Sosyalist Kadınlara Gözaltı

Dün gece saatlerinde yapılan ev baskını sonucunda Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Sözcüsü Hatice Deniz Aktaş ile Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerin aralarında bulunduğu çok sayıda kadın Balıkesir'de gözaltına alındı.

Polisin kadınları Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe Eş Başkanı Sevgi Özden'in evine yaptığı operasyonla gözaltına aldığı belirtildi. Gerekçe olarak ise "evde toplanmak" gösterildi. Avukatlar gözaltı süresinin uzatıldığını ve müvekkillerinin sağlık durumlarının iyi olduğunu duyurdu. 

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran üyelerinin gözaltına alınmasına tepki gösterirken şu cümleleri kurdu: " Bu operasyon özgür kadın kimliğine yönelik bir saldırıdır. Kendi emeğiyle yaşamak isteyen kadınlara yönelik bir operasyon. SKM, kadın özgürleşmesinin yolunun özgür bir gelecek inşasıyla mümkün olduğunu söyleyen, her yerde bunun mücadelesini yürüten bir Meclis'tir. Bizim yoldaşlarımızın, Eş Genel Başkanımızın gözaltına alınmasının esas nedeni yürütülen mücadeledir."

HDP Kadın Meclis taradından yapılan açıklamada ise "Baskılar kadınları yıldıramaz." vurgusu yapıldı ve İstanbul Sözleşmesi'nin tartışmaya açılmasının, çocuk istismarının yasal güvence altına alınmaya çalışılmasının yanlışlığına değinildi.

Kadınlara yapılan gözaltına ve gözaltı süresinin uzatılmasına sosyal medya üzerinden çok sayıda tepki yağdı. Çok sayıda kadın örgütü yaptıkları açıklamalarda kadınların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Devrimci Yolda Özgürlük/ Kadınlar olarak uygulanan baskı ve şiddet politikalarının karşısında dimdik duracağız. Yapılan gözaltılara karşı cevabımızı kadın dayanışması ve mücadelesi ile vereceğiz.

Yaşasın Kadınların Haklı Mücadelesi!