Özgürlük

DÜNYADAN 1 MAYIS MANZARALARI

 

 

 

ALMANYA

 

may day erfurt germany27121074

 

Aşırı sağcı siyasi parti NPD taraftarları Almanya'nın Erfurt şehrinde solcu protestocuların yanında yürüdüler. Neo-Nazi çiftçilerin ve dazlakların yanı sıra, Almanya federal devletini tanımayı reddeden sözde "imparatorluk vatandaşları"(Reichsburger) da dahil olmak üzere Almanya'da çeşitli siyasi alt kültürlerde varlığını sürdüren Neo-Naziler için ana parti olmaya devam ediyor.

 

FRANSA

 

Paris May Day

 

Paris'teki MAYIS GÜNÜ protestoları, kukuletalı protestocuların McDonalds'ın penceresinden benzin bombaları fırlatıp arabaları ateşe vermeleri nedeniyle kontrolden çıktı.

 

TÜRKİYE

 

may day istanbul turkey12260513

 

İstanbul'da bu senede 1 Mayıs'ın sembol gösteri alanı Taksim'de kutlamalara izin verilmeyince bazı semtlerden Taksim'e yürümek isteyen göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Toplamda 77 kişi gözaltına alındı.

 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

 

may day new york city61943744

 

Aktivistler, New York'un Aşağı Manhattan semtinde Wall Street'e yakın bir bölgede finans kuruluşlarını protesto ederek toplu yürüyüş düzenlediler.

 

FİLİPİNLER

 

1syt may philippines ile ilgili görsel sonucu

 

Binlerce Filipinli meydanlara akın etti. Binlerce aktivist ve işçi Başkan Duterte ile dalga geçen maket ve posterler eşliğinde yürüdüler.

YUNANİSTAN

Atina'da ve diğer şehirlerde 1 Mayıs kutlamalarına binlerce insan katıldı. Atina'da en az 7000 kişinin katılımıyla ABD büyük elçiliğine protestolar eşliğinde yürüyüş gerçekleşti.

İSPANYA

İspanya'nın 70'ten fazla kentinde de 1 Mayıs gösterileri yapılıyor. Katılımcılar daha yüksek maaş ve emeklilik ücreti ile cinsiyet eşitliği çağrısı yaptı. Eylemlerin en büyüklerinden birinin yapıldığı başkent Madrid'de binlerce kişi 'Kazanma vakti' sloganı attı. UGT sendikasının genel sekreteri Pepe Alvarez ülkedeki serveti yeniden dağıtabilmek için feministlerin, gençlerin ve emeklilerin isteklerinin kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

70 den fazla şehirde binlerin katılımıyla 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştirildi.

ÖZGÜRLÜK

 

 
 

 

FACEBOOK SAYFAMIZ

 

                                                           TWITTER SAYFAMIZ
                                                                                 ÖZGÜRLÜK @ozgurlukde