Özgürlük

KAPİTALİZM SAĞLIĞINIZA ZARARLIDIR

Anton Daro
19 Mart 2018
 
(Ç.N.: Siz hiç, "Oğlum/Kızım büyüyünce sosyalist olacak," diyen bir anne-baba gördünüz mü? Ancak, "Oğlum/Kızım büyüyünce çok zengin olacak," sözlerini pek çok defa duymuşsunuzdur. Oysa, acımasızca kan döken ve insafsızca göz yaşı döktüren kapitalist sistemde zengin olmanın koşullarının ne olduğunu insanlar bal gibi bilirler. Buna rağmen, ne pahasına olursa olsun zengin olmaktan da, zengin olmayı çocuklarına telkin etmekten de bir türlü vazgeçmezler. Çünkü kapitalizm kötü bir alışkanlık gibidir. Zararları bilinmesine rağmen vazgeçilemeyen bir alışkanlık. Çünkü maskelenmiş görüntüsüyle bilinçlerimize bir yanılsama olarak çocukluğumuzdan itibaren yerleştirilmiştir. Ve bu müptelalık belasından kurtulmak, bireysel krizleri ve bunalımları ve modern kapitalist toplum dışına itilmeyi gerektirir. Ve bu kriz ve bunalımları toplumsal olarak aşmanın yolu da örgütlü olmaktan geçer. Aksi takdirde kapitalist kötü alışkanlık bireyleri de toplumu da yer bitirir!)
 
Devrimci bir örgüt inşa etmeyi taahhüt etme büyük bir ilerleme kaydetmektir. Tıp alanında çalışan bir yoldaş yaşadıklarını paylaşıyor.
Hmmm! Sorunun Kapitalizm!
 
Bir sağlık çalışanı olarak, düzenli olarak hasıl olan en büyük mücadelelerden biri de, faydaları yazılı kanıtlara dayanan sigarayı bırakmaya hastaları teşvik etmektir. Nikotin bağımlılığı, terk edilmesi zor biyolojik olarak kendini şekillendiren ve güçlendiren bir alışkanlık haline getiren birçok sosyal ve ekonomik engellerle birlikte karmaşık bir tıbbi hastalıktır. 
 
Bırakma oranlarını arttırmak için çalışan strateji doktorlarından biri, hayatlarını değiştirmek için hastalarımızda iç kavramasını teşvik etmenin yollarını arayan motivasyonel mülakata çağrıldı. Birine ne yapacağını söylemek yerine, birisinin zaten yapmak istediği bir şeyi başarmasına yardımcı oluruz. Durumu abartmak istememe rağmen, bunu, kapitalizmi devirmeye adanmış Marksist bir örgüt inşa etme gerekliliği konusunda insanları ikna etmeyle benzer buldum. Bırakın açıklayayım.
 
Motivasyonel mülakatta, hastalar davranış değişikliğinin çeşitli aşamalarından geçerler. İlk adım, karar öncesi aşamadır. Hemen hemen herkes sigara içmenin zararlı olduğunu biliyor, ancak hayatlarında bırakma konusunda gerçekçi düşünebilecekleri noktada olmayabilirler. Hastalarınıza eğer sigarayı bırakmayla ilgileniyorlar ise diye sorduğunuzda, çoğu kez "hayır" diyeceklerdir. Sorun yok. Sorunu zorlamak yerine, doktor-hasta ilişkinizi kurar, onları teşvik eder ve diğer sağlık sorunlarına geçersiniz.
 
Benzer şekilde, eğer sokakta köşebaşında Socialist Revolution dergisi satan biriyseniz ve olur da birilerine "sosyalizm ile ilgileniyor musunuz?" diye sorarsanız "hayır" demeleri olası. Hepimiz kapitalizm altında hayatın baskılarını hissediyoruz, fakat insanlar, çoğu kez  bunları bireysel sorunlar olarak görmezler ve sadece daha sonra çok daha kapsamlı olarak sahip olduklarını anlamaya başlarlar. Gündelik hayat hepimize ağır gelir ve çoğu insanın, sosyalist bir devrime ihtiyacımız olduğu sonucuna varmadan önce, çok fazla zaman ve deneyime ihtiyacı vardır. Bu yüzden, endişelenmeyin yoldaşlar! Kapitalizmin kendisi, çürümüşlüğü konusunda insanları ikna etmek için yükü omuzlarımızdan kaldıracak - fakat insanlar bir sonraki aşamaya geçtiklerinde orada olmak zorundayız. 
 
Bir sonraki aşama düşünceye dalma aşamasıdır, bırakmayı düşünen ama bir planı olmadığını söyleyen hastadır. Bu, "Sizi bırakmaktan alıkoyan nedir?" diye o kişiye sorduğunuz zamandır ve sonra onların plan yapmalarına ve hazırlanmalarına yardımcı olursunuz. Onları önündeki engelleri ve bunlarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerine yardım edersiniz. Sigara içen arkadaşlarla bir bara mı gidiliyor? Arkadaşları neden sigara içmek için dışarı çıkmadıklarını sorduklarında ne söyleyeceklerini bulmalarına yardım edersiniz. Onların bir bırakma tarihi belirlemelerine yardımcı olursunuz ve tüm sigaraları atmalarını, onlara artık ihtiyaçları olmadığını söylersiniz. Onlara nikotin sakızına, bantlarına ve bırakmak için ne gerekiyorsa onlara başlamalarını sağlarsınız.
 
Bu, devrimci sonuçlar çıkarmaya başlayan ancak nereden başlayacağını bilmeyen kişiye benzer. Onları cesaretlendirmelisiniz - başka bir dünya mümkün ve bunun için savaşmamıza yardım edebilirler! Eğer sosyalist olduklarını söylerlerse ailelerinin tatillerde ne söyleyecekleri konusunda endişe ediyorlarsa, onlara yardım edebilirsiniz. Arkadaşlarının, "Danimarka sosyalist mi?" "Komünist Manifesto nedir?" ve "Şu Stalin denen adamdan ne haber?" gibi soracağı sorulara cevap vermelerinde onlara bilgi vererek ve güven kazandırarak yardımcı olabilirsiniz. Bu yolculukta yalnız değiller - onları, işçi sınıfının toplumu nasıl dönüştürebileceğini gösteren teori, tarih ve perspektiflerle destekleyebilirsiniz. 
 
Sonraki iki aşama, yıllarca devam edebilecek olan eylem ve sürdürme aşamalarıdır. Bu, işlerin nasıl gittiğini görmek için hastanızla düzenli olarak iletişim kurmanız ve geri dönüşler olsa bile, doğru yolda devam etmelerine yardımcı olmanız gereken aşamadır. Bazen insanlar ne kadar ilerlediklerini belirten onlara cesaret verici sözlerinize ihtiyaç duyarlar. Birisi Enternasyonel Marksist Eğilim'e yeni katıldığınıda, derginin arkasındaki programda özetlenen ve devrimci teori biçiminde genellenmiş tarihin derslerini inceleyerek daha iyi Marksist olmalarında onlara yardımcı olmak isteriz. Bu fikirlerin, daha iyi bir dünya için savaşmak isteyen herkesin erişimine açık olması gerektiğine inanıyoruz, bu yüzden her üyeyi bilimsel sosyalizmin fikirleri, yöntemleri ve geleneklerinde eğitmeye çok önem veriyoruz. 
 
Açıkçası, bu biraz şaka yolludur; insanların sigara içmeye devam etmesinin nedenleri, insanların Marksist devrimci örgütlenmeye katılma nedenlerinden farklıdır. Her analojinin sınırları vardır, ancak ancak insanların yaşamlarında nasıl büyük değişiklikler yaptığını anlamak, daha fazla insanı devrimci bir örgütlenme ihtiyacına ikna etmemize yardımcı olabilir.
 
Enternasyonel Marksist Eğilim'in oluşumuna katılan biri olarak, dergi satışında karşılaştığım çoğu insanın bir sonraki hafta yerel şubemizin toplantısına gelmeyeceklerinin farkına varıyorum. Onlarla ilk konuşmada sahip olmak zorunda olduğum beş dakikanın zamanlarının geri kalanıyla kıyaslandığında hiç bir şey olmadığının farkındayım. Ayrıca devrimci bir örgüte katılmanın ve zamanınızı böylesine büyük bir amaca adamanın büyük bir adım olduğunu biliyorum. Fakat eğer bu yazıyı okuyorsanız, kapitalizm altındaki angarya yaşamdan bir çıkış yolu arıyorsanız, eğer çoğunluğumuzu ve enerjimizi sosyalizm mücadelesinde bir araya getirirsek başka bir dünyanın mümkün olduğunu bilin!
 
*www.socialistrevolution.org sitesindeki yazıdan Türkçe'ye amatörce çevrilmiştir.
     (ÖZGÜRLÜK)

FACEBOOK SAYFAMIZ