya çalışılıyor. Faşizmin gözünü diktiği üniversitelerde geçmişte nasıl ki katliamlara; mücadele, kararlılık ve umutla yanıt verildiyse bugün de gençlik örgütlenerek kendisine giydirilmeye çalışılan apolitik, pasif, kariyerist, kindar ve dindar, sistemin aklıyla donatılmış gömleği yırtarak mücadeleyi büyütüyor. Üniversitelerimiz hala otoriteye karşı toplumsal ayaklanmanın ve başkaldırının en önemli dinamiklerini barındırıyor.

Hıncımızın ve öfkemizin bilendiği günlerden olan 16 Mart Beyazıt Katliamı’ndan tam 40 yıl sonra, tam da burada, Beyazıt’ta, yitirdiklerimizi anarken onların mücadelelerini sürdürmekten vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. İsyanımız; öfkemiz ve acımız kadar büyük olacaktır.

Yaşasın mücadelemiz! Yaşasın devrimci dayanışma!”

78'liler Derneği adına KHK'yla İÜ'den ihraç edilen akademisyen Levent Dölek de öğrencilerle birlikte yürüdü. Açıklamanın ardından öğrenciler “Emperyalizme, faşizme ölüm, Tek Yol Devrim” sloganıyla Vezneciler'e doğru yürüyüş yaptı.

         (ÖZGÜRLÜK)

30 yıl sonra bu kez Efrin'de aynı görüntüler

Efrin’den yansıyan görüntüler, Türkiye’nin “sivillerin hedef alınmadığı” iddialarının aksini ortaya koyuyor. Aralarında çocukların da bulunduğu öldürülen siviller, sokak ortasında kanlar içerisinde görülüyor.

Binlerce Kürdün yaşamını yitirdiği Halepçe Katliamı’nın 30’uncu yıldönümünde, Efrin büyük bir katliamla karşı karşıya. Efrin’e yönelik saldırılarını 55 gündür sürdüren Türkiye, hala binlerce sivilin bulunduğu kent merkezini, iki gündür havadan ve karadan yoğun bombardıman altına aldı. 
 
Yapılan bu bombardıman sonucu çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Henüz resmi bir açıklama yapılmayan bu ölümlerin sayısı her saat artarken, kentten yansıyan bir görüntü gerçekleştirilen sivil ölümlerin boyutunu gözler önüne serdi. 
 
Yansıyan görüntü Halepçe Katliamı’nı aratmadı.  Kentte görev yapan gazetecilerden Mohammed Hassan’ın, sosyal medya platformu Twitter’daki “@MHJournalist” kullanıcı adlı hesabından paylaştığı görüntüde açık bir katliamın kanıtı var. 
 
CENAZELER SOKAK ORTASINDA
 
Gazeteci Hassan’ın “+18” uyarısı ve “Afrin. Türk savaş uçakları 18 sivili ve 45'den fazla sivili öldürdü” notu ile paylaştığı söz konusu görüntülerde sokak ortasında katledilen kent halkının görüntüleri mevcut. 
 
Tümü sivil kıyafetli oldukları açık biçimde görülen öldürülen insanlar, sokak ortasında yerlerde kanlar içerisinde uzanmış halde. Öldürülen arasında küçük yaştaki çocukların da olduğu yine net bir şekilde görülüyor. 
 
KENTTEN AYRILMAYA ÇALIŞAN SİVİLLERDİ
 
Söz konusu görüntülerde yansıyan bir diğer ayrıntı, ev eşyaları yüklü olan araçlar. Bu durum, öldürülen sivillerin, saldırılar üzerine kentten ayrılmaya çalışırken sokak ortasında hedef alındıklarını gösteriyor. 
 
Türkiye’nin kent merkezine yönelik saldırılarda sivillerin hedef alınmadığı yönünde yaptığı açıklamalar ve uluslararası kamuoyunda bu yönde oluşturmaya çalıştığı algının, bu görüntülerle bir kez daha doğru olmadığı açık bir şekilde ortaya çıkıyor. 
 
Söz konusu görüntülerin çekildiği yere ilişkin yapılan araştırmada görüntülerin Reco yolu üzerinde bulunan Mehmudiye Mahallesi’ne ait olduğu öğrenildi. Mahmudiye Mahallesi, Türkiye’nin dünden bu yana devam eden saldırılarında Eşrefiye ve Zêdiye mahalleri ile birlikte en çok hedef alınan bir diğer yerleşim bölgesi.  
 
BİRÇOK KİŞİ HALA ENKAZ ALTINDA
 
Yoğun obüs saldırısı yapılan mahallelerde hedef alınan binaların birçoğunun yıkıldığı ve çok sayıda kişinin halen bu binaların enkazı altında olduğu bilgisi aktarıldı. 
KAYNAK:mezopotamyaajans /(ÖZGÜRLÜK)

İlticacı askerlerin iade talebine ret

Atina'da mahkeme, Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 Türk askerinin iadesiyle ilgili bulunduğu üçüncü iade talebini de reddetti. Mahkemenin söz konusu kararı Cuma günü oy birliğiyle aldığı belirtildi.

Savcı Evgenia Kyvelou, Türkiye'nin ilk iade talebini değerlendiren Yunanistan'daki üst mahkemenin de askerlerin Türkiye'de "adil bir şekilde yargılanmayacağı" ve "insanlık dışı bir muameleye" maruz kalacaklarına hükmetmiş bulunduğunu kaydetti. Kyvelou, Türkiye'nin askerlere yönelttiği "terör örgütü üyesi olmak" ve "cinayet teşebbüsünde bulunmak" suçlamalarının "sağlam bir temele oturtulmadığını" söyledi.

Türkiye'nin bundan önceki iki iade talebi de Yunan yargısı tarafından reddedilmişti.

Sekiz kişilik grup, darbe girişiminin başarısızlığa uğraması üzerine helikopterle Türkiye sınırı yakınlarındaki Yunan şehri Dedeağaç'a kaçmış ve izinsiz sınır geçme suçundan tutuklandıktan hemen sonra iltica talebinde bulunmuştu. Askerlerin iltica taleplerine ilişkin yargı süreci devam ediyor.

Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kontonis, askerlerin Yunanistan'da yargılanmasının mümkün olup olmadığını araştırdıklarını söylemiş ve ''Başbakan (Aleksis Çipras) askerlerin adil bir biçimde yargılanmalarını istiyor'' demişti.

    (ÖZGÜRLÜK)

Veli Saçılık'tan çağrı: Diktatörlük değil, özgürlük istiyoruz

2000'de tarihinde Hayata Dönüş Operasyonu sırasında cezaevi duvarını yıkmaya çalışan dozerin kepçe darbesi sonucu bir kolunu kaybeden ve 677 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Veli Saçılık, Yüksel Direnişi'nin de sembol isimlerinden biri oldu.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklu kaldıkları süre boyunca da Yüksel Caddesi'ndeki direnişini sürdüren Saçılık, sosyal medyadan paylaştığı bir video ile 'özgürlük' çağrısı yaptı.

Saçılık'ın video ile ses verdiği  "Diktatörlük değil, özgürlük istiyoruz" denilen çağrı metni şöyle:

AKP her geçen gün özgürlüklerimizi yok ediyor. Sokağa çıkmak, toplantı yapmak, söz söylemek, muhalefet sayılabilecek her şey sokak ortasında işkence görmemiz için bir sebebe dönüştürülmüş durumda. Balya balya insan yığınları gözaltına alınıp, tutuklanıyor, hapishaneler hıncahınç dolu. OHAL KHK’leri ile örgütlerimiz, haklarımız ortadan kaldırılıyor. Daha birçok söz söylenebilir olanlar için ama gerek yok. AKP diktatörlüğü anlatılmaz, yaşanır ve biz yaşıyoruz. Topyekûn, tarihsel bir saldırıyla karşı karşıyayız. Tek başımıza karşı çıkmamız çok zor. Herkes bir şeyler yapmak gerektiğinden bahsediyor ama nedense bir türlü hepimizi aynı hedefe yönlendirecek bir hareket başlamıyor. Bir şey yapmalı! Bir şey yapmalı… Ne yapmalı peki?

AKP basını ele geçirdi, televizyon kanallarını susturdu, internet sansürlü, gazeteciler cezaevinde. Bir avuç solcu, devrimci, insan hakları savunucusu sokağa ağır bedellerle çıkmayı göze alabiliyor. Toplum bir cendere altında “bir yol bulsak ta ses çıkarsak” diyenlerin sayısı hiç az değil. Bir avuç “cesurun” değil, milyonların ses vereceği bir toplumsal eylem gerekiyor. AKP bizden çok neyi çaldı? Tabi ki ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ. Milyonların pasif ve aktif şekillerde katılabileceği bir “ÖZGÜRLÜK” kampanyası yapabilir miyiz? Neden olmasın. “Ey Özgürlük” şarkısında olduğu gibi;

 EY ÖZGÜRLÜK ! 

Okulda defterime

Sırama ağaçlara

Yazarım adını

Okunmuş yapraklara

Bembeyaz sayfalara

Yazarım adını

Yaldızlı imgelere

Toplara tüfeklere

Kralların tacına

En güzel gecelere

Günün ak ekmeğine

Yazarım adını

Tarlalara ve ufka

Kuşların kanadına

Gölgede değirmene yazarım

Uyanmış patikaya

Serilip giden yola

Hınca hınç meydanlara adını

Ey özgürlük!

 

Kapımın eşiğine

Kabıma kacağıma

İçimdeki aleve

Camları oyununa

Uyanık dudaklara

Yazarım adını

Yıkılmış evlerime

Sönmüş fenerlerime

Derdimin duvarına

Arzu duymaz yokluğa

Çırçıplak yalnızlığa

Yazarım adını

Geri gelen sağlığa

Geçen her tehlikeye

Yazarım ben adını,

yazarım

Bir sözün çoşkusuyla

Dönüyorum hayata

Senin için doğmuşum haykırmaya

Ey özgürlük!

PAUL ELUARD

 Her kişi, her örgüt, her çevre kendi ÖZGÜRLÜK kampanyasını yürütemez mi?

Diktaya karşı ÖZGÜRLÜK, Tek tipe karşı Özgürlük, Milletvekillerine ÖZGÜRLÜK ,Tiyatroya ÖZGÜRLÜK, Avukatlara ÖZGÜRLÜK, Üniversiteye ÖZGÜRLÜK… Her yerde ÖZGÜRLÜK için sesini yükselt diyemez miyiz? Birçok alandan önde gelen insanların ayrı ayrı çağrısıyla HAYIR çalışmasında olduğu gibi yan yana gelemeyen kişi ve çevreleri ÖZGÜRLÜK başlığı altında birleştirebiliriz.

Eylem etkinlik önerileri:

-Bütün sokakları ÖZGÜRLÜK yazı ve afişleriyle donatmak, “geçilmez” yazan trafik tabelalarına ÖZGÜRLÜK yazmak.

-Paraların üzerine ÖZGÜRLÜK yazmak

-Spor müsabakalarında belli bir dakikada “Ey ÖZGÜRLÜK” şarkısı söylemek

-yapılan bütün eylem ve etkinliğin başına mutlaka ÖZGÜRLÜK eklemek

-Her akşam belli bir saatte kafe-bar vb. müzik yapan yerlerde ÖZGÜRLÜK şarkısı söylemek

-Eylem niteliği taşımayan ama insan yoğunluğu oluşturacak ani olarak bir sokak ya da mekanda toplanmak.

-Cep telefonlarının kaplarına ÖZGÜRLÜK çıkarmaları yapıştırmak ve cep telefonu melodisini ÖZGÜRLÜK şarkısı olarak ayarlamak.

-Sosyal medyada video ve afişlerle kampanyayı yaygınlaştırmak.

- Ses sanatçıları ÖZGÜRLÜK albümü ve klibi çekebilir, Tiyatrocular ÖZGÜRLÜK oyunları sahneleyebilir, edebiyat dergileri ve diğer yayınlar ÖZGÜRLÜK başlığı ile yayınlanabilir…  

Özgürlüğe Manuş

Ne seattle ne cenova ne latin amerika’da

Ne hindistanda bir arayışta

Özgürlük içinde özgürlük kafanda özgürlük

Özgürlük sen nerdeysen orada

 

Ne sokakta ne meydanda ne kampüste ne yolda

Ne maphusta ne torna tezgahında

Özgürlük içinde özgürlük kafanda özgürlük

Özgürlük sen nerdeysen orada

 

Hem seattle hem cenova hem latin amerikada

Hem hindistanda bir arayışta

Özgürlük elinde özgürlük seninle özgürlük

Özgürlük sen ordaysan orada

 

Hem sokakta hem meydanda hem kampüste hem yolda

Hem maphusta hem torna tezgahında

Özgürlük elinde özgürlük seninle özgürlük

Özgürlük sen ordaysan orada

ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ

 Karanlık bir yolda birlikte yürüyoruz, görmeden önümüzü, boğuntuyla geçiyor günler ve boğazımızda düğümleniyor söyleyemediklerimiz. Gittikçe azalıyor sesler, hak vermiyoruz ama ezici bir gücün yarattığı baskı bedenlerimizden geçiyor, hak vermiyoruz ama dilimizi mühürlüyor, kapatıyor bizi kişisel hapisanelerimize. Karanlık bir zamandan geçiyoruz ve her şeyi görüyoruz, geleceğimizden başka.

 Gelecekten gelen bir ses soruyor; “bütün bunlar olurken siz nerdeydiniz” diye. Yutkunup “kuşatılmıştık çepeçevre” diyebiliyoruz sadece. Sonra anlatıyoruz içinde bulunduğumuz durumu, o sorgulayan sese: “Herkesi ufacık bir itiraz karşısında bile gözaltına alıyorlardı, hapisaneler tıkabasa dolmuştu ve bütün hakları askıya alan bir olağanüstü halde delirmemeye çalışıyorduk” diye. Basın susturulmuştu, susmuştu televizyonlar, her şey aniden bir suça dönüşmüştü, yurttaşlık bir suç biçimiydi, çok zordu diyoruz, her şey zordu. “Kimse bir şey yapmamış mıydı sahiden?” diye üsteliyor gelecekten yükselen o ses, diyoruz ki yapmıştı elbet ama çok azdı ve gittikçe azaldı sayıları. Ses kayboluyor ama sorusu asılı kalıyor ortak göğümüzde. Kimse bir şey yapmamış mıydı sahiden, kıyamet koparken?

Kötü bir zamandan geçiyoruz evet ama bir şey yapmalı.

Susmak ortak olmak bir haksızlığa diye bir şey yapmalı.

Çoğunluğu içine alacak ve bize yeniden iyi bir gelecek için ümit verecek bir şey yapmalı.

Her gün elimizden alınan yaşam sevincimizi diriltmek için bir şey yapmalı.

Kendimize ülkenin asıl sahipleri olduğumuzu hatırlatmak için bir şey yapmalı.

Kapatıldığımız düşünsel kafesleri parçalamak için, yeniden cesaret toplamak için bir şey yapmalı.

Ve ne yapacaksak bu ortak bir çığlıkla başlamalı, gaspedilen özgürlüğümüz için bir çığlık atamadığımızda, bize kalacak utancı düşünerek bir şey yapmalı.

ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ çıkaracağımız sesin konusu bu olmalı. Her şeyden önce özgürlüğümüz alındı elimizden. Herkesin etrafında birleşebileceği bir şey özgürlük istemi, herkesin katılabileceği bir şarkı, özgürlük şarkısı.

Özgürlük istiyoruz diye bağıracağımız bir kampanya yapmalıyız, herkesin kolektif ya da kişisel, kendi bulunduğu düzlemden destek verebileceği bir kampanya olsun bu. Aklımıza gelebilecek bütün yöntemlerle birbirimize duyuralım sesimizi, herkesin yaratıcılığını katabileceği bir süreç olsun:

Sanatçılar, sanatları için haykırsınlar “özgürlük” diye,

Hukukçular, sağlık çalışanları,

Bütün iş kolları kendi alanları için özgürlük istesinler,

Gazeteler özgürlük manşetleriyle çıksın,

Yazılar özgürlüğü anlatsın, videolar, kısa filmler, sosyal medya iletileri,

Perdeler açılırken bir yerine özgürlük sözünü iliştirsin ya da bu konuda yapılmış şarkıları, şiirleri kullansın.

Bizim aklımıza gelmeyenler gelsin başkalarının aklına…

Telefonların melodisi özgürlük şarkısı çalsın,

Duvarlara, paraların üstüne yazılsın, pasif ya da aktif bütün yollar kullanılsın…

Ve ülke 16 Mart 2018 tarihinden başlayarak özgürlük sesiyle çınlasın.

 Bu bir davettir. Beklediğimiz kendimizdir. Biat değil özgürlük diyenlerin büyük buluşmasıdır. Seni de bu kampanyaya katılmaya, özgürlük diye haykırmaya çağırıyoruz. Memleket Biziz! Sen, ben, hepimiz birlikte haykırdığımızda yeniden hatırlayacağız bunu.

 Kampanya 16 Mart Perşembe günü Veli Saçılık’la çekilmiş bir videonun yayınlanmasıyla başlayacak.

16 Mart 2018 itibariyle sizler de çektiğiniz özgürlük videolarınızı, fotoğraflarınızı, eylemlerinizin görüntülerini #eyözgürlük etiketi ile hem kendi hesaplarınızdan hem de bizlere ulaştırarak paylaşılmasını, yaygınlaşmasını sağlayabilirsiniz.

 Önerilen Özgürlük Şarkıları:

Ey Özgürlük- Zülfü Livaneli

Şubadap Çocuk- Sağım solum özgürlük

Bandista- Özgürlüğe Manuş

 (ÖZGÜRLÜK)

CHP'li Cihaner: Aktif bir boykotla muhalefeti meydanlara, park forumlarına taşımalıyız

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, seçim boykotu tartışmasını başlatmak ve adil-güvenli olmayan seçimleri reddetmek gerektiğini söyledi. Parlamentonun aktif boykotundan yana olduğunu aktaran Cihaner, "Muhalefeti meydanlara, Gezi’de örneğini gördüğümüz park forumlarına, meclislere taşımalıyız" ifadesini kullanıyor.

Parti yönetiminin politikalarını da eleştiren Cihaner, “CHP şu an sahip çıktığı devletin, kurduğu devlet olduğunu zannediyor” diye konuştu.

Cihaner'in Duvar'dan İrfan Aktan'a yaptığı açıklamaların bir kısmı şöyle: 

TBMM’de şu an herhangi bir muhalefet partisi milletvekili neler yapabiliyor?

Bu tahrik edici bir soru. AKP milletvekillerininki, muhtemelen Saray’da veya danışmanlar tarafından Meclis dışında hazırlanmış metinlerin yasa haline dönüşmesi için Anayasa’nın aradığı sayısal çoğunluğu doldurmak üzere yoklamalar arasında Genel Kurul’a veya komisyonlara sayısal katılımda bulunmaktan ibaret. Eğer muhalefet milletvekiliyseniz de aynı şeyi, karşıt olarak yapıyorsunuz. Gelen metnin olumsuz olduğu konusunda AKP-MHP milletvekilleri muhalefetle aynı fikirde olsa dahi, bu, metnin yasa haline dönüşmesine engel değil. Çünkü özellikle darbe girişimi sonrası AKP’nin elitleri, kendi gruplarının tutumlarını belirlemede çok daha net bir güce kavuştu. AKP elitlerinin elinde artık Fethullahçılık suçlaması sopası var. Bunu kendi mensuplarını yönetmenin aracı haline getirmiş durumdalar.

Yani gelen yasa tasarılarına itiraz eden AKP’liler de Fethullahçılıkla suçlanma korkusu mu yaşıyor?

Anayasa referandumu sürecinde göstere göstere oy kullanan AKP’lilerin geçmişine baktığınızda böyle bir kaygıları olduğunu hissediyorsunuz. Özetle, iktidar mensubu milletvekiliyseniz gelen yasayı onaylayacak birer sayıdan ibaretsiniz, muhalefet mensubu milletvekiliyseniz de o yasayı engellemek üzere oy kullanan birer sayıdan ibaretsiniz. Yani milletvekilleri fonksiyonsuz, birer sayıdan ibaret. O yüzden ben başından itibaren parlamentonun aktif boykotundan yanayım. Parlamentonun üç temel fonksiyonunun üçü de sıfırlanmış durumda.

CHP şu an sahip çıktığı devletin, kurduğu devlet olduğıunu zannediyor

Nedir o üç temel fonksiyon?

Bütçe yapma hakkı, denetim yetkisi ve yasa yapma hakkı. Bunların tamamı ortadan kaldırıldı. İktidar partisi açısından baktığımızda da kanun yapma yetkisi aslında Saray’a devredilmiş durumda. Saray’ın iradesi dışında bir yasa çıkmasının, bir düzenleme yapılmasının mümkün olmadığı defalarca test edildi. Aslında bir çok sorunun kökeninde parlamento varmış gibi davranmamız yatıyor. Dolayısıyla bu oyunu bir şekilde bozmak veya bunun bir parçası olmamak lazım.

Peki CHP neden parlamentoda kalarak, parlamento varmış gibi davranarak bu oyunun parçası olmayı tercih ediyor?

Kolay değil; CHP kurucu parti. CHP şu an sahip çıktığı devletin, kurduğu devlet olduğunu zannediyor. Hiçbir zaman iktidar olmadığı halde, kurucu parti vasfı nedeniyle genetiğine işlemiş böyle bir yaklaşımı var. Onun haricinde, geleneksel siyasetin formlarına alışmış, sıkışmış bir tarz var.

CHP tabanı da, partinin kendine atfettiği bu misyon ve rolü benimsiyor mu sizce?

Bu sadece CHP’ye özgü değil, AKP ve MHP dâhil, siyasi örgütlenmelerin tamamında bir kriz var. Partilerin ortaya çıkardıkları siyasi sonuçlarla, aldıkları kararlarla taban arasında bir uçurum var ve bu uçurum büyüyor. CHP’nin tabanı, parlamentonun işlevsizleştiğinin farkında. Ama bu teşhis tutarlı, bütünlüklü bir politikanın parçası değilse, “peki boykot sonrasında ne olacak” sorusuna yanıt veremezsiniz.

"Meclis'te kendi kendimize konuşuyoruz"

Siz epeydir parlamentonun boykot edilmesi fikrini dillendiriyorsunuz. Parti yönetiminin bu fikrinize bir yanıtı var mı?

Geçtiğimiz kurultaya kadar üç dönem üst üste Parti Meclisi üyeliği yaptım ve hemen her PM toplantısında bu fikrimi bir şekilde ifade ettim. Ama anlaşılan az önce bahsettiğim kaygılar daha fazla galebe çaldığı için yönetim ve genel başkanlık düzeyinde yankı bulmadı.

Peki sizin “parlamentoyu boykot ettikten sonra ne yapılacak” sorusuna yanıtınız nedir?

Bir kere hiç açmadığımız meşruiyet tartışmasını bir şekilde başlatmamız lazım. Eğer parlamento ayıplı bir şekilde oluşmuş ve ayıplı bir şekilde yol alıyorsa, böyle olmuyormuş gibi davranamazsınız. Buna dair bir refleks geliştirmeniz lazım. “Gelecek İçin Biz” manifestosunda biz bunu şöyle tarif ettik: Madem Türkiye’de bir olağanüstü durumun varlığı tespitini yapıyoruz, muhalefeti de aynı olağanüstülükte örgütlemek gerekir. Bu tavra yaklaşılan anlardan biri Adalet Yürüyüşü’ydü. Mevcut sınırların dışına çıkıldığında insanların nasıl umutlandığını; doğru zaman, doğru liderlik ve doğru politik hatla gidildiğinde nasıl kitleselleşildiğini, kitlelerin nasıl mobilize olduğunu gördük. Eğer meşruiyet tartışmasını başlatırsak, iktidarı elinde tutan unsurlar, meydanın o kadar da boş olmadığını, toplumun her yaptıklarına rıza göstermeyeceğini görürler. Bu şekilde farklı toplumsal kesimlere de açılmış oluruz. Fakat bir yandan o imkânlar iyice daraltılırken, biz hiçbir şey olmamış gibi davranıyoruz.

Muhalefeti meydanlara, meclislere, forumlara taşımalıyız

Aynı soruya geri dönelim; Meclis’i boykot edip nereye gideceksiniz?

Pasif bir boykottan bahsetmiyoruz. Muhalefeti meydanlara, Gezi’de örneğini gördüğümüz park forumlarına, meclislere taşımalıyız. Zaten boykota karar verdikten sonra süreç kendi yaratıcılığıyla yolunu bulur. Ona varmadan, öncelikle meşruiyet tartışmasını başlatmamız lazım. Bakın, iki gün önce parlamentodan bir yasa geçti. 20 saat çalışıldı; neyin, niçin oylandığı belli değil. AKP’liler kendi önerdikleri yasalar üzerinde konuşmuyorlar bile. Biz de orada kürsüye çıkıp anlatmaya çalışıyoruz. Peki kime anlatıyoruz? Televizyon yayını yok zaten. Bu tartışmaları detaylarıyla veren bir yaygın medya da yok. Meclis’te kendi kendimize konuşuyoruz.

Söyleşinin tamamı için tıklayın

 (ÖZGÜRLÜK)

Unterkategorien

40. yılında Beyazıt Katliamı anıldı

40. yılında Beyazıt Katliamı anıldı

İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) 16 Mart 1978 ‘de katledilen 7 öğrenciyi anmak için üniversite öğrencileri Beyazıt'ta bir araya geldi. İÜ Öğrencileri katliamın 40. yılında “16 Mart'tan bugüne diz çökmedik, haykırıyoruz; Üniversiteler bizimdir!” sloganlarıyla 16 Mart ve Halpeçe katliamlarını Eczacılık Fakültesi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla andı. Öğrencileri adına okunan basın açıklamasında şunlar dile getirildi: “Türkiye’de devrimcilerin, komünistlerin, gençlerin tarihi; emperyalizme, yerli işbirlikçilerine ve faşist çetelere karşı mücadele tarihidir. Sermaye sınıfının ve işbirlikçisi faşist çetelerin tarihi ise, emperyalizme bağımlılık tarihidir. Sermaye sınıfı, faşist çeteler eliyle anti-emperyalist mücadelenin önünü kesebilmek adına pek çok kanlı provokasyona ve saldırıya imza atmıştır. Ülkemiz gençliğin belleğinde yer eden, en yakıcı örneği ise 16 Mart 1978’de gerçekleşen Beyazıt katliamıdır. İstanbul Üniversitesi’nden toplu halde çıkan devrimci öğrencilere, NATO ve CIA ... Read more

30 yıl sonra bu kez Efrin'de aynı görüntüler

30 yıl sonra bu kez Efrin'de aynı görüntüler

Efrin’den yansıyan görüntüler, Türkiye’nin “sivillerin hedef alınmadığı” iddialarının aksini ortaya koyuyor. Aralarında çocukların da bulunduğu öldürülen siviller, sokak ortasında kanlar içerisinde görülüyor. Binlerce Kürdün yaşamını yitirdiği Halepçe Katliamı’nın 30’uncu yıldönümünde, Efrin büyük bir katliamla karşı karşıya. Efrin’e yönelik saldırılarını 55 gündür sürdüren Türkiye, hala binlerce sivilin bulunduğu kent merkezini, iki gündür havadan ve karadan yoğun bombardıman altına aldı.    Yapılan bu bombardıman sonucu çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Henüz resmi bir açıklama yapılmayan bu ölümlerin sayısı her saat artarken, kentten yansıyan bir görüntü gerçekleştirilen sivil ölümlerin boyutunu gözler önüne serdi.    Yansıyan görüntü Halepçe Katliamı’nı aratmadı.  Kentte görev yapan gazetecilerden Mohammed Hassan’ın, sosyal medya platformu Twitter’daki “@MHJournalist” kullanıcı adlı hesabından paylaştığı görüntüde açık bir katliamın kanıtı var.    CENAZELER SOKAK ORTASIND... Read more

Veli Saçılık'tan çağrı: Diktatörlük değil, özgürlük istiyoru…

Veli Saçılık'tan çağrı: Diktatörlük değil, özgürlük istiyoruz

2000'de tarihinde Hayata Dönüş Operasyonu sırasında cezaevi duvarını yıkmaya çalışan dozerin kepçe darbesi sonucu bir kolunu kaybeden ve 677 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Veli Saçılık, Yüksel Direnişi'nin de sembol isimlerinden biri oldu. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklu kaldıkları süre boyunca da Yüksel Caddesi'ndeki direnişini sürdüren Saçılık, sosyal medyadan paylaştığı bir video ile 'özgürlük' çağrısı yaptı. Saçılık'ın video ile ses verdiği  "Diktatörlük değil, özgürlük istiyoruz" denilen çağrı metni şöyle: AKP her geçen gün özgürlüklerimizi yok ediyor. Sokağa çıkmak, toplantı yapmak, söz söylemek, muhalefet sayılabilecek her şey sokak ortasında işkence görmemiz için bir sebebe dönüştürülmüş durumda. Balya balya insan yığınları gözaltına alınıp, tutuklanıyor, hapishaneler hıncahınç dolu. OHAL KHK’leri ile örgütlerimiz, haklarımız ortadan kaldırılıyor. Daha birçok söz söylenebilir olanlar için ama gerek yok. AKP diktatörlüğü anlatılmaz, yaşanır ve biz yaş... Read more

İlticacı askerlerin iade talebine ret

İlticacı askerlerin iade talebine ret

Atina'da mahkeme, Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 Türk askerinin iadesiyle ilgili bulunduğu üçüncü iade talebini de reddetti. Mahkemenin söz konusu kararı Cuma günü oy birliğiyle aldığı belirtildi. Savcı Evgenia Kyvelou, Türkiye'nin ilk iade talebini değerlendiren Yunanistan'daki üst mahkemenin de askerlerin Türkiye'de "adil bir şekilde yargılanmayacağı" ve "insanlık dışı bir muameleye" maruz kalacaklarına hükmetmiş bulunduğunu kaydetti. Kyvelou, Türkiye'nin askerlere yönelttiği "terör örgütü üyesi olmak" ve "cinayet teşebbüsünde bulunmak" suçlamalarının "sağlam bir temele oturtulmadığını" söyledi. Türkiye'nin bundan önceki iki iade talebi de Yunan yargısı tarafından reddedilmişti. Sekiz kişilik grup, darbe girişiminin başarısızlığa uğraması üzerine helikopterle Türkiye sınırı yakınlarındaki Yunan şehri Dedeağaç'a kaçmış ve izinsiz sınır geçme suçundan tutuklandıktan hemen sonra iltica talebinde bulunmuştu. Askerlerin iltica talep... Read more

CHP'li Cihaner: Aktif bir boykotla muhalefeti meydanlara, pa…

CHP'li Cihaner: Aktif bir boykotla muhalefeti meydanlara, park forumlarına taşımalıyız

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, seçim boykotu tartışmasını başlatmak ve adil-güvenli olmayan seçimleri reddetmek gerektiğini söyledi. Parlamentonun aktif boykotundan yana olduğunu aktaran Cihaner, "Muhalefeti meydanlara, Gezi’de örneğini gördüğümüz park forumlarına, meclislere taşımalıyız" ifadesini kullanıyor. Parti yönetiminin politikalarını da eleştiren Cihaner, “CHP şu an sahip çıktığı devletin, kurduğu devlet olduğunu zannediyor” diye konuştu. Cihaner'in Duvar'dan İrfan Aktan'a yaptığı açıklamaların bir kısmı şöyle:  TBMM’de şu an herhangi bir muhalefet partisi milletvekili neler yapabiliyor? Bu tahrik edici bir soru. AKP milletvekillerininki, muhtemelen Saray’da veya danışmanlar tarafından Meclis dışında hazırlanmış metinlerin yasa haline dönüşmesi için Anayasa’nın aradığı sayısal çoğunluğu doldurmak üzere yoklamalar arasında Genel Kurul’a veya komisyonlara sayısal katılımda bulunmaktan ibaret. Eğer muhalefet milletvekiliyseniz de aynı şeyi, karşıt olarak yapıyorsu... Read more

Diyarbakır'a gelecek Erdoğan’a seslendiler: Efrin saldırısın…

Diyarbakır'a gelecek Erdoğan’a seslendiler: Efrin saldırısına son ver!

 Partisinin kongresine katılmak için yarın Diyarbakır’a gelecek olan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’dan bir beklentilerinin olmadığını söyleyen Diyarbakırlılar, Efrin saldırılarının bir an önce son bulması gerektiğini dile getirdi.  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Diyarbakır’da gerçekleştirilecek partisinin 6’ncı olağan il kongresine katılacak. Erdoğan’ın gelişi öncesi kongrenin yapılacağı Seyrantepe Kapalı Spor Salonu etrafında şimdiden yoğun güvenlik önlemleri göze çarparken, Diyarbakır halkına Erdoğan’ın kente gelişini sorduk. Temel gündemi Efrin’e dönük katliam girişimi olan Diyarbakır halkı, Efrin saldırısının bir an önce son bulması çağrısı yaptı.    ‘KONGREYE KİMSE GİTMEZ’   Cumhurbaşkanı’ndan bir beklentisi bulunmadığını dile getiren 53 yaşındaki Veysi Savcı, Diyarbakır’da vereceği sözlerin Diyarbakır’da kalacağını belirtti. AKP kongresine katılımın çok düşük olacağını söyleyen Savcı, “Burada ona inanmak isteyen çok küçük bir kitle oraya gidebilir. Kitley... Read more

6,1 MİLYON İŞSİZ: İŞSİZLİK KISKACINDA KADINLAR VE GENÇLER VA…

6,1 MİLYON İŞSİZ: İŞSİZLİK KISKACINDA KADINLAR VE GENÇLER VAR!

Geniş tanımlı işsizlik yüzde 18,3! Geniş tanımlı işsiz sayısı 6 milyon 190 bin! Genç isşizliği yüzde 19,2 Genç kadın işsizliği yüzde 24,1 Geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 27! Ne eğitim ne istihdamda olan gençlerin oranı yüzde 23,1 Tarım dışı genç kadın işsizliği yüzde 24,1 Ne eğitim ne istihdamda olan kadınların oranı yüzde 32,1 Özet Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR) 15 Mart 2018 günü Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı Aralık 2017 dönemi Hanehalkı İşgücü Araştırmasını değerlendirdi. DİSK-AR’ın işsizlik ve istihdama ilişkin değerlendirmeleri aşağıda yer almaktadır. İşsizlik çift hanelerden düşmüyor. Dar tanımlı işsiz sayısı 3 milyon 291 bin olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre dar tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 10,4 olarak hesaplandı. Geniş tanımlı işsiz sayısı 6,1 milyon, geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 18,3 oldu. Genç işsizlik oranı yüzde 19,2 olarak gerçekleşti.... Read more

KEÇİÖREN'DE 8 MART ŞENLİĞİ

KEÇİÖREN'DE 8 MART ŞENLİĞİ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Keçiören'de var olan Eğitim-Sen,Tüm-Emekli-Sen Keçiören şubesi,Pir Sultan Abdal Cem evi,Halkevi Keçiören Şubesi,Keçiören Kadın Dayanışma Atölyesi,Cumhuriyet Halk Partisi,Emeğin Partisi,Halkların Demokratik Partisi ,Özgürlük ve Dayanışma Partisi Kadınları bir araya gelerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlama etkinliği gerçekleştirdiler. 10 Mart 2018 günü Keçiören Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezinde bir arya gelen kadınlar Saat 14.00 te programı başlattılar.Açış konuşmasını Eğitim -Sen Keçiören Şubesi Kadın Sekreteri yaparak ,8 Martın önemini vurgulayarak mücadelenin kadınlar olmadan başarıya ulaşamayacağını,dayanışmayı ve örgütlenmeyi en geniş kesime yaymak,örgütlü gücümüzle kadına yönelik şiddete,kadın cinayetlerine,cocuk istismarına,taciz ve tecavüze karşı ,çocuk yaşta evlendirilmelere karşı mücadeleyi geliştirmenin üzerinde durdu.Eğitimde dinselleştirmeye karşı mücadelenin her alanda sürdürülmesinin önemi üzerinde durdu.Savaşların... Read more

Kardeşimiz Musa Erdal

Kardeşimiz Musa Erdal

Kardeşimiz Musa Erdal'ın uğurlama töreni'nin,Gültepe Nihat Aydın Kültür ve Dayanışma Derneği önünde gerçekleşen bölümünde,ailemiz adına yaptığım konuşmayı bütün dostlarımızla bu biçimde de paylaşmak istiyorum.''Musa Erdal benim kardeşimdir. Bu uğurlama töreni'nin yapıldığı bu derneğe adı verilen Nihat Aydın benim devrimci bir arkadaşımdır. Bugün burada,bu mahallede,bir dönem içinde benim de yer aldığım direnislerle anılan bu mahallede 1979'tan sonra ilk kez ve yeniden bugün siyasi bir konuşma yapmak arkadaşımın adına kurulan bu dernekte ve kardesimin cenazesinde olacakmış:Bu tarihin -bana karşı -garip bir cilvesidir.  Musa, aynı adını taşıdığı Musa Erdal'ın, namı diğer 'Hardal Musa'nın 11 çocuğundan 10.dur.5 kız ve 6 erkek kardeşten birisidir.Tire'nin Ayaklıkırı köyünde bir çiftçinin,bir bakkalın oğlu olarak 04.03.1962 yılında doğmuştur.İlkokulu, artık şimdi yıkık bir bina olan aynı köydeki okulda okudu.Ortaokulu İzmir Fevzi Çakmak Ortaokulu'nda okudu.Lise'yi okumak için Esrefpada L... Read more

FACEBOOK SAYFAMIZ