Özgürlük

İŞADAMLARINA İNAYET, ÇOCUKLARA SEFALET

 
21. yüzyılın başında, dünya genelinde, insanlığın acılarına sırt çeviren ve ne pahasına olursa olsun zengin olmayı, sınıf atlamayı ve sınırsızca tüketmeyi arzulayan ve bu uğurda her türlü ahlak ve erdemi kolaylıkla ayaklar altına almaya hazır olan ve de "sırtındaki kürkten başka hiç bir şeye önem vermeyen" "biz insanların" gerçeği:
 
-12 milyon çocuk beş yaşına gelmeden ölüyor.
 
-Dünyanın dört bir yanında sokaklarda yaşayan 100 milyon evsiz çocuk.
 
-Her hafta 250.000 çocuk hastalıklardan ve yetersiz beslenmeden ölüyor.
 
-2 milyon çocuk cinsel taciz nesnesi.
 
-20 milyon çocuk mülteci ya da yerinden edilmiş.
 
-10 milyon çocuk, çocuk köle.
 
-Milyonlarca kız cenin öldürme, yeni doğmuş bebeği öldürme ve ilgisizlik sonucu 'kayıp'.
 
Acaba şirketlere, bankalara, finansçılara, silah üreticilerine trilyonlarca dolar ikramda bulunan, ezan sesinin ve haçın, bayrağın ve silahın gücüne sığınan Müslüman ve Hristiyanların bu tablo karşısında bir gün olsun vicdanları sızlıyor mu?
 
Ya siz, savaş naraları atan, savaş çığırtkanlığı yapan, karnı tok sırtı pek savaş sevici sıradan insanlar, her gün yolda karşılaştığınız ve "Suriyeli," "Kürt," "Afganlı, Pakistanlı," diye iğrenç ırkçı edayla yaftaladığınız evsizler, sokak çocukları, yoksullar, yoksunlar, karanlık bir boşlukta günlerce ve aylarca karnı aç sallanan ve üzerine bomba yağdırılan köylerde, şehirlerde gözyaşı ve acı içinde kıvranan çocuklar için bir gün olsun ağlıyor musunuz?
 
Dünyanın en zengin 8 kişisinin toplam serveti dünyadaki 3,5 milyar insanın toplam servetlerini aşıyor. 2018 yılı itibariyle...Ve bu servet çocukların, kadınların, yoksulların ve yoksunların gözyaşları ve kanı üzerinde her geçen gün daha da büyüyor. Dünya servet ağalarının olduğu yeni bir feodal çağa doğru evriliyor. Ve bundan kurtulmanın tek bir yolu var.
 
Sosyalizm salt bir ideoloji, bir felsefe ya da ekonomik sistem değildir... İnsanlığın gereğidir...Sefalet içinde kıvranan tüm çocukların kurtuluşu için...Tüm ezilenlerin özgürlüğü için...

 
 

 

FACEBOOK SAYFAMIZ

 

                                                           TWITTER SAYFAMIZ
                                                                                 ÖZGÜRLÜK @ozgurlukde