Özgürlük

PASHTUN TAHAFUZ HAREKETİ PAKİSTAN'DA YÜKSELİYOR

 
 
 
 
 
"Terörle Mücadele" kisvesi altında Pakistan'da Pashtun, Baloch halklarına ve diğer politik olarak mülksüzleştirilmiş halklara zulüm iyice belgelenmiştir. Bu cephede hem umut verici hem de korkutucu yeni birkaç gelişme oldu. Ordu, Çin ve Körfez ülkeleri ile ortaklaşa “güvenlik” stratejisini ve “kalkınma” projelerini sahneye koymaya devam ederken, kaba kuvvet içeren siyasi haklar ve insan hakları ihlalleri her zamanki gibi süregeliyordu. Yerli halkın toprakları üzerinde haklarını tanıma ya da en temel medeni hakları ve insan haklarını tüm vatandaşlarına vermek yerine, devlet ve ordu, askeri operasyon ve askeri yargılamaların tüm kudretiyle onlara suçlu muamelesi yaptı.
 
Şiddet içermeyen direnişte yeni ve umut verici bir hareket ortaya çıkıyor: gençlerin önderlik ettiği Pashtun Tahafuz (Korunma) Hareketi. Liderleri arasında şef, Manzoor Pashteen adında genç bir adam. Talepleri, sivil mahkemeler ve ülkenin demokratik kurumları vasıtasıyla adalet fikrine ve özellikle de "terörle mücadele" yoluyla Pashtun halkının şeytanlaştırılmasına, öldürülmelere ve zorla ortadan kaybolanlara karşı bir geri püskürtmeye odaklanıyor. Mitingleri son derece büyüdü ve uzun yürüyüşlerine çok fazla katılım oldu. Baskıya karşı şiddet içermeyen bir mücadele ve ayrıca Balochi halkıyla dayanışma oluşturmak için aşiret sınırları boyunca insanları bir araya getiriyorlar. Aşırıya kaçmalarının çeşitli hedefleri arasındaki bu dayanışma, daha zalim devlet baskısına karşı bir katalizör görevi görüyor. Devlet ve ordu sözcüleri, "batı," "İsrail," ve Hindistan'ı suçlayarak, eskimiş karışıklık çıkaran yabancı ajanlar söylemini kusmaya devam ediyorlar ve umutsuzca, halkın ta kendisine karşı yürüttükleri baskıcı ve anti-demokratik operasyonlarını gizlemek için onlar adına bir perde vazifesi gören orduya karşı halkın iyi niyetini sürdürmeye çalışıyorlar.
 
Pashtan Tahfuz Hareketi, Lahor'da 22 Nisan'da büyük bir halk mitingi yapacağını duyurdu. Pakistan'ın en büyük ve en aktif solcu siyasi partisi olan Awami (Halkın İşçi Partisi) Partisi (AWP) ile işbirliği yaparak, Lahor'da halk mitinglerinin yapıldığı tarihi alan olan eski şehrin 13 kapısından biri olan Mochi Darwaza'da mitingi düzenlemeyi örgütlediler. En az bir düzine kadar PTM ve AWP liderleri ve destekçileri miting arifesinde baskın yapılarak tutuklandı ve miting alanı atık suyla dolduruldu. Yılmayan PTM ve AWP gönüllüleri alanı temizlediler ve binlerce insan dinlemek, paylaşmak ve desteklemek için geldi. İçlerinde en önde gelenler, sevdiklerinin resimlerini ve isimlerini pankartlarda taşıyan ve geri gelmelerini talep eden kayıp insanların aileleriydi. En çok söylenen sloganlar: Urduca'da,  “Yeh jo Dehshatgardi hai…. Is kay peechay wardi hai” (Üniforma[ordu] terörizmin arkasında) ve Pushto dilinde, "“Da sanga azaadi da?” (Bu ne tür bir özgürlük?) Özellikle, kadınlar katılımcı ve konuşmacı olarak mitingde öne çıkıyorlardı.
 
Baskıya karşı şiddet içermeyen yollarla başkaldırmak için insanları cesaretlendiren PTM, etnik, dilsel ve bölgesel bölünmeler karşısında köprüler inşa ederek, uzun yürüyüşler, mitingler ve sosyal medya eylemleri vasıtasıyla Pakistan çapında halkın derin hoşnutsuzluğunu ve haklarından mahrum edilmesini yazmaya devam ediyor. Mitingde, devlet ve askeri sanayi kompleksinin bir takım operasyonlarına sahne olan şehrin uğradığı muazzam şiddetin altını çizerek, bir sonraki büyük toplanmanın 12 Mayıs'ta Karaçi'de olacağı duyuruldu.
 
*www.imhojournal.org sitesindeki yazıdan Türkçe'ye amatörce çevrilmiştir.
ÖZGÜRLÜK

 
 

 

FACEBOOK SAYFAMIZ

 

                                                           TWITTER SAYFAMIZ
                                                                                 ÖZGÜRLÜK @ozgurlukde