Özgürlük

"SAVAŞLAR KAR İÇİNDİR, İŞÇİLER BUNU DURDURABİLİR"

 
 
PETER COLE
 
On yıl önce bugün, Batı Sahili işçileri, Irak ve Afganistan savaşlarına karşı greve giderek 1 Mayıs'ı kutladılar.
 
Bir Maersk Line konteyner gemisi, Oakland, CA'da 19 Şubat 2015 tarihinde Oakland Limanı'nda rıhtıma yanaşırken. Justin Sullivan / Getty
 
Çoğu ülkede resmi tatil olan 1 Mayıs Chicago'da doğdu. 1 Mayıs 1886'da işçiler günde sekiz saat çalışma talebiyle Amerika'nın en büyük sanayi şehrinde ve diğer şehirlerinde işi durdurdular. 1894'te ABD Kongresi uluslararsı olarak yılın başka bir zamanında bir İşçi Günü icat etti ancak bazı Amerikalılar gerçek İşçi Günü'nü, orjinal olanı kutlamaya devam ederler. 
 
1 Mayıs 2008'de Birleşik Devletler'deki en güçlü ve en militan sendikalardan biri olan International Longshore and Warehouse Union'nun (ILWU) on bin üyesi, o Chicagolu'ların ayak izlerini takip etti. Amerika'nın Pasifik ticaret ağını tamamen durdurarak yirmi gece boyunca Batı Sahili limanlarında işi bırakarak bunu yaptılar.
 
Bu işçiler bunu, "savaşı ve Irak ve Afganistan'daki işgali derhal sona erdirmeyi ve Ortadoğu'dan Amerikan birliklerinin çekilmesini talep etmek için" yaptıklarını söylediler. Eylemleri, bugün hala devam eden ABD savaşlarıyla süregelmekte olan hayal kırıklığı ile birlikte örgütlü emeğin gücünü ortaya çıkardı.
 
EMPERYALİST SAVAŞLARI PROTESTO ETME
 
Bu "işi bırakma" planı, tüm San Fransisko Körfez Bölgesi boyunca liman işçilerini temsil eden Local 10'dan çıktı. Local 10'da uzun süreden beri sıradan bir militan olan Jack Heyman, yereldeki enternasyonel fikirli diğer sosyalistlerin yanı sıra 2008 1 Mayıs eylemini örgütlemede kilit bir rol oynadı. 2007'de, bu sosyalistler Irak'taki savaşı durdurmak için uluslararası bir çalışma konferansı düzenlemeye yardımcı oldular. İngiliz İşçi Partisi üyesi milletvekili Jeremy Corbyn'in yaptığı gibi dünyanın çeşitli yerlerinden sendikacılar katıldılar. Heyman'ın In These Times dergisine anlattığı gibi, "Bu konferansın esas amacı sendikaların geri dönüp üretim noktasında grevler düzenlemeleri içindi."
 
Peşi sıra, Local 10, her bölgeden seçilen işçilerin biraraya geldiği ILWU Longshore Kurultayı'nda sendika çapında bir politika oluşturmak için bir tasarı önerdi. Amerika’nın Irak’taki ve Afganistan’daki emperyalist savaşlarını protesto etmek için 1 Mayıs'ta gündüz vardiyası sırasında "iş bırakma mitingi" önerdiler. Sözleşme haklarının içerisinde olmasına rağmen, gündüz vardiyası ya da politik bir sebep bir yana bu tür mitingler tüm vardiya için ender düzenlenirdi. 
 
Uluslararası yetkililer ve Local 13 görevlileri (Los Angeles-Long Beach Limanı), bu kurultayda bulunan bazı işçiler tarafından anımsatıldığı gibi temkinli olmayı elden bırakmadılar. Bununla birlikte, o zamanlar San Fransisko Bölgesi ILWU Ülke İçi Kayıkçılar Sendikası'nın sıradan bir üyesi olan Samantha Levens'in In These Times ile bir röportajda hatırladığı gibi, "ILWU çapında gelen üyeler tasarı lehinde göründüler ve konuştular. O sıralar ILWU'da yeniydi, bu yüzden bu benim için çok heyecan vericiydi. Birçok üye savaş karşıtı tutkulu konuşma yaptı, çoğu eski askerdi ya da çocukları ordudaydı." Tasarı 7'e karşı 93 oyla kabul edildi.
 
ILWU üyeleri, duruşmalarla birlikte yürüyüş ve mitinglerin örgütlenmesi de dahil olmak üzere pek çok planlamadan sonra, 1 Mayıs'ta her limanda çalışmalarını durdurdu. O zamanlar Seattle Local 19'un başkanı olan Herald Ugles'in dediği gibi, "Doğal olarak, vinçlerin çalışmadığını gördüğümde üzüldüm ... Fakat bugün görülmeye değer bir manzaraydı - sadece burada değil, ayrıca baştan aşağı Batı Sahili'nde!"
 
Heyman şöyle anımsıyor,
 
"Harekete geçme konusu belirsizdi çünkü işveren derneği olan  PMA [Pasifik Denizcilik Birliği], eylemin yasadışı olduğunu ve onu durdurmak için mahkemeden karar çıkartacaklarını duyuruyordu. Ayrıca, Los Angeles sahilindeki en büyük kıyı sendikasının işe gideceğini kibirli bir şekilde belirttiler. Los Angeles yetkilileri ne düşündüklerini söylemiyorlardı fakat 1 Mayıs'ta üyeler yüksek sesle ve net konuştular. O gün limanda yaprak bile kımıldamayacaktı!"
 
Dünyanın her yerinden şükran yağdı. ILWU'nun aylık dergisi Dispatcher'ın Haziran 2008 sayısında yayınlanan ve “M.J.” olarak tanımlanan bir kişinin yazdığı gibi, "Kocam şu anda Irak'ta on beşinci ayını doldurdu. Cesaretiniz için ve Irak savaşının son derece etkili protestosu için size teşekkür etmek istiyorum. Kocam ve ben bir çok nedenden ötürü sendika karşıtı idik ve sizler bizlere, gururla söylemeliyim ki Sendikaya Evet!!! demek için başka bir sebep verdiniz."
 
Belki de en dokunaklı mesaj Irak'taki Liman İşçileri Genel Sendikasından geldi:
 
"Irak'taki savaşı ve işgali protesto etmek için 1 Mayıs Günü'nde grev yapmak için aldığınız cesur karar, bizim ve dünyanın geri kalanı adına daha iyi bir gelecek getirmesi için işgale karşı mücadelemizi ileriye taşıyor."
 
"Kıyı şehri işçileri, işçi sınıfının bu emperyalist savaşları durdurmak için gücü olduğunu işçi sınıfı hareketiyle göstermeye çalıştı," diyor Heyman. "“2003 yılında Oakland limanındaki Irak Savaşı'nın başlangıcındaki slogan, 'Savaşlar kar içindir, işçiler bunu durdurabilir!' idi."
 
SOSYAL ADALET SENDİKACILIĞI
 
2008 yılı eylemi, ILWU'nun seksen yıllık emek ve politik aktivizm tarihine aittir. Kuruluşundan bu yana ILWU ırk olarak entegre edildi ve Local 10 Afrikalı Amerikalıları ve diğer renkten emekçileri işe almaya özellikle kendini adadığını kanıtladı. 1934'ün oluşumsal "Büyük Grev"inde liman işçileri tüm sahil boyunca sözleşme, sendika kontrolünde istihdam bürosu, ücret artışları ve daha fazlasını elde ettiler.
 
Liman işçileri 19302larda faşist Japonya'ya yönelik kargoya ve 1960, 1970 ve 1980'lerde South Afrika ırkçılığından gelenlere el sürmeyi reddettiler. 
 
1999'da ILWU, eski Kara Panter, gazeteci ve ölüm cezasına çarptırılmış siyasi tutuklu Mumia Abu-Jamal'ın serbest bırakılmasını talep etmek için tüm sahili kapattı. Tartışmaya açık bir şekilde çabaları, Pensilvanya eyaletinin onu infaz etmeyi durdurmasında bir rol oynadı.
 
2015 yılının 1 Mayıs'ında Afrika kökenli Amerikalıların polis tarafından öldürülmelerini protesto etmek için, özellikle de Charleston, Güney Carolina'daki Walter Scott vakasında, Local 10 Körfez Bölgesi'ni kapattı. Ve geçen Ağustos'ta ILWU, San Fransisko'daki alternatif sağ gösterisine karşı öncü direnişe yardım etti.
 
Local 23'ün şuanki lideri ve 2008 katılımcısı olan Todd Iverson, "2008 1 Mayıs savaş karşıtı iş bırakma,  sendika üyelerinin sosyal aktivist olma hakkı ve ihtiyacının açık bir hatırlatıcısıydı,” diye In These Times'a anlattı. "ILWU, apartheid'tan ücret eşitsizliğine ve yakın zamanda Black Lives Matter'a kadar toplumsal adalet için başkaldırı tarihçesine sahiptir. ILWU üyeleri olan bizler sessiz seslerin sesi olmaya kendimizi yükümlü hissediyoruz."
 
*www.jacobinmag.com sitesindeki yazıdan Türkçe'ye amatörce çevrilmiştir.
ÖZGÜRLÜK
 

 
 

 

FACEBOOK SAYFAMIZ

 

                                                           TWITTER SAYFAMIZ
                                                                                 ÖZGÜRLÜK @ozgurlukde