Hayvana İşkence Suçtur!

Ankara'da yaşayan ve kendisine emanet edilen köpeğe tecavüz ederek ölümüne sebep olan Volkan Uzun, savcının tutuklama talebi ile üst mahkemeye sevk edildi. Mahkemenin kararına savcının itirazı üzerine Volkan Uzun tutuklandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından cezaevine teslim edildiği açıklanan Volkan Uzun'un 9 ayrı suçtan sabıka kaydı olduğu öğrenildi.

Adaletin zamanında sağlanamadığı ve ülkede yaşanan her cinsel istismar, şiddet vakasında olduğu gibi hayvanlara karşı uygulanan şiddet vakalarınında da üstü kapatıldığı gözle görülen bir gerçektir. Örneği azda olsa bazı durumlarda suçluların ceza aldığı görülmektedir. Ancak bakıldığında bu cezaların uygulanmasını sağlayan asıl gücün sosyal medyada yaratılan gündemler olduğu ve insanların verdiği tepkilerin adaletin sağlanmasında etkili rol oynadığı görülmektedir. Yaşan bu olaylar karşısında, hayvana şiddet ve cinsel saldırı vakalarında yasa değişikliği insanlar tarafından talep ediliyor. 5199 sayılı Hayvanlar Koruma Kanunu'na göre hayvana işkence ve şiddet suç değil; kabahat sayılıyor, yaptırım olarak idari para cezası uygulanıyor.

Bu yasanın değiştirilmesi, adaletin sağlanması haklı talebimizdir!