Özgürlük

İBRAHİM GEZGİN YOLDAŞ'IN GÜZEL ANISINA

Bazı devrimciler vardır ölmeden gömülürler. Gözyaşlarıyla gezerler.
Oysa onlar devrim için en ön sırada göğüs gerenlerdir.

"Ancak kendinde devrim yapanlar devrimci olabilir," demişti Ludwig Wittgenstein bir zamanlar. Samuel Beckett peşi sıra geldi: "Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil."

Hangimiz yenilmedik ki? Gel gör ki, düzenin istediği yenilgiyi kabul etmemiz değildi, kendimize yenilmemizdi. Eğer bugün onlarca, yüzlerce, binlerce yenilgiye rağmen halen yenilmediysek, toplumsal muhalefetin yerlerde süründüğü bir dönemde halen ayakta durabiliyorsak, korkular, baskılar, acılar karşısında gözyaşlarıyla da olsa halen haykırabiliyorsak, bu, unutmadığımız, unutturulmak için ellerinden geleni ardına koymayanların varlığına rağmen unutturmayacağımız geçmişimiz ve o geçmişi yürekleri ve sevgileriyle örüp bize teslim edenler sayesindedir.

Unutmayacaklarımızdan biri de sensin İbrahim Gezgin Yoldaş. Mücadelen ve biriktirdiklerin bizlerin hazinesidir. Ta ki emperyalist kapitalist sistemi yerle bir edene dek.

KanaryalI İbo, 17 Mart 1962 yılında Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde doğdu, İbo'nun CHP'li olan emekçi ailesi İstanbul'un Kanarya semtine taşınır. Aile bir taraftan yaşam mücadelesi verirken, babası bakkalcılık yapamaya başlar. Ibo ortaokuldan sonra YeşilköyTicaret Lisesi'nde ögrenimine devam ederken, okuldaki öğretmenin etkisiyle sol anlayış ve fikirlerle buluşur. Devrimci hareketle tanışan İbo, okulunda forum, boykot vs türünden işlerin örgütlenmesinde doğrudan yer almaya başlar. Okul dönüşlerinde trenlerde 30 Mart, 1 Mayıs katliamı protestolarını tüm yolcuların içinde gerçekleştirilmesinde en öndedir. O dönemin hızlı bir şekilde artan faşist saldırı ve katliamlarına karşı direniş çizgisi izleyen Devrimci Yol'un başta Kanarya olmak üzere tüm Sefaköy çalışmalarında yer alır. Kanarya'daki faşist yuvaların dağıtılmasında korkusuzca davranarak faşistlerin korkulu rüyası olur. Faşistler ona ve ailesine gözdağı vermek için bakkal dükkanlarını bombalarlar, İbo'yu kurşunlarlar; o hiç umutsuzluğa ve korkuya kapılmadan mücadelesine devam eder.

Faşizme karşı mücadelenin daha da yükseltilmesi için basta Türkiye'de önemli bir merkez olan Sancak Tül Fabrikasi olmak üzere, Küçükçekmece'de etkili MHP'nin dağıtılmasına yönelik kurulan ilk ekipte çekinmeden yerini almıştır. Küçükçekmece ve çevresinde ciddi anlamda faşist yuvaları dağıtmaya yönelik saldırı ve operasyonların katılımcısı ve aynı zamanda da örgütleyicisidir. Artık faşist çeteler tamamen rahatsızdırlar. Bu dönemde faşistlerin, çeşitli kahvehane taramalarını ve ilerici, sol ve CHP'li kişilerin öldürülmelerine yönelik saldırı planlarını rahat bir şekilde gerçekleştirmeleri mümkün olamamaktadır. Çeşitli saldırı ve cinayetleri isleyen faşist gruplar Sancak Tül fabrikasına saklanmaktadır. Bu fabrikaya adeta Türkiyenin çeşitli illerinden komandolar getirilerek Küçükçekmece'ye yönelik susturma, yok etme ve ezme faaliyetlerinin tasarlanıp gerçekleştirildiği bir merkezdir. İbo'nun da içinde olduğu Devrimci Yol timi bir gece Sancak Tülün bombalanması ve Küçükçekmece'de çeşitli faşist yuvalara yönelik saldırıları başarıyla gerçekleştirerek güvenli bir şekilde geri çekilirler. Grup kaza ve kayıp vermeden ayrıldıktan sonra İbo ve bir arkadaşı Kanarya'da bağlantıları olan bir eve giderler. Orada silah bakimi, temizligi vs yaparken İbo'nun elindeki silah patlar ve İbo ayağından vurulur. Yanındaki arkadaşı hafif yaralanır. Silah sesinin duyulması üzerine ev halkı uyanır. İbo kanlar içindedir. Diğer yaralı arkadaşı da aranmaktadır. İbo evdekilerin yardımıyla bir ev doktoruna götürülür. Diğer arkadaşı hafif yaralı olduğu için evi terk eder. İbo bir ihbarla yakalanır. Uzun süre Sağmacılar Cezaevi'nde hapis yatar, 12 Eylül sonrasında tahliye olur. Cunta koşullarında arkadaşlarıyla beraber cuntaya direnme ve teşhir faaliyetleri ve örgütlenmesini yaparken yakalanır. Mahkemeden tahliye olur. Yaşam mücadelesi, savrulmalar derken hayatın tüm zorlukları onun amansız bir hastalığa yaklanmasına yol açar.

Uzun bir süre bu hastalığa faşizme karşı vermiş olduğu mücadele gibi direndi, ancak 17 ocak 2018 günü hastalığa yenik düşerek hayata gözlerini yumdu. O sıra neferiydi, "Bizimle Hep Yaşayacak!"
Mustafa Kumanova

 (ÖZGÜRLÜK)

 
 

 

FACEBOOK SAYFAMIZ

 

                                                           TWITTER SAYFAMIZ
                                                                                 ÖZGÜRLÜK @ozgurlukde