Özgürlük

Kardeşimiz Musa Erdal

Kardeşimiz Musa Erdal'ın uğurlama töreni'nin,Gültepe Nihat Aydın Kültür ve Dayanışma Derneği önünde gerçekleşen bölümünde,ailemiz adına yaptığım konuşmayı bütün dostlarımızla bu biçimde de paylaşmak istiyorum.''Musa Erdal benim kardeşimdir. Bu uğurlama töreni'nin yapıldığı bu derneğe adı verilen Nihat Aydın benim devrimci bir arkadaşımdır. Bugün burada,bu mahallede,bir dönem içinde benim de yer aldığım direnislerle anılan bu mahallede 1979'tan sonra ilk kez ve yeniden bugün siyasi bir konuşma yapmak arkadaşımın adına kurulan bu dernekte ve kardesimin cenazesinde olacakmış:Bu tarihin -bana karşı -garip bir cilvesidir. 

Musa, aynı adını taşıdığı Musa Erdal'ın, namı diğer 'Hardal Musa'nın 11 çocuğundan 10.dur.5 kız ve 6 erkek kardeşten birisidir.
Tire'nin Ayaklıkırı köyünde bir çiftçinin,bir bakkalın oğlu olarak 04.03.1962 yılında doğmuştur.
İlkokulu, artık şimdi yıkık bir bina olan aynı köydeki okulda okudu.Ortaokulu İzmir Fevzi Çakmak Ortaokulu'nda okudu.Lise'yi okumak için Esrefpada Lisesine kaydoldu.
Liseye kaydolduktan sonraki süreçte, kuruluşunda birinci derecede rol aldigim İDOD'un (İzmir Devrimci Ortaogrenimliler Derneğinin) bir üyesi ve aktif bir neferi olarak mücadeleye katılmaya başladı. 
Devrimci mücadeleye bizden sonra,kısmen bizden etkilenerek ama asıl olarak,o dönemdeki koşullardan ve Ortaogrenimlilerin sorunlarından hareketle katıldı. 
Ben onu,1979 yılı Nisan ayında, İzmir'de, içinde yer aldigi Ortaogrenim mücadelesinde bırakıp başka bir ile,o ildeki Devrimci mücadeleye omuz vermek üzere giderken son kez gördüm. 
Sonrasında o devrimci mücadelede yer almaya devam etti.
Ben 1979 yılı Temmuz ayında bir nedenle girdiğim Denizli Kapalı Cezaevinden 1979 yılı Aralık ayında firar edip Uşak bölgesine, kırsal kesime geçtim. 
O mücadelede yer aldığı Salihli bölgesinde 1980 yılı içinde girdiği Salihli Kapalı Cezaevinden, aynı yıl 18 Mayıs günü, arkadaslarinin yardımıyla firar etti ve kendi deyimiyle 'yeniden doğdu'.
Sonrasında, 1 2 Eylül 1980 Askeri Faşist Darbe koşullarında,bizler,Askeri ve Sivil cezaevlerinde 'zulüm ve direniş' sarmalinda yaşamımızı devam ettirirken, o her yerde devrimci mücadeleye devam etti.
O günkü koşullarda ondan çok az haber alabildik.
O yaşıyordu ve mücadeleye devam ediyordu.
Bunu biz, yalnız yaşayan annemizin ve kardeşlerimizin bazılarının evlerine yapılan baskınlardan ve baskılardan biliyorduk.
Annemiz ve bazı kardeşlerimiz bu süreçte çok baskı gördü ve çok acı çekti.
Yıllar geçti. 
Ben 1991 yılı 1 Ağustosun da cezaevinden çıktım. 
O artık Avrupa'da yaşıyordu. 
Uzaktık.
Kopuktuk.
Yabancılaşmıştik. 
Sonra onun KANSERE yakalandığını öğrendik. 
Son iki yılda,bu hastalığı süresince yeniden yakınlaştık. 
Gördük ki,bizim küçük Musa'mız büyümüştü.
O, bu kez hastalığa karşı direniyordu. 
Doktorları bile şaşırtıyordu. 
Onu,ülkesini, bu ülkedeki dostlarını, sevenlerini ve ailesinin bütün bireylerini,onu isimce bilip hiçbir zaman yakından tanıma olanağı bulamayan akrabalarının diğer bireylerini görebilsin diye ülkesine getirmeye çalıştık. 
Sağolsunlar, bir bayan avukat arkadaşımızın ve bazı dostlarımızın yoğun ve candan çabalarıyla bunu başardık. 
Ülkesine, yeniden, bir geldi. 
İki geldi.
Üçüncü de son kez geldi.
Musa,benden sonra mücadeleye katılmıştı.Tarih de ,sizler de bu söylediklerime tanık olun ki:O beni ve bu mücadelede yer alan pek çok arkadaşı geçti. O yaşadığı her yerde iz bırakan bir devrimci oldu.
Bugün burada toplananlar ve sonrasında, köyümüzde onu omuzlarında taşıyacak olanlar bunun kanıtıdır. 
İlk mücadeleye katıldığı an ile son günü bir bütün olarak ele alındığında o bir devrimcidir ve bir DEVRİMCİ YOLCU'DUR. 
O bizim onurumuzdur.
Tarih bunu böyle yazacaktır. 
Bu nedenle ben onun önünde, bizim küçük Musa'mız in ve namı diğer SETTAR'ımızın önünde saygıyla eğiliyorum. 
Gözün arkada kalmasın kardeşim. ''    Mehmet Erdal 

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi

Kani Beko CHP’den aday oluyor

Kani Beko CHP’den aday oluyor

Kamu görevlileri için milletvekilliği aday adayı olmak üzere istifa etme süresinin dolmasına saatler kala bir istifa da DİSK’ten geldi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, istifasını sunmak üzere yönetim kurulu üyelerini toplantıya зağırdı. Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, Beko, aday olmanın aklına gelmediğini ancak bugün CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın kendisini arayarak CHP’den aday olmayı önerdiğini söyledi. Beko, İzmirli olduğu için adaylığının da İzmir’den olabileceğini belirtti.   (ÖZGÜRLÜK) Read more

ÖDP üyelerinin evlerine polis baskını

ÖDP üyelerinin evlerine polis baskını

İzmir ve Denizli'de ÖDP üye ve yöneticilerinin evlerine bu sabah saatlerinde baskın düzenlendi. İzmir'de ÖDP MYK üyesi Onur Kılıç'ın evine polis baskın düzenledi. Baskında Kılıç gözaltına alındı. Denizli'de de ÖDP il yöneticisi Cihangir Köroğlu'nun evi polislerce basıldı. Gözaltına alınan Köroğlu'nun, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında İzmir'e götürüldüğü kaydedildi. Polis baskınlarının "sosyal medya paylaşımı" gerekçesiyle yapıldığı bildirilirken, İzmir'deki soruşturma kapsamında 14 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu ifade edildi.  (ÖZGÜRLÜK) Read more

Sabuncu biz cesaretle gazetecilik yapmaya devam edeceğiz

Sabuncu  biz cesaretle gazetecilik yapmaya devam edeceğiz

Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri dahil 20 kişinin yargılandığı davaya bugün Silivri’de devam edildi. Sekizinci duruşmanın ikinci günü, avukat Duygun Yarsuvat’ın savunmasıyla başladı. Yarsuvat, Cumhuriyet davasında hukuk dışında her şeyin olduğunu söyleyerek, "Ceza hukuku prensipleriyle halledebileceğimiz hiçbir şey bu iddianamede yer almamaktadır. Cumhuriyet gazetesini susturmak için hukuk bu davaya alet edilmiştir" dedi. Muktediri mutlu etmek için ceza kanununu değiştirilemeyeceğini söyleyen Yarsuvat, "Yayın politikasını beğenmiyorsan gazeteyi okumazsın olur biter. Ama bu sebeplerle 'terör örgütüne yardım ediyor' diye cezalandırmanın ceza hukukunda yeri yoktur" diye konuştu. Yarsuvat’tan sonra söz alan avukat Bahri Belen, Cumhuriyet davasının siyasi bir dava olduğunu, basın ve ifade özgürlüğünün kriminalize edildiğini dile getirerek, davanın Cumhuriyet’e ve muhalif gazetelere gözdağı için açıldığını söyledi. Tanık beyanlarında gazetenin farklı bir yayın politikası izlediği... Read more

Af Örgütü'nden hak savunuculuğu raporu: "Ağır bedel öde…

Af Örgütü'nden hak savunuculuğu raporu: "Ağır bedel ödeniyor"

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, "Fırtınaya Göğüs Germek: Türkiye'deki Korku İkliminde İnsan Haklarını Savunmak" adlı bir rapor hazırladı. Türkiye'de insan hakları savunucularının yaşadığı zorlukların anlatıldığı raporda, tanıklıklara yer verildi. "Keyfi gözaltı ve tutuklamalar", "Sivil toplum örgütlerinin kapatılması" ve "Hak savunucularına yönelik hedef göstermeler" başlıkları altında hazırlanan raporda, 21 aydır devam eden Olağanüstü Hal (OHAL) altında insan hakları için seslerini yükseltmeye devam edenlerin ağır bir bedel ödediği ifade edildi. Rapora göre, genel ifadelerle kaleme alınmış muğlak terörle mücadele yasaları muhalif görüşleri kriminalize etmek için kullanılıyor. Rapor için tanıklığına başvurulan İnsan Hakları Derneği Genel Sekreteri Osman İşçi, amacın korku iklimini muhafaza etmek olduğunu dile getirerek, "Polis tarafından gözaltına alındığınızda aileniz için çok korkuyorsunuz. Bu durum keyfi, öngörülebilir değil, etkin bir biçimde itiraz edemediğiniz için de ... Read more

MADEN MO: "YAŞASIN 1 MAYIS EMEKÇİLERİN BİRLİK MÜCADELE …

MADEN MO: "YAŞASIN 1 MAYIS EMEKÇİLERİN BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ"

25.04.2018   Maden Mühendisleri Odası, 1 Mayıs İşçi Bayramı hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi.   YAŞASIN "1 MAYIS EMEKÇİLERİN BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ" İşçilerin, emekçilerin "Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü" 1 Mayısın 151. Yılı. Tam 151 yıldır eşitlik, özgürlük, adalet taleplerimizi dile getiriyoruz. Oysa dünya her geçen gün bu değerlerden daha da uzaklaşıyor. Bu yıl 1 Mayıs`a OHAL`in gölgesi altında katılacağız. Bu ülkenin işçileri emekçileri, ezilenleri, kadınları, gençleri olarak her fırsatta dile getirdiğimiz eşit yurttaşlık temelinde, demokratik, laik ve evrensel hukuka uygun bir düzen, yani daha iyi bir yaşam talebimizi yineliyoruz. Ama bu yıl daha gür bir sesle ADALET talebini seslendiriyoruz. Çünkü bir ülkede adalet duygusu ve normu ortadan kalktığında, her şeyin bir bir çürüdüğünü, çürümekte olduğunu yaşayarak öğreniyoruz. Bu nedenle; ADALET`in gerçekleşmesi için acilen OHAL in kaldırılmasını talep ediyoruz. ADAL... Read more

78 gündür tutuklu bulunan Celalettin Can için 78 kart gönder…

78 gündür tutuklu bulunan Celalettin Can için 78 kart gönderildi

78’ler Girişimi üyeleri, 78 gündür tutuklu olan sözcüleri Celalettin Can’ın serbest bırakılması talebiyle birçok kurum ve kuruluşa 78 kart gönderdi.   78’liler Girişimi üyeleri, tutuklu olan sözcüleri Celalettin Can’ın serbest bırakılması talebiyle, Galatasaray Postanesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. “Her insanın fikirlerini açıklama hakkı vardır. Fikirlerini açıklamaktan dolayı tutuklanamaz ve yargılanamaz” pankartının açıldığı eylemde Can’ın fotoğrafları taşındı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, Barış Vakfı Başkanı Hakan Tahmaz, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş’ın yanı sıra çok sayıda STK ve siyasi parti temsilcisi katıldı.   ‘SAĞLIK KOŞULLARI İHLAL EDİLİYOR’   İlk olarak söz alan Can’ın eşi Nimet Tanrıkulu, cezaevi koşulları hakkında bilgi verdi. Tanrıkulu, Can’ın 6 ayda bir periyodik muayenesinin yapılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Savcılık ve ilgili kurumlara yaptığımız bütün başvurula... Read more

AKPM OHAL kaldırılmalı !

AKPM OHAL kaldırılmalı !

Son yıllarda olağanüstü hal (OHAL) uygulamasına başvuran ve bu nedenle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne karşı yükümlülüklerine kısıtlama getiren (derogasyon) Avrupa Konseyi üyesi ülkeler Ukrayna, Fransa ve Türkiye hakkında hazırlanan bir rapor ve karar tasarısı Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi  (AKPM) tarafından oy çoğunluğuyla kabul edildi. AKPM tarafından Strasbourg’da kabul edilen kararda, Türkiye’deki darbe girişimi sert şekilde kınanmakla birlikte, bu girişim sonrası yürürlüğe koyulan OHAL uygulamasına “orantısız” olduğu gerekçesiyle son verilmesi istendi. Bu konuda Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi ve Venedik Komisyonu tarafından OHAL uygulamasının orantısızlığı konusunda alınan kararlar ve hazırlanan görüş raporları hatırlatıldı. Orantısızlık vurgusu Kararın Türkiye bölümünde, OHAL uygulamasının “orantısızlığına” gerekçe olarak, hükümete verilen “geniş yetkiler”, bu yetkilerin yasama ve yargı organlarının denetimine açık... Read more

Trump'tan Suriye açıklaması

Trump'tan Suriye açıklaması

ABD Başkanı Trump Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında Amerikan birliklerinin Suriye'den "nispeten yakın bir zamanda" çekilmesini istediğini açıkladı. Ancak Trump bunun birliklerin görevi tamamlanınca olacağını söyledi. Trump İran'ın ülkedeki nüfuzunun büyümesine izin verilmemesinin önemine de değindi. Trump "Eve dönmek istiyoruz. Eve döneceğiz. Fakat güçlü ve kalıcı bir ayak izi bırakmak istiyoruz ve bu bizim görüşmemizin çok büyük bir kısmını oluşturdu" dedi. Ancak Trump İran'ın Akdeniz'e erişimine izin vermek istemediklerinin de altını çizdi. Trump "Suriye'de IŞİD, Irak'ta IŞİD ile ilgili işimizi en azından bitirmek üzereyiz ve kimsenin başaramadığı bir iş yaptık" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise Fransa'nın Suriye'deki varlığını sona erdirmesi ile ilgili bir zaman çizelgesi vermesinin "imkansız" olduğunu söyledi. Macron Suriye'de yapılması gerekenlerin gelecek haftalarda ve aylarda değerlendirileceğini ve Suriye'ye m... Read more

Türkiye basın özgürlüğünde 157'nci sıraya geriledi

Türkiye basın özgürlüğünde 157'nci sıraya geriledi

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl yayınlandığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre, Türkiye 2018'de bir önceki yıla göre iki basamak gerileyerek 180 ülke arasında 157'nci sırada yer aldı. Çarşamba günü yayınladığı raporda Türkiye'yi "gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi" olarak nitelendiren Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, 2017 yılında çok sayıda gazetecinin darbe girişiminin ardından bir yılı aşkın süre hapishanede kaldıktan sonra toplu davalarda birbiri ardında yargılanmaya başladıklarını belirtti. Neredeyse iki senedir devam eden olağanüstü hale (OHAL) de değinen rapor, OHAL uygulamasının ülkede az miktarda bulunan çoğulculuğun Türk makamları tarafından yok edilmesi için vesile olduğunu ve 16 Nisan 2017'deki anayasa değişikliği referandumu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkedeki yetkilerini güçlendirdiğini ifade etti. Anayasa Mahkemesi'nin Ocak ayında tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın serbest bırakılmasına karar verme... Read more

Kardeşimiz Musa Erdal

Kardeşimiz Musa Erdal

Kardeşimiz Musa Erdal'ın uğurlama töreni'nin,Gültepe Nihat Aydın Kültür ve Dayanışma Derneği önünde gerçekleşen bölümünde,ailemiz adına yaptığım konuşmayı bütün dostlarımızla bu biçimde de paylaşmak istiyorum.''Musa Erdal benim kardeşimdir. Bu uğurlama töreni'nin yapıldığı bu derneğe adı verilen Nihat Aydın benim devrimci bir arkadaşımdır. Bugün burada,bu mahallede,bir dönem içinde benim de yer aldığım direnislerle anılan bu mahallede 1979'tan sonra ilk kez ve yeniden bugün siyasi bir konuşma yapmak arkadaşımın adına kurulan bu dernekte ve kardesimin cenazesinde olacakmış:Bu tarihin -bana karşı -garip bir cilvesidir.  Musa, aynı adını taşıdığı Musa Erdal'ın, namı diğer 'Hardal Musa'nın 11 çocuğundan 10.dur.5 kız ve 6 erkek kardeşten birisidir.Tire'nin Ayaklıkırı köyünde bir çiftçinin,bir bakkalın oğlu olarak 04.03.1962 yılında doğmuştur.İlkokulu, artık şimdi yıkık bir bina olan aynı köydeki okulda okudu.Ortaokulu İzmir Fevzi Çakmak Ortaokulu'nda okudu.Lise'yi okumak için Esrefpada L... Read more

FACEBOOK SAYFAMIZ