Özgürlük

NORVEÇ NERE? SURİYE NERE?

 
 
Norveç Özel Kuvvetleri ÖSO'ya(Özgür Suriye Ordusu) yardım için Suriye’ye giriş yaptı. Irak askeri yetkilisi Şakir Abid, bugün yaptığı açıklamada, Norveç Özel Kuvvetlerinin Enbar vilayetinin batısından Suriye'ye giriş yapmasına izin verildiğini söyledi. İşin ne kadar "karışık‘" olduğu, Suriye’ye girmesine "izin verenin" ve açıklamayı yapanın Irak askeri yetkilisi olmasından belli! 
Dünyanın ve "sol" denilen kesimin çoğunluğunun demokrasi örneği diye sunduğu örnek sosyal(demokrat) ülke Norveç’in Suriye’de işi ne? İnsani, sosyal tüm değerlerini kaybetmiş bir kirli savaşta ne işi var? 
PETROL... 
Nüfuz alanları ve yeniden paylaşım savaşı da, ondan. Beklentiler alınıp sanal dünyalar ve rüyalar satılmaktadır. Düşünce pazarda ve meta haline getirilmiş durumdadır. Herkes rolünü biliyor. Bilmeyen ve görece bağımsızlığını pazarlık olarak kullanacağını sananlar da terbiye ediliyorlar. BU, PATRON KİM oyununda uluslar arası tekellerin çıkarlarına uygun politikacılar ve devletler, bu görecelilik ve altyapının belirleyiciliğinde, hareket etmeyi öğreniyorlar. VE EN KESTİRME YOL EN GÜÇLÜLERİN ENTEGRESİ. Bütün bu çelişkiler karmaşasının bileşkesinin bu yönde ilerleyeceği açık.
Peki o halde, Norveç ülke vatandaşlarının yüksek güven duygusu yüzünden mi zengin? Yoksa, Norveçliler zengin olduklarından mı güven duygusu içindeler? Karnın tok, gelecek endişesi yok! Bu durumdaki insanın yönetenle ilgili bir kaygısı ve ilgisi de yok. İşte demokrasi!? Beklentileri alıp rüya pazarlamak mı demokrasi? "Görünen" toplumsal yaşantıda insanlar arası uçurum ve kazanç farklarının olmaması sosyalliğin doruk noktası mı? Peki görünmeyen? Başka bir açıdan en yüce değer emekse eğer, emek ve üretim nasıl korunacak. Teşvik değil. Bahsedilen enerjinin sakınımı... Kendi üretim ve sorunlarına sahip çıkmaya gerek duymayan yöneticiler ve temsilciler sistemi mi? Doğa bilimsel gerçeklikse, satılan rüyalarla ilgili değil. Örneğin, daha iyisi Şam'da kayısı! Dur bir onu sağlayalım, sonrasına bakarız! Ölmeyi mi savunalım? Daha iyisi yoksa, gerisi boş laf! Ehveni şer ve "solculuğu"! Bu karın tokluğu ve geleceğe olan güven neyin bedeli? Nereden geliyor? Para ve güçten mi? Güç ve paradan mı? Peki o nereden geliyor?
Norveç İktisat Fakültesi'nden Profesör Alexander Cappelen, nasıl olup da büyük zenginliklerle gelen tuzaklara düşmediklerini açıklarken, "Petrol gelirlerini harcamaya başlamadan önce çok büyük miktarda parayı yatırımlara ayırmak zorundaydık. Diğer ülkelerde petrolü çıkarmak çok daha kolaydı, dolayısıyla hemen para kazanmaya başlayabildiler. Biz ise, bu işin uzun erimli bir plan olduğunu bilerek hareket ettik." diyor.
"Diğer ülkelerde petrolü çıkarmak daha kolaydı", işin özeti mi? Kendi rezervlerini "yatırımlarla" garantiye almak mı?
Emperyalist uluslar arası tekellerin yeniden paylaşım ve nüfuz alanları savaşlarının fosil enerji kaynaklarına saldırıları, bu Norveç örneğiyle daha anlaşılır hale gelmektedir. Pek de karmaşık olmadığı açığa çıkmaktadır. Demokrasi ile ilgili hiç bir kaygının olmadığını söyleyenler de bilmektedirler. Güç ve çıkar ve de nüfuz alanları savaşının şekillenmesidir olan biten.
"Norveç nere? Suriye nere?", demeyeceksin! Bir enerji birimi joule* kadar yakın!
Bu emperyalist abluka dağılacak, üretenlerin üretimleri konusunda söz, karar ve yetkisi demek olan doğrudan demokrasi mutlaka kazanacaktır.
 
 
* Joule; Uluslar arası birim sisteminde enerjinin ölçü birimidir. O da; bir Newton'luk kuvvetin bir metre mesafe boyunca uygulandıkça artan (ya da işe yarayan) enerjiye eşittir. Ancak, enerji erg, kalori, İngiliz ısı birimi, kilowatt-saat ve kilokalori gibi başkaca birimlerle de tanımlanabilir.  Vikipedi.

 

Error: No articles to display

FACEBOOK SAYFAMIZ