Katledilen Kadınlar İsyanımızdır!

Muğla'da beş gündür kayıp olan Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin'in cansız bedenine bugün ormanlık alanda ulaşıldı. Pınar Gültekin, iddialara göre eski sevgilisi Cemal Metin Avcı tarafından barışma isteği kabul edilmediği için katledildi. 

Muş'ta Fatma Altınmakas, evli olduğu kişinin erkek kardeşi tarafından tecavüze uğradığını söyleyerek karakola başvurdu. Gözaltına alınan erkek bırakıldığı gün, Fatma Altınmakas evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Antalya'da ise Seher Fak, oğlu tarafından pompalı tüfek ile vurularak öldürüldü.

2020 yılı başladığı günden bu yana 118, son 30 günde ise 27 kadın hayatlarında olan ya da olmayan erkekler tarafından katledildi.

Bunca kadın, erkek şiddetine maruz kalırken ve katledilirken kadınların tek güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi'nin devlet tarafından itibarsızlaştırılması ve iptal edilmesi gündeme alınıyor. İstanbul Sözleşmesi'nin ve 6284 sayılı kanunun iptalinin tepki çekmemesi için ise suni gündemler yaratılarak erkek egemen devlet tarafından kadın cinayetlerinin üstü örtülmek isteniyor. Katledilen tüm kadınların sesi olmak ve yaşayan her kadının haklarını savunmak için alanları terk etmiyoruz. Devrimci Yolda Özgürlük/ Kadınlar olarak, Ankara Kadın Platformu'nun çağrısı ile gerçekleşecek olan basın açıklamasına tüm kadınları bekliyoruz.

Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!

Yer: Çankaya Belediyesi Önü

Saat: 19.00